بارش پرسش در باب «بهترین کتاب برای شروع کتاب‌خوانی»

میخوایم در یه حرکت «انفجار ستاره‌ای» به موضوع «بهترین کتاب برای شروع کتابخوانی» بپردازیم و هر پرسشی در این باره به ذهنمان می‌رسد مطرح کنیم.

قواعد بازی

• فقط سؤال می‌پرسیم و به سؤالی جواب نمیدیم!
  • یه عنوان با یه توضیح کوتاه برای هر سؤال (توضیح کمک میکنه سریعتر بتونیم پرسش رو به پادپُرس وارد کنیم)
  • نگران تکراری بودن سؤال نباش!
  • دوس داری بپرسی ولی چیزی به ذهنت نمیرسه. دو تا پیشنهاد:
    ۱. به سؤالهای بقیه نگاه کن، میتونی ایده بگیری برای سؤال مرتبط.
    ۲. با کلمه‌های پرسشی توی ذهنت بازی کن: چرا، چطور، چه وقت، … اینها رو امتحان کن تغییر رو می‌بینی :wink:

توضیح

این متن به صورت ویکی وجود دارد و اگر بخواهید می‌توانید آن را اصلاح کنید.

7 پسندیده

کتاب هایی که یک مادر باید مطالعه کند، چه کتاب هایی هستند؟
برای علاقه مند کردن یک کودک 10ساله به کتابخوانی، چه کتابی را به او هدیه میدهید؟ در انتخاب کتاب چه ملاک هایی دارید؟
لیست کتاب های پیشنهادی شما برای دیگران چیست؟
دوست دارید چه کتابی را همه بخوانند؟

5 پسندیده

به نظرم پرسش اول خیلی خوب و مهم است. من این پرسش را به این شکل بازنویسی می‌کنم:

• چه کتاب‌هایی را پدرها و مادرها حتما باید مطالعه کنند؟
3 پسندیده

پرسش اول واقعا جذابه :heart_eyes: و خیلی هم میتونه موثر باشه در کمک به افراد برا مطالعه! ولی حتی بعد از باز-مطرح شدنش به من این حس رو داد که برای پدر-مادر شدن چه کتاب هایی باید مطالعه کنیم (مثلا کتاب مرد مریخی-زن ونوسی یا کتاب چطور بچه مان را بزرگ کنیم؟ اومد تو ذهنم! :sweat_smile:). خوبه تو توضیحات سوال مطرح شه که هدف از طرح این سوال چیه.

3 پسندیده

چه کتاب هایی را نخوانیم؟
کتاب هایی که به عنوان جایزه داده می شود چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
چگونه می توانیم کتاب خوان بودن یک نفر را درجه بندی کنیم؟
آیا فقط خواندن کتاب مهم است؟ چطور از مطالب یک کتاب استفاده کنیم؟
چطور برای یک هدف کتاب بخوانیم؟
آیا زیاد کتاب خواندن ضرر هم دارد؟

6 پسندیده

پرسش با طعمِ کارآفرینی

آمار بازدید از پست «کتاب برای شروع کتابخونی» نشون میده که افراد خوبی مایل هستن/نیاز دارن پیش از خرید کتاب، بگردن تا کتاب بهتری برای خوندن پیدا کنن. پس یه بازار اولیه وجود داره برای این نیاز، که شاید حتی حاضر باشه به جای هزینه زمانی، عدد کوچکی مثل ۵۰۰ تومن بپردازن که یه کتاب خوب بهشون پیشنهاد شه.

چه جوری میتونیم «نیازِ پیدا کردن کتابِ خوب برای شروع کتابخون شدن» رو در افراد با روحیات مختلف برطرف کنیم؟

منظورم در قالب یه راهکار و یا یه ایده ی کارآفرینی هست که توانایی بسط داده شدن به افراد با روحیات مختلف رو داشته باشه و یا در حوزه های مختلف کمک کنه. و فکر میکنم برای اینکه به چنین راهکاری برسیم، یه راهش اینه که بتونیم از تجربه های شخصی شروع کنیم و ببینیم تا الان در موقعیت های مختلف که میخواستیم کسی رو به حوزه ی موضوعی جدیدی برای مطالعه علاقه‌مند کنیم، چی کار کردیم؟

و البته فکر میکنم پاسخِ هر ۵ پرسشی که در بارش قبلی مطرح کردم، هم به بخشی از این سوال کمک میکنه؛ چون لازمه بدونیم چه جور کتابی رو به چه کسی پیشنهاد بدیم (یه جورایی الگوریتم توصیه رو در بعضی حوزه ها مشخص میکنه).

6 پسندیده

میشه ی ربات طراحی کرد که در ابتدا حوزه ی مورد علاقه ی فرد رو مشخص میکنه و … به مرور با پرسش و پاسخ در هر حوزه کتاب هایی رو به افراد پیشنهاد میکنه. می تونه فهرست کتاب و یا اطلاعاتی در مورد اون رو هم فرد بده تا در انتخاب کتاب به فرد بیشتر کمک کنه .

2 پسندیده

1- برای شروع کتاب خوانی در سنین پایین چه کتاب هایی می تونه به بهتر فهمیدن مطالب کتاب های درسی بچه های ابتدایی پیشنهاد بشه؟ بیشتر منظورم کتاب هایی با قالب داستانی و مطابق با مطالب آموزشی مدارس هست.

2- در شروع کتاب خوانی چرا با بازشدن کتابی که حتی به مطالبش علاقه مندیم، خوابمون میگیره؟ :weary:

3- تعریف کتاب خوانی گروهی چیه؟ آیا این نوع کتاب خوانی میتونه در شروع قوی تر کتاب خوانی موثر باشه؟
اگر با گروهی شروع کردین، این گروه چه ویژگی ای داشت؟

4- ناشر ویژه ای برای تازه کاران در کتابخوانی وجود دارد؟

5- چه رمان هایی و چه نویسندگانی ذهن خوانندگان رو در دنیای نویسنده غرق می کنن و باعث وفاداری خواننده به نویسنده می شوند؟

6- بهترین کتاب های مصور برای بزرگسالان؟(البته این خیلی ربطی به موضوع نداره ولی واقعا تصویرگری در کتاب ها یا کتاب های مصور برام جذابه)

7- تیزرسازی برای کتاب ها میتونه در شروع و تداوم کتابخوانی تاثیر گذار باشه؟ اگر آره، چه تیزری؟ چه ویژگی هایی داشت؟

7 پسندیده

من با کتاب کوه‌های سفید نوشته جان کریستوفر کتاب‌خوانی رو شروع کردم (در هشت سالگی) اولین کتاب از مجموعه چهارگانه سه‌پایه‌ها. یک کتاب علمی‌تخیلی که برای جوانان نوشته شده و همه حتی بزرگسال‌ها هم می‌تونن از خوندنش لذت ببرن. این کتاب تخیل بچه‌ها رو میتونه قلقلک بده

4 پسندیده

چه کتاب خوبی! :heart_eyes: من تو بیست سالگی خوندمش! :v:

تقریبا همون موقع ها که هری پاتر معروف شده بود، دوستی این رو داد دستم و گفت اگه اهل کتاب‌های فانتزی هستی اول باید کوه های سفید رو بخونی. واقعا هم از خوندنش لذت بردم، با اینکه کتاب رده سنی نوجوانان هست! بعد برام این سوال پیش اومد که یعنی هری پاتر هم بعد از گذر ۱۰-۲۰ سال دیگه رد چندانی ازش تو کتابخونه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها نمیمونه؟!

3 پسندیده

ممنون @Ali_Shakeri برای توصیف خوبِ ماجرا و شروعش :blush: :tada:

من این وقت روز معمولا به سختی تو فاز نقد میرم و ذهنم واگرا کار میکنه! و با اجازه ت از آزادی در دسترس استفاده میکنم و میرم سراغ بارش پرسش برای اولین موضوع: «بهترین کتاب برای شروع کتابخوانی».

1. چه کتابهایی به یک نوجوان (یا …) که چندان اهل کتابخوانی نیست، توصیه میکنید؟
  2. چه رمان‌هایی رو دستمون بگیریم نمیتونیم قبل از تموم شدن ماجرا، بذاریمش زمین؟
  3. صد کتابی که قبل پیر شدن حتما باید بخوانیم کدام‌ها هستن؟ و چرا؟
  4. برای یادگیری فلسفه (یا …) با چه کتاب‌هایی شروع کنم بهتر است؟
  5. تجربه‌ی کتابخونی‌تون رو با چه کتاب‌هایی شروع کردین؟ چه نتیجه‌ای داشت؟

پ.ن. نمیدونم چرا نمیتونم بیشتر از پنج تاش کنم! :roll_eyes:

3 پسندیده

خب فعلا مرحله اول که آسون به نظر میرسه :blush:
به نظرم قبلش باید این پرسش ها در نظر گرفته بشه: چون با توجه به پاسخ ها، خیلی پیشنهادات متفاوت خواهد بود.

1. هدف فرد از خوندن کتاب چی میتونه باشه؟
  2. موقعیتش چیه؟ (مثلا تازه میخواد شروع کنه به کتاب خوندن؟ قبلا میخونده یه مدت وقفه داشته و حالا میخواد دوباره شروع کنه؟ …)
  3. چه سنی؟ چه تحصیلاتی؟ چه علاقه مندی هایی؟ و … داره؟
  4. قبل از این چه کاری میکرده که جایگزین کتاب خوندن بوده براش؟

فعلا همینا به ذهنم میرسه و بقیه ش هم احتمالا بسط همین موارد میشه :grin:

6 پسندیده

چه کتاب هایی برای شروع درباره ادبیات بهتر هست؟