تجربه‌ی کار تیمی حرفه‌ای از راه دور داشتید؟

آیا مهمه که همه اعضای تیم در یک فضا جمع باشند؟

ده سال پیش شاید حضور یک تیم کاری در کنار هم معنا داشت، ولی این روزها

  • پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی
  • کرایه مکان مخصوصا در شهرهای بزرگ
  • دسترسی به تخصص افراد در شبکه های کاری

باعث میشه ادم فکر کنه دورکاری هم میتونه یکی از گزینه های روی میز باشه. ولی در عمل این طور پیش نمیره و یه تیم از راه دور اگه بعضی چیزها رو رعایت نکنه، کیفیت کاری لازم و یا حس کار حرفه ای به ادم نمیده.

از راه دور چه نکاتی رو رعایت کنیم سطح انگیزه ی افراد و در ضمن کیفیت نتایج کار حفظ میشه؟

3 پسندیده

من هم تجربه‌ی دورکاری داشتم و هم تجربه‌ی کار تیمی در مکان مشترک؛ هم در قالب عضو تیم و هم در قالب لیدر تیم.

می‌تونم با اطمینان بگم اون چیزی که تیم رو تیم نگه می‌داره و باعث کارامد شدن تیم میشه، حضور فیزیکی در کنار هم نیست؛ هر چند همراهی و حضور فیزیکی خیلی به حال و هوای تیم کمک میکنه. برای دورکاری حتما یه کانال تعامل سرعتی (چت گونه) در نظر بگیرین، مثلا ابزاری مثل تیکام یا اسلک یا در حالت ساده گروه تلگرام.

برای بازدهی مناسب و بالا موندن انگیزه، نکته‌ی مهم در هر دو مورد (چه دورکاری و چه کار در یک مکان)، اینه که خروجی توسط سنجه‌های مناسبی سنجیده بشه و افراد به کار خودشون فیدبک مناسب رو بگیرن. حالا در کوتاه مدت فیدبک‌هایی مثل «خوب بود» یا «میتونست بهتر باشه» و در میان مدت تاثیر و نتیجه ی کارکردشون رو ببینن و متوجه شن نقاط قوت و ضعفشون چی بوده.

5 پسندیده

من تجربه کار در یک تیم 9 نفره از راه دور داشتم.
جلسات گروهی ما معمولا با اسکایپ بود و تعامل های لحظه ای هم در وایبر.
اگر منظورتون به عنوان مدیر و رهبر گروه است، یکی از عوامل نگه داشتن انگیزه در اعضا اینه که خود مدیر وقت شناس باشه و جلسات به موقع تشکیل بشه. اینطوری اگر اعضا هم مشکل مدیریت زمان داشته باشن، متوجه چارچوب می شن و ناخودآگاه سعی می کنند رعایت کنند.
یک عامل دیگه به نظرم نرم افزار خوب و مناسب برای ثبت پیشرفت کار در دسترس همه است. شبیه google docs که همه همزمان می تونن ویرایش کنند و پیشرفت کار هم رو ببینند. همینطور فضایی برای چت معمولی که @lolmol بهش اشاره کرد.

4 پسندیده