تفکیک آب های مصرف شده در منازل برای ورود به فاضلاب یا استفاده مجدد


(Maryam) #1

موقع شستن میوه، سبزی، برنج و چیزهایی از این دست همیشه به این فکر میکنم که اگر برای خروجی این آب، لوله کشی مجزایی از فاضلاب در نظر بگیرن، میشه بدون تصفیه کردن مجدد، در مصارف غیر آشامیدنی ازش استفاده کرد. منظورم آب هایی هست که صرفا برای شست و شو استفاده میشن، بدون اضافه کردن مواد شوینده. به این آب ها، فاضلاب خاکستری میگن.

طراحی سیستمی برای تصفیه فاضلاب خاکستری

شاید بشه راهی برای تصفیه فاضلاب خاکستری در منازل پیدا کرد:

مثلا میشه در نظر گرفت که تو خونه ها همونطور که زباله ها رو تفکیک میکنن، آب رو هم برای ورود به فاضلاب یا منبع دیگه ای که بشه بدون تصفیه ازش استفاده کرد هدایت کنن. یعنی خروجی آب که قراره از طریق سینک ظرفشویی به فاضلاب برسه دو تا لوله داشته باشه و آب رو بشه با یه سیستمی که به صورت دستی ورودی لوله ها رو تغییر میده هدایت کرد.


به نظرتون شدنی هست؟ اگر قرار باشه خونه ای ساخته بشه که درش فاضلاب خاکستری تصفیه بشه، چه کارایی پیشنهاد میکنید؟ در منازل کنونی چطور میشه از آب مصرف شده، استفاده مجدد کرد؟


چقدر از آب کشت برنج قابل برگشت به چاه‌های آب هست؟ چطوری؟
(پدرام) #2

اول باید ببینیم آب های خاکستری در چه جاهایی قابل استفاده هستن. مثلا میشه ازشون برای موارد زیر استفاده کرد:

  • پر کردن فلش تانک های توالت
  • آب دادن به گیاهان
  • شستشوی قسمت های مختلف منزل
  • شستشوی ماشین

دیگه کجاها میشه از فاضلاب خاکستری تصفیه شده استفاده کرد؟

یه ایده ی خیلی کاربردی و خلاقانه برای استفاده از فاضلاب شستشوی ظروف اشپزخونه طراحی سینکی برای این منظور بود:

البته چنین ایده ای سیستماتیک نیست و مشکل کوچیکی هم داره؛ ممکنه حس کنیم ظرفمون این شکلی خاکی میشه.


چالش‌های طراحی بر سر راهکارهای خانگی برای کاهش هدررفت آب
(نجمه شیخی) #3

مبحثی که این چند وقت در این مورد بهش برخوردم استفاده از آب خاکستری بوده. آب خاکستری چیست؟ آبی هست که با کمی عملیات مجدد قابل استفاده هست در منازل: آب زیر گلدونی ها، استحمام، مسواک و شستشوی ظروف و همینطور آب مصرفی در لباس شویی ها.

من فقط می دونم با بحران آبی که هر روز می شنویم که جدی تر میشه یه روز بالاخره می ریم به سمت استفاده از این نوع منابع. اما اینکه کجا میشه استفاده کرد ازشون : سیفون و آبیاری فضای سبز و درختای میوه و …

دنباله‌ی موضوع مصرف زیاد آب در خوابگاه ها.


(Maryam) #4

لینک مطلبی که در خصوص آب خاکستری گذاشته بودید، عالی بود. ممنون. فقط فکر میکنم میزان آب خاکستری جمع آوری شده تو یه خونه از میزانی که میشه ازش بدون تصفیه استفاده کرد خیلی خیلی بیشتره.

برای اینکه بشه از این آب استفاده بیشتری کرد یا باید تصفیه بشه و یا به محل هایی برای جمع آوری انتقال داده بشن.


(Hamidreza) #5

موضوع خیلی جالبیه!
منتها این قضیه جمع اوری اب های خاکستری در سطح وسیع تری تو شهر تهران داره انجام میشه و تمام فاضلاب های خانگی از طریق کانال های زیرزمینی به تصفیه خونه هدایت میشه و بعد از تصفیه به مصرف کشاورزی میرسه.
درواقع اب و فاضلاب به جای اینکه این طرح استفاده خانگی از اب خاکستری (صرفه جویی در مصرف اب و اب بها:) پیاده کنه یک هزینه ای هم گرفت که این کانالهای زیر زمینی بزنه
:slight_smile:
very very political خخخ


(نجمه شیخی) #7

شایدم این روش تو زمان خودش (هنوز چندان نمی دونستیم که داریم وارد یه بحران آبی میشیم) بهترین انتخاب بوده. به نظرم مهم این هست که از قطره قطره این نعمت استفاده کنیم و نذاریم نابود بشه. حالا چه در مصرف مجدد در خونه ها و چه در مصارف کشاورزی. البته باید دید کدوم به صرفه و بهتر هست…
البته یه چیز مهمی که هست : فکر می کنم میزان آلودگی آب های خاکستری نسبت به فاضلابی که شما صحبتشو کردین کمتر هست.

آیا تو همه شهرا این فاضلاب خانگی تصفیه و به استفاده در قسمت کشاورزی میرسه؟ اصلا نحوه تصفیه فاضلاب به چه شکلی هست؟


(محمد فلاحی) #8

مقایسه تفکیک پسماند و تفکیک آب مقایسه جالبی بود.
اتفاقا در مورد پسماند هر چه میزان اختلاط مواد بیشتر بشه ارزش اون پسماند کمتر میشه چون لازمه هزینه و انرژی بیشتری برای تفکیک و بازیافت اون صرف بشه. در مورد آب هم دقیقا همینطوره. خوبه که بدونید بین 6 تا 18 درصد مصرف انرژی یک شهر به آب مربوط میشه، یعنی استحصال، انتقال و تصفیه آب. و این مقدار رقم واقعا زیادی هست. گرچه سیستم فاضلاب یکپارچه شهری روشی برای نگه داشت منابع آب هست اما اختلاط آبی که برای شستشوی دست استفاده شده با فاضلاب حاصل از دستشویی به شدت ارزش اون آب نسبتا تمیز رو پایین میاره و هزینه و انرژی بسیار بیشتری باید صرف تصفیه اون بشه. به نظرم باید به فکر بهره برداری سیستماتیک از آب خاکستری داخل خونه باشیم.
اتفاقا در زمینه استفاده مجدد از آب حمام اختراعی توسط مهرداد محجوبی دانشمند ایرانی مقیم سوئد انجام شده که با عنوان shower of the future شناخته میشه و میزان بسیار زیادی از آب و انرژی رو صرفه جویی میکنه. مکانیزمش به این صورت هست که آب حمام در یک چرخه بسته به سرعت تصفیه میشه و در صورت لزوم آب تازه وارد چرخه آب حمام میشه.


(نجمه شیخی) #9

وقتی تقریبا 90 درصد آب مصرفی تو بخش کشاورزی مصرف میشه و از این مقدار، قسمت خیلی بزرگیش (به لحاظ جهانی هم این هدر رفت بالا هست) به هدر میره، در این حالت، صرفه جویی آب مصرفی در بخش مصرف خانگی و شهری که سهم به نسبت کمتری نسبت به بخش کشاورزی داره، چه اهمیتی داره؟ چه راه هایی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی وجود داره؟ کدوم کشورا تونستن این قضیه رو بهتر مدیریت کنن؟ خصوصا کدوم کشورهای کم آب؟


#10

خونه های امروز اکثرشون آپارتمانی هستن و نیاز زیادی به پسماند آب خودشون ندارن، و میشه پسماند آب های قابل بازیافتشون رو هدایت کرد برای مصارف کشاورزی.

مثلا چطوره خونه های جدیدی که ساخته میشن برن به این سمت که یه لوله کشی آب های خاکستری داشته باشن که این آب ها همه شون برن به سمت استخری برای استفاده ی کشاورزها و باغبون ها!


(سعید) #11

من از خروجی آب تصفیه کننده آب خانگی که به فاضلاب هدایت میشد، مجددا استفاده کردم.
البته بدون پمپ اضافی و در همون محل آشپزخانه. حالا از اون قسمت آب که تقریبا دو سوم از آب ورودی به دستگاه میشه برای شستشوی ظروف وغیره استفاده میکنیم. قبلا از اتلاف اون خیلی ناراحت بودم وذهنم رو مشغول کرده بود.
حالا دنبال اینم که از آب باران واگر بتونم آب آشپز خانه وهر جایی که بتونم برای فضای سبز وشستشوی ماشین و… استفاده کنم. یه سئوالی هم داشتم که منتظر جواب اهل فن هستم.


(Maryam) #12

میشه یه عکس هم بذارید دوست دارم منم اجراش کنم.


(لاله ملا) #13

یه ویدیوی خوب دیدم برای راه اندازی سیستم بازیافت آب مصرف شده در حمام و همین طور ماشین لباس شویی توسط خود فرد (از تیپ کارهای دستی یا مهندسی های خودت انجام بده):

تنها چیزهایی که لازم داشت دو تا شلنگ بود و یه پمپ کوچک و به راحتی قابل انجام هست در خونه های خودمون.

روش دیگری هم در لینک زیر توضیح داده و نیاز به کمی مهندسی داره و به کمک یه لوله کشی آب حمام رو به مخزنی برای استفاده ی مجدد هدایت میکنن:


(علی) #14

فکر کنم سخت‌ترین قسمت کار اینه که مواد شیمیایی رو از آب حمام یا خروجی لباس‌شویی جدا کنیم. متوجه نمی‌شم که در این ویدیو چه‌طوری این کار رو می‌کنه؟

یک سیستم تصفیه پیشرفته هم لازمه که بتونه مواد شیمیایی مختلف (شامپو، پودر ماشین و صابون) را از آب جدا کنه.


(لاله ملا) #15

فسفر و نیتروژن موجود در مواد شوینده برای خاک خوبن و حتی خیلی کودها حاوی همین موادن. البته چون آب خاکستری خاصیت آلکالینی داره (بازی هست) برای گیاه های اسیددوست خوب نیست، مثل بعضی گل ها: آزالیا.

به همین دلیل مواد شوینده رو از آب خاکستری جدا نمیکنه. اول ویدیو توضیح میده که مدتی هست که از این آب برای آب دادن به گیاهانشون بهره میبره و مواد شیمیایی تا آسیبی به گیاه وارد نمیکنه.

در لینک زیر توضیحات بیشتری در این باره میده که بعضی گیاها حتی عاشق آب خاکستری هستن و آب ماشین لباسشویی یا حمام بیشتر از آب تصفیه برای رشدشون مناسبه: