اگر به هک شدن گوشیتون مشکوک باشید چه می‌کنید؟

چند روز پیش متوجه شدم:

بدون روشن بودن وای فای یا دیتای موبایل به نت وصل هستم

خب من اخیرا نرم افزارهایی از قبیل شاد رو غیر از مسیر گوگل پلی و با وجود این پیغام از طرف گوشی که ممکنه مضرباشه نصب کردم

ولی فکر میکنم مسأله اصلی کارت حافظه ای بود که دو هفته پیش خریدم و روی گوشی گذاشتم به نظرم ویروسی بوده، اطلاعات اون هم ناپدید شده و درش آوردم ولی مشکل همچنان باقی ماند، جای دو سیم کارتم را هم عوض کردم و دیگر ظاهرا به نت وصل نمیشم اما از دیروز به دو بار پیغام گوگل برای سرچهایی آمد که من انجام نداده بودم . . . یک چیزی هم دیدم که عجیب بود چیزی شبیه اجازه دسترسی چندکاربره!!

نمیتونم با گوشی کار نکنم باید فعالیتهای شاگردام رو بررسی کنم تازه آفلاین هم نمیشه، مثلا شاد فایلهای پیامهای قبلی خودم رو هم در حالت آفلاین باز نمیکنه!

احمقانه نیست اگر بپرسم: چطور از هکر فرضی مهلت بیشتری بگیرم؟

منظورم اینه اگه قراره مثلا به تنظیمات کارخانه برگردم یا هرکاری شبیه این، چقدر میتونم تأخیر کنم و تا اونموقع چه جوری عمل کنم؟

این همه کار دارم با گوشی . . .

برم یکی دیگه بخرم؟؟؟!!!

مهم اکانت‌هاست نه گوشی، مگه نه؟؟؟

اول برم اونهایی رو که امکان داره لاگین د مرحله ای کنم!؟

وی پی ان‌ها خودشون امنیت رو به خطر نمی‌ندازن؟

این دو روز از گوگل هم پیغام میاد که حسابتو بازبینی امنیتی کن، باید چه کار کنم؟

میترسم حساب بانکی یا ایزی تریدرم رو هم باز کنم . . .

راستی هکرها چطور عمل میکنند؟ به چه کمک‌های بیشتری از طرف من نیاز دارند؟

اصلا من الان چقدر باید بترسم، آرامشم به هم ریخته، با این حجم کار . . .

تو این دنیا یک قدم برمیداری صد حاشیه درست میشه.

6 پسندیده

برید به این آدرس (با کامپیوتر هم میتونید برید لازم نیست حتما گوشی باشه):

بعد در قسمت Your devices هر دستگاهی رو که نمی‌شناسید حذف کنید.
در قسمت Third-party access هم هر برنامه‌ای که بهش اعتماد ندارید رو حذف کنید.
قسمت Recent security events رو هم میتونید مرور کنید ببینید ورود مشکوک یا تغییر تنظیمات امنیتی اخیرا اتفاق افتاده. 2-Step Verification هم چیز مفیدیه و اگر فعال نیست میتونید فعالش کنید.

این کارها رو برای همه اکانت‌های گوگل انجام بدید اگر چندتاست.

اون vpnهایی که به صورت نرم‌افزار نصب می‌شوند به سیستم‌عامل گوشی دسترسی دارند و میتونند امنیت رو به خطر بندازند. vpnهایی که خودتون تنظیمات رو وارد گوشی می‌کنید امن‌تر هستن. در کل سعی کنید هر نرم‌افزاری که بهش اعتماد ندارید رو پاک کنید.

خود شاد چون ملی هست بدافزار نداره و پیغامی که ممکنه مضر باشه رو میشه نادیده گرفت.

چطور متوجه شدید به اینترنت وصل هستید؟ خود اندروید برای تبادل یه سری اطلاعات کوچک هر از چند گاهی دیتا رو بدون اجازه کاربر روشن و خاموش میکنه (اگر مدت زیادی از آخرین دسترسی به اینترنت گذشته باشه). تنظیماتی هست که این رو بشه خاموش کرد ولی باز هم به مقدار خیلی کمی این اتفاق میفته.

7 پسندیده

ممنون :tulip:

ساعاتی از شبانه روز با اینکه وای فای و دیتا خاموش بوده، پیامهای واتس اپم آمده بودند یا پیامهای تلگرام، اگر قبل قطع نت وی پی ان رو قطع نکرده بودم. بعد میدم بدون روشن کردن دیتا میتونستم صفحات وب رو باز کنم. هرکار هم میکردم انتخاب اتوماتیک شبکه تو تنظیمات گوشی غیرفعال نمیشد.

ناشناس نبود، فقط نمیدونم چرا زیر نام گوشیم کشور رو امارات زده؟ به خاطر تحریمه؟

اینجا هم خبری نبود.

فقط آپارات بود و خود گوگل

من حساب کانال آپاراتم رو با حساب گوگلم ساختم؛ این api چی هست؟ اگر حذفش کنم دسترسیم به کانالم از بین نمیره؟

یک چیز عجیب این سومین باره اتفاق میوفته پیغام
google search ready میاد

این بار کلمه ای بود واقعا سرچ کرده بودم ولی بعد از اینکه نتیجه سرچ رو دیده بودم اومد، دفعه های قبل اما من سرچشون نکرده بودم، اسکرین شات که گرفتم بفرستم اینجا، اسکرین شات تار میشه !!!
ولی موقع share مثلا تو واتس اپ مشکلی نیست.
از واتس اپ گرفتم:
IMG-20201017-WA0007

داخل تنظیمات گوشی هم اینرو پیدا کردم

اندروید گوشی خودمه؟

ظاهرا همه چیز عادیه!!!

درسته؟؟

1 پسندیده

اگر فقط موقع وصل بودن vpn این اتفاق میفته این vpn هست که جلوی خاموش شدن دیتا یا وای-فای رو گرفته. این یه اشکال هست که سازندگان vpn باید برطرف کنند.

اپراتورهای تلفن همراه این قدرت رو دارند که فقط انتخاب اتوماتیک رو در اختیار کاربرها بگذارند. احتمالا با هر گوشی دیگری هم تست کنید همین رو می‌بینید.

احتمالا با یک vpn که یک سرور در امارات داره در گوشی به اکانت گوگل وارد شدید.

دسترسی داده شده به Aparat Api کمترین سطح دسترسی هست و جای نگرانی نداره.

پیام google search results ready وقتی میاد که آفلاین سرچ کنید و بعدا به اینترنت وصل بشید.

بله اون خود سیستم عامل هست.

2 پسندیده

باز هم ممنون :tulip: :tulip:

مطمئن نیستم ولی میشه امتحان کرد، به ویژه اینکه این vpn جدید رو هم تازه نصب کرده بودم.

راستی دیروز spyware etector از پلی استور نصب کردم، مجوزهایی که برای اپ‌های نصب شده رو گوشی نشون میده بیشتر از مجوزهایی هست که تو تنظیمات میبینم، میشه بعضی اپ ها بدون اجازه من دسترسی مخفی داشته باشند؟

در تنظیمات گوشی:

در spyware detector

این اپلیکیشن گاهی در حالت آفلاین با ایمیل یادآوری میفرسته.

تنظیمات خودش:

راستی به نظرم با عوض کردن جای سیم‌کارتها دیگه خودبخود به نت وصل نمیشم؛ جای سیم کارت همراه اول کنار جای کارت حافظه است، همون که به احتمال زیاد ویروسی بوده!!! دیگه معمولا بسته و آنتن دهی ایرانسل ندارم و حالا که جاشون رو عوض کردم انتخاب خودکار شبکه روی ایرانسله، پس موفق نیست در وصل شدن.

شاید جلال هم بتونه بیاد پای بحث و همینطور عماد

@Jalal_Razavi

1 پسندیده

برای اولین گام استفاده از آنتی ویروس شرکت (ESET (Eset Mobile Security رو توصیه میکنم ، یبار اسکن کنید ببینید چی پیدا میکنه و میتونید حذفش کنید ؟؟

اگه نتونستید حذفش کنید…
دومین گام: توصیه میکنم یبار دستگاهتون رو فکتوری ریست (بازگشت به تنظیمات کارخانه) کنید . (قبلش از حساب گوگلتون در دستگاه خارج بشید بهتره)

اگر درست نشد مجبورید خودتون با کامپیوتر (یا بدید تعمیرات موبایل) براتون فلش بزنند.

2 پسندیده

اجازه استفاده نمیده!

1 پسندیده

خب شما نباید از پلی استور دانلودش کنید (بخاطر اینکه همه با ما دوستن و رابطه صمیمی ای با شرکت های آمریکایی داریم!!) ، از اینجا میتونید مستقیما دانلودش کنید.

2 پسندیده

مطمئن نیستم ولی شاید تنظیمات Data usage برای دو سیمکارت با هم متفاوت باشه.

در مورد duolingo دسترسی حافظه و میکروفون طبیعیه ولی دوربین غیرعادیه. من سرچ کردم ظاهرا در مواقع آزمون معتبر از دوربین استفاده میکنه تا هویت افراد مشخص باشه.

3 پسندیده

حالا چرا دسترسی‌ها تو تنظیمات گوشی دیده نمیشه ولی تو spyware هست؟

امان از این همراه اول و اینترنتش
چند سالی میشه که بعضی آی پی های همراه اول به صورت رندوم مال امارات میشن یه مدتی خیلی عجیبه که لوکیشن آی پی رو توی هر نرم افزاری چک کنید میزنه امارات!

اولین جایی که پیشنهاد میکنم حتما چک کنید اینجاس!

مسیرش در کروم اینه:
Settings/notifications/from websites
حواستون باشه که وبسایت هایی allow باشن که شما میشناسید

این معمولا اولین و راحت ترین تارگت برای آلوده کردن گوشی شما از طریق پوش نوتیفیکیشن هاست

در مورد دسترسی نرم افزارها نیاز نیست زیاد نگران باشید
گوشی من هم بعضی وقتها دیر نوتیفیکیشن میده یا کلا نمیده
به نظرم به خاطر اینه که گوشی من همیشه روی battery save هست و این تنظیمات دسترسی نرم افزارها به اینترنت رو مختل میکنه و نرم افزاری که برنامه نویس هاش به این موضوع توجهی نکرده باشن داستان ساز میشه

از طرف دیگه، امینت اکانت های شما منوط به پسورد ایمن شماست
پیشنهاد میکنم همه اکانت هاتون رو تایید دو مرحله ای کنید و بعدش گوشی رو اگر میتونید خالی کنید حافظه جانبی رو فرمت کامل کنید (فرمت سریع نکنید بزارید خوب ته حافظه رو سیم بکشه کامپیوتر که برق بزنه :joy:) بعدش گوشی رو ریست فکتوری کنید و ازش استفاده کنید

4 پسندیده