راه های پس انداز کردن پول چیست؟

برای خود من خیلی پیش اومده که بخوام برای خرید یک جنس خاص یا انجام یک کار خاص پولی رو پس انداز کنم، اما زیاد در این کار موفق نبودم. میشه برام بگید که چجوری پول هاتون رو پس انداز می کنید؟معمولا برای چه کارهایی این کار انجام می دید(چه بزرگ و چه کوچک)؟ و چکار می کنید تا اون پول قبل از موعد خرج نشه(وسوسه نشید).

7 پسندیده

من خودم به شخصه به راحتی چه پول خورد چه پول های درشتمو توی یه کمد قفل دارحبس میکنم ودر مواردی خیلی اندک که خانواده توی امپاس باشن خرجش میکنم ولی واسه کسایی که پول رو نمیتونن به راحتی پس انداز کنن فکرمیکنم بهتره بدن پولشو دست یکی تاواسشون نگه داره کسی که خودش هم پول زیاد خرج نمیکنه این دقیقا کاریه که مامانم میکنه!پولهاش رو برای پس انداز به خاله ام میده.من پول معمولا برای خرید کتاب صرف میکنم ولی تصمیم دارم علاوه براون پول هام روبرای خرید تلسکوپ جمع کنم{50تومنش جمع شده!:yum:}زیاد به لباس علاقه ندارم پس پولم رابرای چیزای بی خود هدر نمیدم.یکی از بهترین راه ها برای خرج نکردن پول اینه که فکرکن پول نداری.:wink:

1 پسندیده

من تو پس انداز کردن نسبتا ادم موفقی هستم و تو دوران دانشجویی با پس اندازهام تونستم یه پراید بخرم (البته اون موقعی که پراید ۷ تومن اینا بود).

مطمئن نیستم چی کار میکنم، ولی طرح تکرار شونده ش یه چی از این قراره:

  • یه هدف مشخص برای خرج کردن حجمی از پول دارم که این پول بیشتر از اون مقداری هست که دستم دارم (مهمه و اگه هدف نباشه، پس اندازی هم نیست).

  • یه جایی برا ریختن اون پس انداز دارم، این جا طوری هست که وسوسه نشم ازش برداشت کنم. مثلا یه حساب بانکی که شماره شبا ش رو میدونم (برا واریز پول بهش)، و کارتش معمولا تو جیبم نیست.

  • یه حدی میذارم برای هزینه های ماهیانه م. این حد خیلی دست و دل باز نیست و معمولا در حد پوشش دادن نیازهای اساسی زندگیم هست. البته معمولا این حد رو کمی بالاتر در نظر میگیرم تا به نیازهای تفریحیم هم برسم.

  • اول هر ماه، اون مقدار از پولی که در حسابم دارم و بیشتر از حدی هست که برا خودم گذاشتم رو منتقل میکنم به حساب پس اندازم.

  • اگه تو طول ماه پولی گیرم اومد، سریع منتقلش میکنم به حساب پس اندازم.

  • و ماه به ماه حواسم هست که دارم به هدفی که گذاشتم نزدیک تر میشم (بار روانی داره و کمکم میکنه راحت تر پول ها رو منتقل کنم به پس انداز).

یه روش دیگه که مادرم (و یا نسل قبل از ما) ازش بهره میبره پیش خرید کردن کالا هست. مثلا اون موقع ها که ماشین رو میشد با قسط های ماهیانه پیش خرید کرد، مادرم ثبت نام میکردن و یه جورایی انگار که پولشون رو به جا اینکه بریزن تو یه حساب پس انداز،‌ میذاشتن تو حساب خودرو فروشی. این روش هم خیلی خوب کار میکرد، و خروجیش بر حسب اتفاق تو ایران یه سرمایه حساب میشد!

اگه خیلی وسوسه میشید، لازمه از چنین روش هایی که الزام قویتری پشتش هست استفاده کنید.

6 پسندیده

با پس انداز که قطعا مخالفم چون اصلا با وضع تورم کار اشتباهیه. ولی روش هایی که دوستان گفتن خوب بود

من از این روشی که گفتین استفاده کردم. خیلی خوب بود. همیشه وقتی کارت و پول ها تو کیفم بود، بازار که میرفتم امکان نداشت دست خالی برگردم. ولی حالا که به مقدار مورد نیاز که قبلا بهش فکر کردم پول تو کیفم نگه میدارم، به همون مقدار هم خرج می کنم و اگه هوس کنم چیزی بخرم فرصت دارم که بهش فکر کنم، نه اینکه سریع اقدام کنم

2 پسندیده

سوال خیلی خوبیه، من که واقعا به یه جواب خوب احتیاج دارم، پس انداز کردن یک هنره، هنری که خانم خونه رو پیش شوهرش عزیز تر میکنه و چقدر دلت گرمه وقتی پولی پس انداز داری :heart_eyes:

2 پسندیده

من یک تجربه شخصی از پس انداز کردن پول دارم و آن اینکه ؛ هر گاه حقوق ماهیانه ام را میگیرم مقدار کمی “ده فیصد” در حسابم میگذارم و دیگر اینکه هر روز مقدار پول خورده ای که داخل جیبم باقی میماند آنرا به اصطلاح عام داخل قُلک میاندازم بعد از چند مدتی که بازش میکنم مقدار پول پس انداز قناعت بخش است. شما هم میتوانید این کار را انجام دهید :dollar::moneybag::briefcase:

2 پسندیده