مورفولوژی بدن چه موجوداتی میشه در بهبود سیستم حمل و نقل کمک گرفت؟

طراحان سیستم حمل و نقل بیشتر مواقع در تلاش هستن که میزان اتلاف انرژی را در این سیستمها کاهش دهند. شکل بدن موجودات مختلف می تونه الهام بخش این سیستم ها باشه. تا انجا که حتی نام موجودات هم الهام بخش این سیستمهاست. مثلا بالگرد سوپر فریلون (Super Frelon) یک بالگرد تک موتوره ساخت فرانسه ست، فریلون در فرانسوی به معنای زنبور سرخه.

برای مثال کشف رموز پرواز زنبوررها مدتها دانشمندان را مشغول خود کرده بود. امروزه از مورفولوژی زنبورها برای طراحی هلیکوپترها استفاده میشه

مطاللعه مورفولوژی بدن چه موجوداتی می تواند به بهبود سیستم حمل و نقل کمک کنه؟

الهام از مورفولوژی بدن موجودات در بهبود سیستم حمل و نقل

دنباله موضوع الهام از چیتاها برای طراحی ماشینهای آینده

3 پسندیده

##پرسش
کسانی که از طبیعت برای طراحی های جدید الهام میگیرن، به چه صورت مطالعاتشون روی سیستم های طبیعی رو پیش میبرن؟

• کانگورو: هم سریع میره و هم بچه ش در نهایت آرامش داخل کیسه ی جانور میمونه.

• مار: میتونه در جاهای غیر قابل دسترس به حرکت سریعش ادامه بده. مطالعه ی مار میتونه مخصوصا برا افرادی که میخوان در متروی تهران به راحتی حرکت کنن موثر باشه :wink:

• پشه: فرار سریع از دسترس یک دست خشمناک.

• چلچله: پرواز در مکان های پرریسک با احتمال برخورد بالا.

4 پسندیده

مثلا از بدن کرم های خاکی الهام بگیریم برای سیستم ابرسانی و شخم زدن زمین. البته ربطی به سیستم حمل و نقل نداره اما میشه از شکل بدن موجودات برای بهبود زندگی جمعی هم کمک گرفت

3 پسندیده

فکر می کنم از نظر طراحی صنعتی روی موجودات زیادی کار شده (کوسه، گربه، پلنگ و…) اما این که بخوایم از مورفولوژی یه موجود در راستای بهبود سیستم حمل ونقل کمک بگیریم لازمه که اول ببینیم برای چه هدفی قرار هست این کار انجام بشه.

همون مار که گفتین حرکتش به حرکت قطار نزدیکه من نمیدونم موقع طراحی به بدنش دقت شده یا نه. اما فکر می کنم باید ببینیم چه چالشی قرار هست که رفع بشه برای مثال در زیر دریایی میشه از بدن لزج ماهی الهام گرفت و پوششی برای بدنه درست کرد که اصطکاک کمتری با آب داشته باشه.

من به شخصه خفاش رو خیلی دوست دارم و فکر کنم میشه از شیوه نگاهش به اطراف و حرکتش در شب استفاده کرد برای طراحی سیستم های پیشرانی که بتونه قبل از سانحه پیشبینی کنه و از پیشامد جلوگیری کنه.

2 پسندیده