تفاوت متقاعد کردن و مجاب کردن چیه؟

سر یه کلاسی، روی این جمله “من سعی نمیکنم دیگران را متقاعد کنم” دچار گیجی شده بودن بچه ها. میگفتن این باید مجاب کردن باشه نه متقاعد کردن.

من فکر کنم از همه گیج تر بودم :slight_smile: اصلا نمی فهمیدم که مجاب کردن و متقاعد کردن مگه با هم فرق دارین؟!

توی لغت نامه دهخدا زدم مترادف گرفته بودنشون.

ولی انگار ریشه هاشون از جاهای متفاوتی میان

3 پسندیده

احتمالا ریشه های این کلمات رو دیدید و میشه با استفاده از همون ریشه ها صحبت کرد. مجاب هم خانواده ایجاب هست. استدلال و منطق توش هست ولی معمولا فرض بر درستی استدلال شخصی و نادانی طرف مقابل هست توی مجاب کردن. متقاعد از خانواده عقیده هست و نوعی استدلال دو طرفه توی کار هست. هرچند در هر دو مورد خودستائی هست ولی در مورد دوم طرف مقابل هم در نظر گرفته میشه.
با توجه به لحن جمله ای که به کار بردید، “مجاب کردن” درست هست، چون متقاعد کردن کار ناپسندی نیست که بخواید اعلام برائت کنید ازش.

6 پسندیده

این کارت واسم جالب بود. منم هرازگاهی که دچار سردرگمی راجع به موارد مختلف میشم اول میرم ببینم معنی لغویشون چیه. مثلاً تو همین پادپُرس راجع به تعصب و غیرت این اتفاق افتاد که وقتی رفتم چک کردم دیدم معانیشون با هم متفاوته.
پاسخی به سوالت نمی تونم بدم. به نظرم جواب @yousef جواب متقاعدکننده‌ای هست :slight_smile:

3 پسندیده

من یه جور دیگه فکر میکردم :thinking::sweat_smile:

فکر میکردم مجاب کردن به این معنیه که مهم نیست موضوع درسته یا درست نیست، شخص تلاش میکنه تا یکی دیگه رو به همین راه بکشونه.

متقاعد کردن هم واسه وقتیه که بر اساس قواعد بخوایم موضوعی چه درست چه غلط رو برای کسی شرح بدیم به طوری که قبولش کنه :sweat_smile:

اینجوری میشه نگاهش کرد؟ :thinking:

1 پسندیده

همیشه میگن اگر کسی رو دوست داری مجابش نکن به انجام کاری متقاعدش کن
یعنی اگر می خوای اون کاری رو انجام بده بر خلاف نظرش دو راه داری
یا با زور مجابش کنی که بعدا یه جایی بدترش و سرت در میاره

یا می تونی متقاعدش کنی که می دونم مخالف هستی و دوست نداری ولی بخاطر من انجام بده یا بعدا من جبران می کنم یا…
یعنی طرف و به یک کاری که دوست نداره انجام بده اجبار کن ولی طوری که تاثیر بدی روی روابطتون نداشته باشه

این متقاعد کردن همیشه خوبه چه در روابط بین دو نفر یا در روابط پدر مادری و فرزندی