بهترین کتاب‌های صوتی که گوش کردین کدوم‌ها هستند؟

شخصا خوندن یه مطلب رو به شنیدن اون ترجیح میدم، و تا حالا سراغ کتاب‌های صوتی نرفتم. در عین حال خاطرات خوبی از نوارهای قصه در کودکی دارم، شهر موش‌ها، خاله سوسکه، خر ما از کرگی دم نداشت، و … . البته تجربه‌ی نوار قصه با تجربه‌ی کتاب صوتی متفاوته، چون کتاب‌های صوتی تک گوینده هستند و خیلی تو فضای کتاب نمی‌برنت!

اخیرا موقعیتی پیش اومده که می‌تونم در بعضی مسیرها فایل صوتی گوش کنم. چه کتاب‌های صوتی خوبی شنیدین چه از لحاظ کیفیت گوینده یا راوی[1] و چه از لحاظ محتوای کتاب؟

آیا نکته‌ی خاصی هست که لازم باشه در تهیه کتاب صوتی حواسم بهش باشه؟

دنباله‌ی موضوع راهکار استفاده از کتاب صوتی به جای کتاب چاپی وخواندنی

1. narrator ↩︎

12 پسندیده

شاهنامه فردوسی با صدای اسماعیل قادرپناه بهترین کتاب شنیداری بود که تا به حال شنیدم. لحن گوینده اصلا یکنواخت نیست و حالتی حماسی دارد.

این اثر را می‌توانید در گنجینه صوتی تبیان گوش کنید.

8 پسندیده

بیشتر کتاب داستان‌های انگلیسی صوتی که برای آموزش زبان گوش میکردم رو دوست داشتم، چون لحن گوینده، وقتی به جای شخصیتای مختلف حرف میزد تغییر می‌کرد.
ولی چند بار سعی کردم از اپلیکیشنای مختلف کتاب صوتی بگیرم، بعضیاش جالب نبود، یا صدای گویند ه یا خواننده یا لحن یکنواختش، منصرفم کرد.
انتخاب کار سختی نیست؛ معمولا کتاب مورد نظرت رو انتخاب میکنی، بعد نمونش رو گوش میدی بعد میخریش. مثلاً میتونی اپلیکیشن واوخوان رو امتحان کنی.

3 پسندیده

من راستش کتاب صوتی زیاد گوش نمیدم. علت مشخصی داره و اون هم اینه که همزمان با گوش دادنش هیچ کار (تاکید می کنم هیچ کاری) رو نمی تونم با تمرکز انجام بدم بنابراین زود تمرکزم از دست میره و در رنج و عذاب قرار می گیرم. :grin: اما یه مدت که هر روز صبح با اتوبوس می رفتم سرکار در حالت نیمه خواب نیمه بیدار کتاب صوتی گوش می کردم که کتاب «هزار خورشید تابان» خالد حسینی به نظرم هم علاوه بر متن خوبش روایت خوبی شده بود و دوستش داشتم. بنابراین همین یه مورد رو می تونم توصیه کنم :slight_smile:

9 پسندیده

تا دلت بخواد کتاب صوتی گوش دادم
معمولا کتابهای آموزشی گوش میدم چون برای خوندن نیاز به سکون نداره،هم کار میکنی هم گوش میدی هم چشمات اذیت نمیشه
در کل میشه گفت یه دانشگاه توی ماشین یا تو آشپزخونه ت داری که میتونی درس بخونی
برای من که عالی جواب داده،عالی

7 پسندیده

عاالیه! حالا از بین این کتاب‌های صوتی که گوش دادین کدوم انتشارات، کدوم راوی، کدوم کتابا رو بیشتر میپسندیدین؟ اگه بخواین ۳-۴ مورد خاص کتاب صوتی رو پیشنهاد بدین حتما گوش بدم، کدوم‌ها رو پیشنهاد میدین؟

4 پسندیده

بجز چند پادکست آموزشی دیگه نسخه صوتی گوش ندادم تا الان

نصب کردم و شاید بتونم چندتا از کتاب هاشو دنبال کنم
ممنون بابت معرفی این ابزار

3 پسندیده

ثروتمندترین مرد بابل،افسانه های قدرت،بیندیشید و ثروتمند شوید،اثر مرکب و خیلی کتاب بدرد بخور دیگه هس که میتونی ازشون لذت ببری
با یه سرچ ساده میتونی پیداشون کنی

3 پسندیده

کتابای صوتی که تا حالا گوش دادم و خیلی برام جذاب بوده که هرکدوم رو چند بار هم گوششون دادم : دخترای ننه دریا با صدای شاملو، پریا با صدای شاملو، شازده کوچولو با صدای شاملو

7 پسندیده

من قلعه حيوانات و شازده كوچولو رو گوش دادم

جالب بودن
من چون موجود بسيار تنبلي هستم كتاب صوتي برام خوبه

ولي خب اونم حال ندارم گوش بدم
:sweat_smile::sweat_smile:

6 پسندیده

ابن مشغله نادر ابراهيمى رو با صدای بهروز رضوی گوش دادم.
خیلی عالی بود هم صدا، هم ادا الفاظ
و خوب بود هم متن و هم محتوا (نگارنده زندگی خودش رو در ظرف الفاظ ریخته؛ زندگیی که کم با چالش های اجتماعی دست به گریبان نمیشه)

تو برنامه ایران صدا میتونید این کتاب رو رایگان گوش بدید

4 پسندیده

من به این نتیجه رسیدم که فقط کتاب های داستانی یا با تم داستانی رو برای گوش دادن به صورت صوتی استفاده کنم چراکه برای بقیه کتاب های صوتی نمی تونم تمرکز کنم.

خوبه که چند تا از این کتاب‌های داستانی که نریشن خوبی داشتن و یا از شنیدنش لذت بردین رو معرفی کنین. به هر حال بعید میدونم هر کتاب صوتی داستانی ارزش شنیدن داشته باشه.

کتاب صوتی "تسلی بخشی های فلسفه"

یا کتاب صوتی "مزرعه حیوانات"

با کتاب هایی که متن داستانی دارند و یا به صورت داستانی توضیح داده می شوند با گوش دادن به آنها بهتر می تونم تصویر سازی بکنم.
ولی مثلا کتاب های مرتبط با “موفقیت” رو نمی تونم صوتی گوش بدم و ترجیح میدم چاپی شون رو بخونم.

ضمنا بعضی کتاب هایی هم هست که خیلی دوست دارم داشته باشم ولی چون چاپ شون و فونت شون خوب نیست هم ترجیح میدم به صورت صوتی گوش بدم.

5 پسندیده

من کتاب صوتی تا حالا گوش ندادم چون تمرکز نمیتونم کنم.ولی نوار برنامه تلگرامی هستش که معمولا آف هم میزنه بیشتر کتابای خوب هم داره با صداهای خوب https://www.navaar.ir/

2 پسندیده

سلام به همه دوستان
من معمولا چون نمیتونم موقع کار یا تو مسیر رفت و آمدم کتاب دستم بگیرم معمولا کتاب الکترونیک یا صوتی می خونم. یکی از بهترین یا بگم عالی ترین کتاب های صوتی که گوش دادم مغازه خودکشی با صدای هوتن شکیبا بود و واقعا پیشنهاد میدم که از دست ندید این کتاب رو.

یکی دیگه کتاب 10 قانون موفقیت استیو جابزه که بیشتر درباره خود این شخص صحبت میکنه. یه کتاب دیگه هم که خیلی تعریفش رو شنیدم و رفتم از سایت فیدیبو پیش خرید کردم کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن عادل فردوسی پور هست که خیلی دوست دارم ببینم چجوریه، مطمئنا با صدای ایشون خیلی شنیدنی تره

4 پسندیده

اره این کتاب خیلی خوبه و تازه شنیدم خیلی ها برای حمایت از عادل فردوسی پور کتاب خوندنش چه صوتی و …راه انداختن و کلی هم تخفیف داره :grin:

2 پسندیده

من در بحث‌های قبلی هم خودم رو معرفی کردم. در اپلیکیشن طاقچه به عنوان کارشناس تولید محتوا دارم کار می‌کنم. در مورد کتاب‌های صوتی چند تا نکته هست که باید موقع خرید بهشون توجه کنین:

1. موضوع کتاب. در واقع اگر از موضوعی اونقدرا هم خوشتون نمیاد، طبیعتا به صرف صوتی بودنش هم بعیده خوشتون بیاد. مثالش، کتاب فوتبال علی دشمن که عادل فردوسی پور اونو ترجمه کرده و خونده. این کتاب در مورد تاثیر فوتبال بر جامعه است و یه جورایی موضوعش جامعه‌شناسیه. ممکنه کسایی که علاقه‌شون بیشتر رمانه، از این کتاب خوششون نیاد. علی‌رغم اینکه کیفیت ساخت کتاب عالی بوده.

2. اگر کتاب غیر ایرانیه، از روی کدوم ترجمه کتاب صوتی تهیه شده. آیا اون ترجمه، ترجمه خوبی هست یا نه. این نکته خیلی مهمه. معمولا موقع خرید کتاب صوتی آدم‌ها یادشون می‌ره اینو چک کنن.

3. تازه می‌رسیم سر موضوع گوینده. یه چیز خواهرانه به همه‌تون می‌گم، آرمان سلطان‌زاده از همه سلبریتیا و بازیگرایی که وارد این حوزه شدن، بهتره. اما در کل تو همه اپلیکیشن‌ها می‌تونین نمونه کتاب رو گوش بدین و ببینین با صدای گوینده حال می‌کنین یا نه.

4. کیفیت ساخت. ببینین جدیدا بعضی از ناشرای صوتی دارن کارهای خلاقانه‌ای می‌کنن. مثلا آوانامه چند تا کتاب با صدای سه‌بعدی زده. وقتی با هندزفری گوش می‌دی واقعا باحاله. من برادران کارامازوف سه‌بعدی رو گوش دادم با حال بود. بعصی از کتاب‌ها هم که چند تا شخصیت دارن، میان به صورت نمایش‌نامه صوتی تهیه می‌کنن. چند تا گوینده کار رو اجرا می‌کنن. مثل کتاب ملت عشق (اجرای جدید).

5. عرضم به حضور منورتون، تو این یادداشت وبلاگ طاقچه چند تا کتاب صوتی رمان‌های معروف رو معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنم بخونینش. اگر سوالی چیزی بود هم بپرسین حتما. خوشحال می‌شم کمک کنم.

کتاب‌های صوتی مورد علاقه خودم

• کیمیاگر با صدای محسن نامجو (با اینکه داستانش رو دوست ندارم و کلا کوئیلیو رو حال نمی‌کنم باهاش) خیلی اجرای خوبی داشت.

• جنایت و مکافات با صدای آرمان سلطانزاده

• یک عاشقانه آرام (اینم داستانش رو دوست ندارم) اما صدای پیام دهکردی خیلی آرامش‌بخش بود.

• برادران کارامازوف سه بعدی

• سمفونی مردگان با صدای حسین پاکدل (حقیقتش تو این مورد داستان رو بیشتر از اجرای صوتی دوست داشتم)

• نام من سرخ. هم داستان، هم اجرا، هم آهنگای بین فصل‌ها همه‌شون عاااالی بود. فقط یکم طولانیه. حواستون باشه به این نکته.

2 پسندیده

سلام
تازگی ها دیدم کتاب های صوتی هم خوبن، ممکنه بعضی کتاب ها رو سخت باشه که بطور چاپی تهیه کنیم اونطوری سراغ کتاب های پی دی اف میرفتم اما چشممون ممکنه ضعیف بشه

بخاطر همین دیدم کتاب های صوتی هم خیلی عالی ان، خودم الان دارم تئوری انتخاب گلاسر رو بصورت صوتی گوش میدم عالیه

البته قبلا هم کتاب های صوتی گوش داده بودم اما نمیتونستم خوب با گوینده هماهنگ بشم

و بنظرم یکی دیگه از خوبی های کتاب صوتی سریع تر تموم شدن کتاب هستش، خودم اینطور فکر میکنم که اگه با چشم میخواستک بخونم زمان بیشتری نیاز داشتم تا کتابو تموم کنم

شما چطوری فکر میکنین؟ و چند تا کتاب صوتی قشنگ هم معرفی کنین :blue_heart:

1 پسندیده

وااااای یه کتاب صوتی گوش دادم، نظیرش وجود نداره. هم نویسنده عالیه، هم گوینده عالیه هم میکس موسیقی خیلی جذابش کرده.
لینکشو براتون میزارم. این کتاب صوتی قلعه حیوانات حرف نداره

4 پسندیده