آیا جمع کردن کلکسیون برای کودکان جایگزین مناسبی برای پس‌انداز هست؟

یکی از پیشنهادهای خانواده‌های موفق در قدیم به کودکانشون پس‌انداز کردن بود.
اما اکنون می‌دونیم که پس‌انداز یک روش خوب برای نگهداری پول نیست. در بازار کنونی ایران و احتمالا آینده ایران واضح‌تر مشخصه که پس‌انداز روش نگهداری از دارایی نیست.

یک گزینه که در بعضی از بچه‌ها می‌بینم جمع‌آوری کلکسیون هست. مثل کلکسیون تمبر، کبریت، پول و غیره. و در آینده می‌تونن این کلکسیون رو به فروش برسونن.
آیا جمع کردن کلکسیون روش مناسبی برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای کودکان می‌دونید؟
آیا بازدهی کلکسیون به اندازه خرجی که براش می‌شه هست؟

پرسش مشابه:
راه های پس انداز کردن پول چیست؟

4 پسندیده

بهترین راه کلکسیون کردن پول های مختلفه
یکی از علایق زندگیم اینه برم میدون فردوسی پول خرد کشورای مختلف رو جمع کنم
به نظرم هیچ وقت از ارزش نمیافته
همچنان هم نگاه کردن بهشون لذت بخشه

3 پسندیده

پیشنهاد از نظر منطق بی‌ارزش شدن پول، درسته و متاسفانه برای کودکان هم خبر خوبی نیست. ولی کلکسیون در جامعه مرفه بازار داره و ممکنه عملا تبدیل به پول نشه. برای اون چه فکری دارین؟

2 پسندیده

اتفاقا برای خودم هم سواله. توی فیلم‌ها معمولا کلکسیون توی حراجی‌ها به فروش می‌رسه. ولی توی ایران چنین حراجی به صورت فیزیکی نداریم.
و سوال دوم اینه که مشتریان کلکسیون چه کسانی هستند و چه کاربردی براشون خواهد داشت.

2 پسندیده

بنظر من
پس‌انداز کردنِ پول، حسِ صرفه‌جویی رو در کودکان تقویت میکنه و از ولخرجی و پُر توقعی اونها در آینده جلوگیری می‌کنه.
وقتی کودک با پولی که خودش جمع کرده، خرید کند، حس خوبی بهش دست میده، و باعث میشه برای بدست آوردن پول بیشتر، تلاش بیشتری بکنه.
و حتی شاید برای جلوگیری از تموم نشدن پولش، از خریدن خیلی چیزهای اضافی منصرف بشه.

اما برای سرمایه‌گذاری برای کودکان، پدر و مادر می‌تونن چیز باارزشی (شراکت در ساخت یک پروژه، یک واحد آپارتمان، ماشین و…) رو به نامِ کودکانشان کنن، تا در آینده برایشان مفید باشد.

1 پسندیده