برای کمک به زمین!

انصافا شما برای کمک به محیط زیست، حالا در هر حوزه ای چه قدم هایی برداشتید و یا بر میدارید؟
میخوام صادقانه ببینم حداقل در این جمع، چقدر این دغدغه وجود داره، و چقدر عملیاتی میشه!

6 پسندیده

خوب اول اینکه من عضو مجمع فعالان زیست محیطی شدم… کتاب صفر تا صد محیط زیست رو خریدم و مطالعه کردم و خیلی از عادت های اشتباهم رو درست کردم … دستمال کاغذی استفاده نمیکنم و اگه به دستمال احتیاج داشته باشم از پارچه ای استفاده میکنم… سعی میکنم وقت کمتری رو در حمام بگذرونم… بازیافتی های خونرو جمع میکنیم و بعد مثلا یک ماه با استفاده از زیست اپ میفرستیم برای بازیافت… کیسه ی پارچه ای برای خرید هم دوختم که استفاده کنم… پلاستیک های قبلی رو نگه داشتیم تا موقع خرید میوه پلاستیک جدید بر نداریم… پلاستیک هایی که غیر قابل استفاده میشن رو توی یک پلاستیک جدا برای بازیافت میگذاریم… زباله هارو تفکیک میکنیم…
در حد توانم یک روز در میون برای حیوانات غذا تهیه میکنم… همیشه قبل بیرون رفتن از خونه توی کیفم نون میذارم که اگه احیانا سگ یا گربه یا پرنده ی گرسنه ای دیدم براش نون رو خورد کنم یه مشکلی ازش حل بشه…
ویت ویچر شدم(خدا بخواد دوسال دیگه هم وگن میشم)
از ساعت هشت و نیم تا نه شب هم دیگه چراغ های آشپزخونه و بخشی از اتاق رو خاموش میکنیم… هر ماه در حدی که بتونم برای حامیان حیوانات کمک نقدی میفرستم تا برای کیس های حمایتی کمکی بشه
دنبال دوستان جدید و بیشتری هستم که انشالله سال دیگه و یا سال بعدش یه گروه حمایت از محیط زیست تشکیل بدیم… برای تابستان هم برنامم اینه اگه بشه عضو گروه جمع آوری زباله ی شهر خودمون بشم و با بقیه دوست داران و فعالان حقوق حیوانات و طبیعت گاهی برم جمع آوری زباله…
توی حیاط برای حیوانات یک بشقاب اب هر روز میذارم و روی پشت بام هم غذا و یه کاسه آب برای پرنده ها یا گربه هایی که میان روی پشت بام…
اگه یک جایی کوتاهی و یا اشتباهی از طرف مسئولین یک شهر یا منطقه پیش بیاد توی سایت مخصوصشون آدرس ایمیلشون رو پیدا میکنم و شکایتم رو مینویسم… چند باری هم از طریق تماس تلفنی موردهای این طوری رو پیگیری کردم… سعی هم دارم که درآینده شغلی پیدا کنم که برای نجات حیات وحش و محیط زیست به درد بخوره

( چه قدر حرف زدما… ببخشید اصلا قصد منم منم کردن نبود و نیست… بیشتر برای این بود که پیشرفتایی که کردم رو جلوی چشم خودم بیارم… اگه نه متوجه هستم هنوز خیلی راه هست تا فعال حقوق محیط زیست بشم)

6 پسندیده

حیف که صدای کف زدن های منو نمیشنوین! واقعا شگفت انگیز بود و حتی هنوز دارم از خودم می پرسم واقعا اون کارارو انجام میدین یا فقط لیست کردین! آخه من خیلی مدعی بودم ولی در این متن کوتاه شما دیدم که هنوز چه کارهایی که انجام نمیدم!
شما که اینقدر با صبر و حوصله همیشه پاسخ میدید میشه بگین که چطور به بقیه آموزش میدین؟ آیا سعی کردین ترویج بدین این امور رو؟

در این مورد هم شخصا مفتخرم که اعلام کنم خیلی دوست دارم همراه باشم و اگر کمکی ازم بر میاد انجام بدم.

این رو هم حتما باید مطالعه کنم!

1 پسندیده

من تا الان خیلی کار ویژه‌ای برای زمین نکردم؛ نهایت هنرم در برابر محیط زیست اینه که زباله‌های خشک و تر را کاملا جداسازی می‌کنم: قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت.
اگر به طبیعت برویم همه زباله‌های خودمون رو حتی کوچکترین رو جمع می‌کنم، روی سبزه‌ها زیرانداز نمی‌اندازم و سعی می‌کنم لهشون نکنم و کارای کوچک اینطوری.
متاسفانه من برای مادرمون کم می‌گذارم.

5 پسندیده

نه جدی انجام میدم چون فعلا همینا از دستم بر میاد… قسمت شغلی که برای کمک به محیط زیست مفید باشه رو فقط انجامش ندادم چون درسم تموم نشده :joy: :joy: :joy: :joy:
باعث افتخار میشه شمارو در کنار خودمون ببینیم :heart_eyes:
تا جایی که تونستم بله تلاشمو کردم…ولی خوب گاهی موفق نیستم…شخصیت آدم ها خیلی پیچیدس…جرئت زیاد میخواد با همه هر حرفی رو بزنی… کسانی که سنشون بهم نزدیک تره راحت تر میپذیرن اما افرادی با سن بالاتر ارتباط سخت تری باهاشون برقرار میکنم و گاهی موفق نمیشم هیچ اوضاع بدتر هم میشه…

2 پسندیده

همین کارهاتون خیلی مفید و موثره… قسمت سبزه هارو متاسفانه من هنوز موفق نشدم که انجام ندم و بهتون حسودیم میشه… به روح پاکی که دارین و قلب مهربونتون… همیشه انقدر خوب بمونید… چنتا مثل شما باشن محیط زیست نجات پیدا میکنه

2 پسندیده

زباله های خودم رو در طبیعت رها نمیکنم البته غیر از خوراکی ها که در طبیعت به سرعت توسط سایر جانوران استفاده و تجزیه میشن مثلا دونه های برنج و نون

5 پسندیده

ایکاش دیدگاه همه از کم کاری شبیه شما باشه.
بسیارهم عملکرد عالی دارین.
آیا سعی کردین به دیگران هم آموزش بدین؟

3 پسندیده

اما شما دست از تلاش برندارید و همچنان به افراد یاداوری کنین!
من هم تجارب تلخ و شیرین از تذکراتم به دیگران دارم، ولی خودم رو قانع کردم که باید این کارو انجام داد.

1 پسندیده

همین هم عالی هست و از هیچ بهتر!
اما حرکت دوم رو هم شروع کنین، مثلا مصرف کمتر کاغذ و لذت از امکانات تکنولوژیکی در این مسیر!

3 پسندیده

من هر سال و به هر بهونه ای سعی میکنم درخت بکارم (که جزئی از آرزوی بزرگ زندگیم هم هست)
به نظرم کاشت درخت یکی از مفیدترین کارهایی هست که یک نفر میتونه انجام بده.

یه چند سالی هست که تفکیک زباله رو تو خونمون پیاده کردم شیشه و پلاستیک و کاغذ از زباله های تر جدا میکنم و هر چند وقت یبار تحویل این دکه های بازیافت میدم-باطری های فرسوده م رو چند وقتی هست جدا کردم ولی مرکزی که بتونه باطری هارو بازیافت یا جمع اوری کنه هنوز پیدا نکردم

به خاطر ورزشم غالبا تو کوهم توی تیممون اینو نهادینه کردیم که اشغال ریختن یک گناه نابخشودنیه و تمام زباله هامونو {تاکید میکنم تمامشون} با خودمون برمیگردونیم و تا حد امکان سعی میکنم زباله هایی که قبل از من ریخته شده رو با خودم برگردونم شهر

توی کوه سعی میکنم از مسیر های پاکوب حرکت کنم، از ماشین های افرود استفاده نمیکنم، برای پخت و پزم تا حد امکان اتیش روشن نمیکنم و اگه روشن کنم از شاخه برگی که زمین ریختن استفاده میکنم

قبلا یکی از کارهایی که میکردم غذا رسانی به این شکل بود ولی بعدا با مطالعه و مشاهده به این نتیجه رسیدم که این کار اشتباهه و غذا رسانی به حیوونات اهلی بدون صاحب به محیط زیست اسیب میرسونه

من هیچ زباله ای مثلا پوست میوه( که به قول بعضی ها تجزیه میشن) تو طبیعت جا نمیزارم چون بنظرم زباله بصری محسوب میشه

در مورد ریختن غذای انسانی برای حیات وحش هم دو جنبه ی منفی میبینم:

• باعث میشه به عادت کردن به انسان و از بین رفتن ترس طبیعیشون از انسان
  • غذاهایی مثل برنج که معمولا به همراه روغن و ادویه جات هستن برای سیستم گوارشی پرندگان مضر هست

راهکارم برای این دوتا چیزی که باهاشون مخلفت کردم چیه؟:

1. اول اینکه به جای غذا رسانی های خودسرانه، بی هدف و غیر اصولی در کوچه و خیابون مبلغ مورد نظر ، غذا ها و کمک های دیگه م رو به پناهگاه های حیواناتی که خوشبختانه تعدادشون در حال افزایش هم هست اختصاص میدم
  2. به جای غذا رسانی من لانه سازی رو انجام میدم مثال های ساده ش همون جعبه هاییه که شاید خیلیامون تو تراس یا روی دیوار خونمون گذاشتیم که قمری ها بیان توش لونه بزار ولی خب این کار یک دنیای جذاب و تخصصی داره که با کلید واژه bird nest box مطالب خوبی راجع بهش بخونید (البته توجه داشته باشیم اصل اول حفظ زیستگاهه لانه ساختن برای پرندگان درمان مشکل نیست)

طولانی شد ببخشید
ولی اگر نقد یا پیشنهادی برام داشتید خوشحال میشم بشنوم

7 پسندیده

خب پس به حیوانات طبیعت چجور غذا بدیم

1 پسندیده

به حیوانات طبیعت نباید غذا بدیم.
این کار چرخه ی طبیعی زندگی اون ها رو به هم میزنه

3 پسندیده

:sweat_smile:
من باز مخالفت کردم و راهکار پیشنهاد ندادم،ببخشید.
ببینید وقتی توی یک عرصه ی طبیعی ما حیوونیو میبینیم که داره زندگی میکنه این یعنی اون عرصه این توانایی رو داشته که شرایط مطلوب زندگی اون گونه رو فراهم کنه که نیازهای غذایی هم یکی از اصلی ترین فاکتورهاشه ، اگه از دیدن حیات وحش و غذا خوردنشون لذت میبرید(من به شخصه عاشق تماشای غذا خوردن حیواناتم) تلاشتون رو در جهت حفظ زیستگاه ها متمرکز کنید تا حیوانات بتونن به صورت طبیعی به غذای مورد علاقه شون دسترسی داشته باشن.

4 پسندیده

آخه من اصلا دلم نمیاد این کارو نکنم. غذا نمیتونم بخورم وقتی میبینم یک گربه هی میاد میگه میو میو!

2 پسندیده

مرسی که وقت گذاشتید و جواب دادین، واقعا ارزشمنده و من شخصا خیلی استفاده کردم.

دقیقن… من یه شب 3 بار برای یه گربه غذا گذاشتم(بدون ادویه و مواد اضافه که مشکلی براش پیش نیاد)
گربه ها و کلن حیوانات خیلی مظلومن راحت نمیشه بیخیالشون شد

2 پسندیده

ساخت لانه توی برنامه هام هست(3 سالی میشه قصد انجامشو دارم ولی هنوز حرکتی نزدم)
و مرسی بابت اطلاعتون…نمیدونستم برنج با ادویه مناسب گوارش پرنده ها نیست…
ولی زیاد با حرفتون درمورد اینکه اصلن به حیوانات غذا ندیم موافق نیستم… خصوصن توی فصل سرما که غذا باعث گرم شدن بدن حیوانات میشه…
به نظرم میشه با خرید غذای مخصوص سگ و گربه یا غذایی که استاندارد هست و میشه خودمون درست کنیم (با کمک مشورت با فعالان حقوق حیوانات که آدمای مطمئنی هستن… نه همشون) یا کسایی که سگ یا گربه نگهداری میکنن میشه غذا رسانی کرد ولی نه همیشه مثلا هفته ای یک بار و یا یک روز در میان…
و با این حرفتون موافقم که زباله هایی مثل پوسته میوه رو رها نمیکنید چون ثابت شده که یه سمی تولید میکنن و این سم وارد زمین و آب های زیر زمینی میشه و خلاصه…
پس بهتره توی کیسه ی جدا جمع آوری بشن… درکل از صحبتاتون خوشم اومد و با بیشترشون موافقم :+1:

2 پسندیده

خواهش میکنم
اگه به لانه سازی علاقه مندید میتونید صفحه خانم یوسفی رو تو اینستاگرام دنبال کنید ایشون بصورت حرفه ای روی این موضوع مطالعه داشتنیاسمین یوسفی
اگه هم خواستید میتونید از فروشگاه نذر طبیعت یا آوای بوم نست باکس آماده تهیه کنید، که هر سود حاصل از هر دو فروشگاه صرف برنامه های حفاظتی محیط زیست میشه.
ریزه کاری های خیلی جالبی داره مثل سایز در ورودی تا ارتفاع نصب و جهت جغرافیایی نصب جنس لانه و صدالبته اشنایی با گونه های بومی منطقه تون.

2 پسندیده

بحث غذا رسانی یکی از داغترین و مورد اختلاف ترین مباحث محیط زیستی ایران هست بنظرم و داستان درازی داره که احساس میکنم ممکنه از حوصله جمع خارج باشه.

2 پسندیده