جامعه‌ی پادپرس به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

من فکر می‌کنم وقتی عضوی از جامعه‌ای باشی در قبال اون وظایفی داری؛ یکی از آن‌ها می‌تواند مراقبت باشد.
پادپرس به من کمک زیادی کرده است و من بسیار، مستقیم یا غیرمستقیم از پادپرس آموختم و آشنایی‌های خیلی خوبی بواسطه‌ی اینجا برایم اتفاق افتاده است.
حالا فکر می‌کنم از آنجا که تعداد چنین فضاهایی کم است، باید مراقب رشدشان بود تا آدم‌های بیشتری بتوانند بهره مند شوند.
حال پادپرس چطور است؟ فکر می‌کنید چطور باید مراقب پادپرس بود؟

16 پسندیده

شما معمولا نگاه نكته بين و در عين حال راحتى دارين، نظر خودتون چيه؟

4 پسندیده

البته خود شما جز عظمای پادپرس هستی. ولی من معمولا سعی میکنم روزانه وقتی برای مشارکت بزارم تا تحرک نسبی در جامعه حفظ بشه. در بحثهای مختلف تا جایی که انرژی و توانم اجازه بده، مشارکت کنم و البته بعضی کارهای ویراستاری رو انجام بدم که روال کار پیش بره و اختلالی برای فعالیت بقیه پیش نیاد.

6 پسندیده

سلام…خوبین؟
به نظرم اگه پادپرس کاربرهاش رو مجبور میکرد حاقل برای 10 فرد لینک دعوت بفرستن و کاربرهاش رو بیشتر میکرد جایگاهش رو محکم تر میکرد

4 پسندیده

میخوام به دید مدیریت جامعه[1] سوالتون رو کمی باز کنم. این طوری پرسشتون کمی عمومی‌تر از پادپرس میشه و میتونیم به مراقبت‌هایی متناسب با نیازِ سایر جمع‌ها هم توسعه‌ش بدیم؛ مثلا جامعه‌ی دانش‌آموزان مدرسه، جامعه‌ی مخاطبان یک پیج اینستاگرامی، جامعه‌ی پادپرس و … .

:point_left: چه کسی؟ چه کاری؟ :point_right:

به شکل عمومی هر جامعه‌ای شامل دو دست مخاطب و دو مدل رفتار هست:

مخاطبان کنونی — مخاطبان جدید
رفتار کنونی — رفتار تازه

یعنی شما وقتی دارین به یه جمع شکل میدین، باید بدونین:

• چه رفتار تکراری از مخاطبین قبلی انتظار دارین،
  • چه رفتار تازه‌ای از مخاطبین قبلی انتظار دارین،
  • کدوم دسته از افراد جدید رو میخواین برای رفتار قبلی اضافه کنین،
  • کدوم دسته از افراد جدید رو میخواین برای یه رفتار تازه به جمعتون جذب کنین.

بخوام از همین پادپرس مثالی بزنم تا ملموس بشه:

• از شوالیه‌ها (کاربران سابقه‌دارِ قدیمی) انتظار داریم پاسخ‌های دیگران رو بیشتر بخونن.

• روال جدیدی مثل یه جور اتاق فکر خصوصی برای شرکت‌های خدماتی تو پادپرس راه بندازیم (یه رفتار جدید) و بخوایم کاری کنیم که شوالیه‌ها (کاربران قدیمی) در این اتاق فکرهای خصوصی فعال باشن و به نیازهای شرکت‌ها پاسخ بدن.

• جمعی از دانشجوهای مهندسی کامپیوتر دانشگاه بوعلی همدان (مخاطبان جدید) رو به پادپرس اضافه کنیم تا پرسش‌های کامپیوتر بپرسن (رفتار تکراری قبلی)

• جمعی از دانشجوهای سال دوم ارشد طراحی خدمات دانشگاه تهران (مخاطب جدید) رو به پادپرس جذب کنیم تا برای اتاق فکر مختص شرکتِ تی‌باکس ایده پردازی کنن (رفتار جدید).

سوالی کلیدی برای بقای پادپرس :v:

تا پایان سال ۱۳۹۹، یا بهتر بگم تا پایان سده‌ی ۱۳۰۰ :dizzy_face: :partying_face:، سه پیشنهاد اولتون رو به ترتیب برای هر کدوم از سوالات زیر بنویسین:

• روی کدوم رفتارهای سابق برای کاربران قدیمی متمرکز باشیم؟
  • کدوم دسته افراد رو به پادپرس اضافه کنیم؟
  • روی کدوم رفتارها برای کاربران جدید متمرکز باشیم؟
  • چه رفتار جدیدی رو به رفتارهای قابل مشاهده در پادپرس اضافه کنیم؟

هر چه پیشنهادها با جزئیات بیشتر باشه بهتر. حتما اولویتتون رو هم بذارین. و فقط سه پیشنهاد برای هر مورد.

:smiling_imp: در ضمن هر کدومتون با یه پیام خصوصی، حداقل ۵ نفر از کاربران سابق پادپرس رو به این موضوع دعوت کنین تا پیشنهادشون رو برای این سوال بنویسن. لیست کاربران پادپرس در اینجا در دسترسه. هر کسی رو دعوت کردین، در پاسختون نامش رو ذکر کنین تا بقیه افراد جدیدی رو دعوت کنن.

اگه تعداد پاسخ‌ها و پیشنهادات دیگران حداقل به ۲۰ تا رسید ادامه‌ی مسیر مدیریت جامعه رو براتون باز میکنم.

1. community management ↩︎

6 پسندیده

سه پیشنهاد برای هر سوال! خیلی سخته :woman_facepalming:
اما خب تلاش‌مو می‌کنم💪:

بانک سوالات و تزریق‌ تدریجی‌شون به بدنه :roll_eyes:به‌نظرم اتفاق خیلی خوبی بود.
مسابقات و جایزه‌هامون کجا رفتن!؟
نوآ فصل‌اش نرسید؟

چه دسته‌هایی داریم اصلا؟ گزینه‌های روی میز و پادپرس‌دوستان کیان؟

تکمیل پروفایل‌شون چون اینطور میشه فهمید چه سری مسائلی براشون جذابه و خب میشه به حداقل ۵ موضوع مرتبط دعوت‌شون کرد.
میشه یه دعوت‌نامه هم در اختیارشون قرار بدیم و بخواهیم اگر پادپرس براشون مفید بوده، دیگرانی که فکر می‌کنن یه پادپرسی بالفطره‌ان به این جمع دعوت کنند و اینطور به رشد جامعه کمک کنند.

فکر می‌کنم پاسخ‌ها همپوشانی داشت و با سه تیر دو نشون رو زدم. :roll_eyes:
حالا بریم برای دعوت پیشکسوتان … :muscle:

6 پسندیده

ممنون از پاسخ خوب و متمركزت :v:

مشكلى نيست، حداكثر سه پيشنهاد. اتفاقا هر چى انتخابا كمتر، تمركز بالاتر.

پيشنهادم اينه كه الان اين طورى بهش فكر كنين: دوست داشتين چه كسانى رو تا قبل پايان ٩٩ تو پپ ميديدين؟ مثلا فرض كنيم پاسخ شما معلماى مدارس ابتدايى پسرانه مشهد بود و پاسخ دوست ديگرى مخاطبان كانال “كرم كتاب”. با توجه به مشاهدات قبلى در فعاليت پادپرسيها و دسترس پذيرى راحت تر، گزينه دوم رو انتخاب ميكرديم. چون شانس برد بالاتره.

6 پسندیده

لیست مهمانان من @Faezeh.T @Ali_Shakeri @Ghazaleh @arezoo و @leila

7 پسندیده

ممنون بابت طرح این موضوع.

به طور کلی فکر می‌کنم وضع خوب نیست و یا شاید آرامش پیش از توفان رو داریم تجربه می‌کنیم :upside_down_face:. پادپرس به من هم خیلی کمک کرده و امیدوارم زودتر به مسیر رشدش برگرده.

البته خودم هم چند ماهی است که فعالیت زیادی در پادپرس ندارم و به زودی درباره‌اش می‌نویسم. امیدوارم در آینده بتونم موثرتر در پادپرس فعالیت کنم.

من از حرکت‌های نوا و ویراستاری موضوعات پربازدید لذت بردم. فکر می‌کنم حداقل این دو رفتار باید حفظ بشن.

به نظر من جای دانشجویان و علاقه‌مندان رشته‌های انسانی از جمله جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و حقوق در پادپرس خالی است. من سعی می‌کنم عده‌ای از این دوستان را به این جامعه معرفی کنم.

به زودی و بعد از فکر کردن می‌نویسم …

به زودی و بعد از فکر کردن می‌نویسم …

لیست دعوت شده توسط من

@Tahmoores_Masoudi @mohammad.etemaddar @Jalal_Razavi @realTirdad @11141

9 پسندیده

ممنون از پرسش خوبت فرشته.

صدای ذهنم رو مینویسم چون نتونستم پاسخ مستقیم به پرسشهای لاله پیدا کنم. شاید بشه از تحلیل رفتار مخاطب قدیم که خودم باشم، برداشت کنیم.

ذهنم میگه بحث نیاز مخاطب رو هم وارد کنم، هدف و برنامه‌ای که ریخته میشه باید براساس نیاز مخاطب باشه.
من بیشتر وقتا با نیاز پرسیدن اومدم سراغ پادپرس. حالا اگه کم بیام یعنی پرسشی ندارم، اگه یه مدت نیام بعد بیام ببینم پادپرسی نیست چی؟ یعنی پادپرس به من وابسته است؟ من چه جور بهش وابسته باشم؟ مثلا الان براساس نیاز و مشغله الانم، میتونه مثل دفتر یادداشت من باشه!!!
اما خیلی بیشتر وقت میگیره، با اون چه کنم، کاش خود پادپرس میتونست جوری کمک کننده باشه، در این مورد،اینجوری همو بیشتر میدیدیم من و پادپرس و پادپرسیا.

من برنامه‌های مهم ام رو توش بنویسم؟ مثل برنامه ورزشی؟ برنامه کلاسیم؟ احساسات و افکاری که با دیگران رد و بدل میکنم. مطالبی که به دوستانم توصیه میکنم، آرشیو مطالبی که میپسندم و برای خودم یا دیگران ارسال میکنم؟

من خیلی از این کارها رو قبلا هم در پادپرس انجام دادم، و حالا چرا نه؟

من بیشتر وقتا وقتی دعوت شدم یا صدام کردن دست به کار پاسخ شدم، مثل الان که کلی کار هست برای مدرسه، ولی چون فرشته پیام خصوصی داد و عدد یک تو دایره سبز رنگ توجهم رو جلب کرد، و البته موضوع رو حیاتی دیدم، نرفتم و نشستم و می‌نویسم، یکی دو روز قبلم دیده بودم این موضوع رو ولی وقتی به نوشته لاله رسیدم با توجه به عدم تمرکزم، سخت دیدمش و همونجا متوقف شدم و بعد رفتم.

بحث دوست داشتن آدمای اینجا هم هست، واقعا دوست دارم نظراتشون رو در مورد مسائل مختلف بدونم، یعنی خاص بودن قالب این جامعه، جدیدی‌ها رو چون مدتی نبودم نمیشناسم، و همچنان به جز حس کنجکاوی یا جذابیت موضوع، به نویسنده آشنا نگاه میکنم و پست رومیخونم و لاله میگه خوبه این رفتار رو تغییر بدم.

حالا دعوت:
@najme
@parsaa
@ghanbarzadeh
@11141
@sepinoud.keshaavarz

کجایی سپیده، دیروز پریروز یادت افتادم و نقاشی خوبی که برای سردر کلاسمون کشیدی و از عکساش برای آواتار کلاس مجازی استفاده میکنم.

لاله ببخشید منسجم جواب ندادم .

7 پسندیده

سلام
شب و روز همگی خوش

من به تازگی عضو خانواده پادپرس شدم…
به نظرم تو فضای کار اشتراکی پتانسیل بالایی داره که پادپرس معرفی شه و احتمالا مخاطبان خاص خودش رو هم پیدا میکنه…
به شخصه این کار رو انجام میدم انشاا…

5 پسندیده

چرا ؟؟

میخواستم بگم چون من و شما مدتی نبودیم قضاوت رو به جدیدی‌ها بسپاریم. که یک پاسخ سریع اومد.

اما واقعا چرا؟

5 پسندیده

مجبور کردن من یکی رو فراری میکنه.

اما اگر بازیش طراحی بشه خوبه.

مثلا آدما یک شناسنامه پادپرسی داشتن که لینکش رو در شبکه‌های مختلف میذاشتن این ایده رو تو موضوع مشابهی درباره آینده پادپرس دیدم که میگفت پادپرسی بودن جز رزومه بشه.

من میرم و بعد میام پای بحث، الان دارم از وقت اضافه ای که معاون مدرسه داده برای ارسال نمره‌ها خرج میکنم :scream:

6 پسندیده

خوب البته منم فراری میشم ولی به نظرم کار زیاد غلطی هم نبود به خاطر همین گفتم :joy:
موفق باشین…معلم ها واقعا سختشونه خدا قوت :heart:

5 پسندیده

من فکر میکنم جای نقد و انتقاد اینجا خیلی خالیه

5 پسندیده

انتقاد در کل خوب هست اما با سند و مدرک باشه و شفاف که بشه رسیدگی کرد یعنی بشه تایید یا ردش کرد

4 پسندیده

من فکر می‌کنم از این جهت خیلی فضا مناسب و راه گفتگو بازه و پرسش‌های زیادی از این قبیل دیدم؛
مثلا موضوع اخیر در صفحه‌ی من چه کم و کسری‌هایی در پادپرس میبینی؟
فکر می‌کنم نیاز به توضیح بیشتری وجود داره

5 پسندیده

به نظرم اولین بارم که از خودم نقل قول کردم :sunglasses:
فرض کنید من یه علاقمند پادپرسم که کلی کار و علاقه دیگه هم دارم، مثلا نظم شخصی هم ندارم از طرفی سرنزدن من به پادپرس هم به معنی عدم مراقبت باشه و بعد نتیجه‌اش آسیب دیدن پادپرس :warning:

شاید یه چیزی مثل یادآور اپلیکیشنها کمک کننده باشه، ایمیل پادپرسم هست ولی بهتر از اون، یه برنامه یه تعهد حضور، منظورم الزام و اجبار نیست.

نمیدونم دقیقا چی!!! یعنی یه جوری که از لحاظ روانی انجام دادن یا ندادنش پاداش و تنبیه داشته باشه.

مثلا بگه لیلا اگه سه نوشته خوب نذاری یا انقدر نخونی یا اینقدر نباشی دیگه پادپرسی نیستی ها، دیگه یه هفته نمیتونی بیای بخونی‌ها . . .

اینم یه جورایی تو اعتبارها داریمش ولی نمیدونم چقدر اعمال میشه برای قدیمی‌ها، مثلا چرا من هنوز شوالیه ویرایشم وقتی کم کاری کردم :scream:
تیشه به ریشه خودم زدم الان.

آیا اینم همون اجباره؟؟؟ نه نیست!!!

از اول گفتم چی میشه من اصلا نمره هفتما رو ندم؟؟ هنوزم ندادم، آخه چرا؟؟ طلسمش شکسته نمیشه.
اصلا یه وضعیه، بی سر و سامان . . .

چقدر خوب میشد بیشتر بیام اینجا و همه لحظه‌ها رو ثبت کنم، واقعا تاریخچه ای میشد . . .

پادپرس زود باش بگو چه کار کنم؟

من احساس نیاز میکنم به ثبت تمام آنچه بر من معلم و آدم میگذرد در این روزها . . .

7 پسندیده

ممنون از @Ali_Shakeri و @leila بابت دعوتشون. راستش مقداری دل و دماغ نوشتن تو پادپرس برام پایین اومده . ولی سعی میکنم با پرسش ها و جواب های شخصی خودم زنجیره افکار رو ادامه بدم و نتیجه این بشه که درخت پادپرس پربارتر بشه .
برای مراقبت از جامعه پادپرس اگر منظورتان حفظ و گسترش اعضا و تکامل نظرات و پست ها باشه باید یکسری تغییرات بصری و محتوایی ایجاد شه، این جامعه باید محتوا و خون تازه بهش تزریق شه ؛ همچنین طرح های تشویق کننده و سهولت استفاده و کم کردن محدودیت ها مد نظر من هست صلاح رو خسروان پادپرس دانند .
پست به نظر من باید به گونه ای باشه که به جواب های مختلف و درست از نظر شخصی منتهی بشه .
میشه در این اتاق های فکر ایده هایی در نظر گرفت که در ساعاتی از روز یا هفته کار تدوین پرسش ها رو انجام بدن (شایدم هست و من بی خبرم). ایجاد نظر سنجی در پست ها،ساده کردن مفاهیم،جلوگیری از اطناب کلام و تقسیم کردن مطالب به پست های کوچک تر و کاربردی تر و ایجاد جذابیت ظاهری و در عین حال جدید و عمیق بودن موضوع از پیشنهادات من هستند.

7 پسندیده

چطور میتونید تمام لحظات تون رو ثبت کنید ؟
شبیه استوری یا لایو اینستاگرام منظورتون هست؟

5 پسندیده