آیا در اطرافیان شما کسی به کرونا مبتلا شده؟

دیشب متوجه شدیم که همسر خاله ی همسرم فوت شده و امروز صبح هم خاله ی همسرم
امروز برای خاکسپاری به آرامستان بهشت سکینه ی کرج رفتیم
با وجود نامه ی پزشک مبنی بر ایست قلبی برای هردو تست کرونا گرفته شد و مثبت بود و جالبتر که بین قبرهای عادی ولی با تدابیر شدید بهداشتی دفن شدند
سوالی که اینجا برای خیلی از ماها پیش اومد اینکه آیا به عمد نگفتند تا آمار پایینتری از قربانیان این بیماری داشته باشیم؟
چند نفر از جمعیت ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفری که اتفاقا بیشترشون میانسال و بالای ۵۰ سال و ۶۰ سال بودند امکان مبتلا شدن دارند؟

7 پسندیده

چه کسی تست کرونا را گرفت؟

1 پسندیده

در غسالخانه
اینکه چه کسی یا سازمانی مسئول گرفتن تست بود رو متوجه نشدم ولی آمبولانس حامل جنازه ها آرم و ظاهر نیروی انتظامی داشت
به هیچ کس هم اجازه ی گرفتن عکس و فیلم ندادند

1 پسندیده

پس چه کسی به شما اعلام کرد که تست کرونا مثبت بوده؟ آیا این را از یک مقام مسئول (کادر پزشکی) شنیدید؟

1 پسندیده

بله
پزشکی همراهشون فرستاده شده بود که ایشون از بقیه خواست که حداقل ۵ تا ۶ متر فاصله با اجساد بگیریم
بعد از دفن هم روی اجساد آهک ریخته شد و سپس روی هر کدام یک گالن که گفتند اسید هست ریخته شد

4 پسندیده

آمار مرگ در ایران با بقیه دنیا چندان همخوانی ندارد به همین خاطر من بعید می‌دانم این درست باشد که:

مثلا در آلمان بیش از هزار نفر مبتلا شده‌اند اما تاکنون کسی در اثر این بیماری فوت نشده است. بر عکس در ایتالیا و ایران افراد زیادی مرده‌اند. شاید در آینده نزدیک مشخص شود که موقعیت جغرافیایی تاثیری بر مرگ و میر دارد یا نه؟

3 پسندیده

امکان ابتلا که به شیوع مرتبط هست و اگر در شیوع بالا باشیم تقریبا همه در خطر قرار خواهیم گرفت. آمارهای آنفلونزا میگه که در یک شیوع بدون کنترل، در شهری مثل تهران، ۳۰ تا ۴۰ درصد مبتلا خواهند شد. این برای تهران بسیار بالاست چون چگالی جمعیت بسیار بالایی (حدود ۱۲۰۰۰ نفر بر کیلومتر مربع) داره. همین آمار برای شهرهای بزرگی مثل تبریز با چگالی ۸۰۰۰ نفر بر کیلومتر مربع هم احتمالا برقرار خواهد بود.

ولی داده‌های کنونی نشون میده که خطر فوت با سن و سال به شدت افزایش پیدا میکنه. برای بالا ۵۰-۶۰ سال به چیزی در حدود ۱/۵ میرسه. به همین خاطر توصیه میشه که ارتباط این افراد با تجمعات بالا به شدت کاهش پیدا کنه، از ارتباط حضوری و نزدیکتر از ۲ متر هم بهتر پرهیز بشه.

8 پسندیده

ما هنوز نمی دونیم که این دو عزیز در آمار قربانیان کرونا به حساب خواهند آمد یا نه
به همین علت فکر کردم که شاید پنهانکاری جدیدی در کار باشد

3 پسندیده

دو نفر از آشنایان نه چندان نزدیکمان رو شنیدم که مبتلا به کرونا شدند. یکی در قم و دیگری در اصفهان قرنطینه شدند و گفته میشه حال یک نفرشون خوب نیست. هر دو ما بین 50 تا 60 سال هستند.

5 پسندیده

امیدوارم به زودی سلامتیشون رو به دست بیارن

3 پسندیده

این موضوع برای من هم خیلی سوال شده بود. امروز از یک منبعی که نمیدونم موثق بود یا نه ولی از قول یک پزشک شنیدم که دلایل منطقی از جمله مصرف بدون ملاحظه‌ی مکمل‌هایی دارویی بخصوص روی و آهن و آمار بالای ابتلا به فشار خون دلیلی هست که برای آسیب‌پذیرتر بودن مردم ایران پیدا کردن.
اینکه سیاست‌گزاری کلان در نظام سلامت و بهداشت در کشورها میتونه شرایط جسمانی و روانی مردم در کشورهای مختلف رو در شرایط متفاوتی قرار بده بنظر منطقی میرسه.
اطلاعاتی که میداد در کل خیلی شبیه به هشدارهایی بود که همیشه پزشکان در ایران گوشزد می‌کنند ولی گوش جامعه بدهکار نیست.
البته اون پزشک مدعی بود که نتایج تحقیقشون رو برای یک ژورنال پزشکی فرستادن و بزودی احتمالا چاپ میشه.

6 پسندیده

بعید میدونم که به نسبت کشورهای پیشرفته خیلی بیشتر مکمل مصرف کنن، در واقع فکر میکنم به نسبت کمتر استفاده میکنن.
به وضوح آمار اعلامی غیرواقعیه ولی چند نکته رو باید در نظر گرفت:

شیوع ممکنه به دلایلی در بین افراد با میانگین بالای ۵۰ سال شروع شده باشه (یه دلیل احتمالی زیارتی بودن و قم و میانگین بالای سنی زائرین میتونه باشه). برای نمونه‌ای دیگه از این اتفاق، کرونا در یک خانه سالمندان در آمریکا شیوع پیدا کرده و درصد بالایی فوت شدن (آمار مربوط به ایالت واشینگتن رو میتونین ببینین، البته الان ممکنه متفاوت باشه).

نحوه آمارگیری در ایران با چین متفاوته. در چین با تست افراد بدون مراجعه، مبتلایان مشخص میشدن، ولی در ایران حتی آمار واقعی در بین کسانی هست که علائم شدید دارن.

خطری که فکر میکنم در این زمینه میشه بهش اشاره کرد، ضعف تغذیه مناسب از جمله کاهش شدید مصرف گوشت و میوه به دلیل تحولات اقتصادی هست که ممکنه خطرساز باشه.

6 پسندیده

نه ؛ یکبار خواهرم مشکوک بود ولی آنفولانزا داشت

3 پسندیده

دقیقا منم همین سوال رو دارم که چقدر میشه به آمار اعتماد کرد؟

3 پسندیده

حتی در سطح جهانی به آمار نمیشه اعتماد کرد:

• چون آمار مفهوم خاصی داره و از نظر بنیادی به معنی این نیست که برای کسی اتفاقی میوفته یا نه.

• در مورد این ویروس جدید، چون در وسط شیوع هستیم، آمار بسیار متغیر خواهد بود! سازمان بهداشت جهانی هم با احتیاط بسیار آمار مختلف رو منتشر میکنه و هشدار میده که برخلاف آنفلونزا فصلی که داده‌ها و مطالعات زیادی پشت آمار هست، در این مورد برای رسیدن به دقت نسبتا خوب زمان طولانی در پیش داریم.

در ایران به دلیل عدم شفافیت رقمهایی که اعلام میشه به نظر کاملا غیرقابل اطمینان هستن. متاسفانه وقتی سیاست با شفافیت در تناقض قرار میگیره این اتفاق میوفته.

الان در ایران وضعیت به چه شکلی هست؟ نمیدونیم! شواهد از وخامت اوضاع در شمال، قم و بعضی نقاط دیگه حکایت میکنه. مثلا ممنوعیت مسافرت به شمال یا حرفهای نمایندگان قم و … . ولی دقیقا چه اتفاقی داره میوفته، بسیار نامشخصه و این هم خطرناک هست و هم تاسف برانگیز.

در این شرایط، اگر امکان داره براتون (شرایطی شغلی، ذخیره مواد غذایی و فضای خانگی خوب، در اختیار دارین)

• بهترین کار به نظرم اینه که شیوع بالا رو در نظر بگیرین و از هر نوع رفت وآمد پرهیز کنین!

• اگر امکان نداره، باز هم باید با احتیاط بسیار بالا رفتار کنین، توصیه‌های موثر رو به شدت رعایت کنین.

5 پسندیده

دقیقا موافقم
کاش دیروز نمیرفتم که هم خودم و هم خانواده م رو در معرض خطر قرار بدم
واقعا نمیدونستم والا امکان نداشت …

3 پسندیده

نه. کسی مبتلا نشده …

2 پسندیده

شهر ما هم به عنوان یکی از شهرهایی که نزدیک قم هست (با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت) درگیر هست. همون ابتداهای ماجرا تو کوچه پشتی ما یه پدر و دختر فوت شدن. الانم هر دو سه روز می شنویم که دو نفر فوت میشن که اکثریت یا مسن هستن یا بیماری زمینه ای داشتن. با وضعیتی که من می بینم که انقدر شیوع بالا هست، حس می کنم حتی خودمم گرفتم اما جزو اون ۸۰ درصد هستم که با مداوای خونگی خوب میشن. به قول اون طنز معروف الان دیگه تو ایران: یا کرونا داری یا نمیدونی که کرونا داری

شاید جالب باشه براتون که: اون آقایی که گفتم، دو هفته قبل از فوتش خادم حرم بوده و روز انتخاباتم یکی از کاندیداهای عزیز از شورا نگهبان احراز صلاحیت شده، دو مینی بوس از قم جهت رای دادن آوردن که نماینده این کاندید که تو مینی بوس بوده هم بر اثر کرونا فوت کرد.

• شیوع بالا ذات خود ویروس
  • دیر اعلام کردن طبق معمول به دلیل شور انتخاباتی
  • مدیرانی که از عهده مدیریت ساده امور بر نمیان چه رسد به بیماری واگیر.
  • ملت رو بیشتر به چشم یارانه بگیر دیدن و نون خور اضافی، خب بمیرن ملتم بهتر(اهمیتی برای جون آدما قائل نیستن و اصلا فکر نمی کنن مسئولیت جون آدما رو دارن)
  • ملت تو این وضعیت اقتصادی بالاخره مجبوره نون بخوره و رفت و آمد کنه.

به نظرم اینا باعث رشد انفجاری این بیماری شده.

8 پسندیده

من دوستم رادیولوژیسته . امشب رفته بودم دیدنش میگفت که یه هفته ای هست که گلو درد داره یکمی شک داشت که کرونا داره چون روزی از دو سه تا بیماره کرونایی عکس میگیره .

خودش میگفت که علاعمش فعلا برای اون تو این یک هفته فقط گلو درد بوده و یکمی سر درد و فقط برای افرادی که مسن هستن و زمینه بیماری های دیگه دارن ممکنه خطرناک باشه .

3 پسندیده

من تو گیلان - لاهیجان زندگی میکنم.
تو دوستان و آشنایان نزدیکمون افراد زیادی گفتند.
من و خانومم گرفتیم خوب شدیم (البته چند روز تب و لرز شدید داشتیم) چند روز قبل از انتخابات.
دوست نزدیکم گرفته خوب شد.
یکی دیگه از دوستام مادر بزرگش گرفت فوت کرد.
خانوم یکی از اقوام گرفت از حالش خبر ندارم.
اولین پرستاری هم که تو ایران فوت کرد توی شهر ما بود.
نزدیک تریناشون عموی خانومم گرفته توی مدت درمان هست.

اینایی که یادم میاد بازم بگم؟

5 پسندیده