آیا از روابطی که با دیگران دارید، رضایت کافی را دارید؟

راز موفقیت‌ رابطه‌تون چیه؟
در صورت عدم رضایت، چه عاملی باعث ناخشنودی شماست؟
رابطه رضایت‌بخش‌ دوطرفه‌است، یا میشه فقط یک طرف از رابطه راضی باشه؟ میزان رضایت از رابطه به شخصیت فرد بستگی داره یا به نوع رابطه؟ حداقل شرایط و عوامل رضایت‌بخش بودن یک رابطه بین‌فردی چیه؟

رابطه رضایت‌بخش

9 پسندیده

:thinking:چقدر سوال :sweat_smile:
منظورتون از رابطه چه مدلی از رابطه اس؟
رابطه انواع مختلفی داره و برای اهداف مختلفی هم این ارتباطات برقرار میشه.
آموزش نقش مهمی در برقراری ارتباط داره.
رابطه ای که دوطرفه نباشه رابطه سالمی نیست و مثل دندان لق میمونه. باید کنده بشه.
از طرفی شرایط اقلیمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی روی رابطه بسیار تاثیرگذارند و به همین دلیله که روابط در کشور های مختلف میتونه بسیار متفاوت باشه. اگر رابطه عاطفی مد نظرتون باشه به نظر من رابطه عاطفی سالم رابطه ایه که در اون طرفین با باطن هم ارتباط داشته باشند نه ظاهر.

7 پسندیده

این سوال بعد از خوندن کتاب تئوری انتخاب به ذهنم رسید. در این کتاب چهار نوع رابطه درنظر گرفته شده که منظور من هم این روابط بودند:
1.روابط کاری
2.روابط همسری
3.روابط والد-فرزندی
4.روابط معلم-شاگردی
می تونیم ما هم این روابط را مبنای گفتگو قرار بدهیم، چرا که کیفیت این روابط نقش مهمی در سلامت جامعه و زندگی مون ایفا می کنه.

4 پسندیده

@pd.in شما رو به این سوال دعوت میکنم، فکر میکنم پاسخ کاملی برامون داشته باشین.

3 پسندیده

ببین چه سوال مهمی رفته پایین من یادم رفته :thinking:

روابط کاری
اگر منظور افرادی هستند که با آنها کار میکنم و از ارتباطم با آنها لذت میبرم باید بگویم در حال حاضر بله و دلیلش هم خویش فرماییه :grin:

همسر ندارم

با پدر و مادرم الان نسبتا راضی هستم و روز به روز بهتر خواهد شد.

شاگرد ندارم اما استاد چرا :thinking:
استاد اسدی مدرس سه تارم
جزو بهترین استاد هاییه که دارم :ok_hand::clap:

دوست دارم با بعضی افراد ساعت ها صحبت کنم. (لذتش وقتیه که اون ساعت ها بار اول اتفاق بیوفته)

نمیتونم تفسیر کنم چه افرادی اما خب از روی روانشون انتخاب میکنم.

3 پسندیده

مثلا چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟
یاد یک بازی افتادم: یکی از پادپرسی ها رو می تونی انتخاب کنی؟ :smile:

3 پسندیده

یکمی توضیحش سخته. اول اینکه با معیار های ذهن خودم می سنجمشون و اگر مطابق چیزی بود که میخواستم باهاشون صحبت میکنم.
دوم اینکه از روی معیارهایی که گفتم به شناخت میرسم ازشون تا حدی.
سوم اینکه چون به شناخت رسیدم حالا میتونم با طرف راحت صحبت کنم هم حرفش رو میفهمم هم جوری حرف میزنم که بفهمه.

هم من لذت میبرم هم طرف مقابل :thinking:

حالا بریم سراغ بازی

از اونجایی که این افراد رو بیشتر به صورت حضوری انتخاب کردم یکم سخته اما در پادپرس افراد زیادی هستن دیگه دلم صحبت ۲ نفره نمیخواد چند نفره خوبه :sweat_smile:

2 پسندیده

و اما پاسخ من:
روابط کاری : در حال حاضر که اصلا راضی نیستم و چیزی که باعث این نارضایتی شده، خودخواهی و راحت طلبی شونه.
روابط همسری: نسبتا راضی هستم و سعی می کنم بهتر از این باشه.
روابط والد_ فرزندی: از ارتباط با پدرم خیلی راضی ام. خیلی خوب همدیگر را درک می کنیم و هم صحبت خوبی هستیم.
روابط معلم_ شاگردی: من همچنان نیاز دارم بیشتر روی خودم کار کنم

4 پسندیده

ممنون که من رو به این سوال خوب و مهم دعوت کردین :sunglasses:

در همه روابطی که برام مهم هستن و قصد حفظشون رو دارم، حواسم هست که صداقت یکی از قوانین ارتباط هست، قانونی نانوشته که به هیچ دلیلی نباید زیر پا گذاشته بشه. خیلی اوقات افراد این رو فراموش میکنن و صداقت رو مثل یکی از اصول فردی خودشون در نظر می‌گیرن که بسته به موقعیت سرش معامله میکنن.

رابطه همون طور که از معناش پیداست، یه اتفاق دوطرفه‌ست:

آنچه دو تن یا دو چیز را به هم پیوستگی و ارتباط می‌دهد

و در چنین پیوستگی، رضایت یک‌طرفه معنا و جایی نداره.

موضوع پر از پرسش‌های داخلی هست و الان در فرصت محدودی که در اختیار دارم، مطمئن نیستم به کدوم فکر کنم و در کدوم مورد تجربه‌م رو بنویسم. برای همین به جای ادامه، یه پرسش به مجموعه پرسش‌های موضوع اضافه میکنم :wink:

پرسش

به نقش گفتگو در شکل گیری و پایداری یک رابطه چقد اعتقاد دارین؟ اگه مثل من فکر میکنین رابطه معادل گفتگو هست، در روابطی که ازش رضایت دارین، چه نکاتی رو در گفتگوها (ایجادش و انجامش) رعایت میکنین؟

5 پسندیده

رابطه دوستانه در کجا جا میگیره🤔

1 پسندیده

هر کدوم از این 4 تا می تونه دوستانه هم باشه :thinking:
اما میشه باب 5 رو هم با عنوان روابط دوستانه باز کرد

1 پسندیده