خودافشایی کنیم. یکی از اصول ارتباطی خودتون رو بنویسید

موقع ارتباط گرفتن با دیگران (چه غریبه چه آشنا) چه اصولی رو رعایت می‌کنین؟

منظورم ترفندای مخفی(!) و شخصی‌ایه که هر کس واسه خودش داره. (نمی‌خوایم بحث کنیم که خوبه یا بد فقط اشتراک دونسته‌هاست)

مثلا من خودم با وقتی با یه غریبه آشنا میشم سیل کمک‌های غیرنقدی خودم رو روونه‌ی شخص می‌کنم.
مثلا تعارف پی‌در‌پی خوراکی, طرح راه حل واسه مشکلاتی که داره, یا رسوندن اون شخص به منزلش, تاییدهای مکرر و غیره.
یجورایی میخوام همون اول گرم بگیرم

بدنیست نظر شمارم بدونم.

7 Likes

عجیبه
موضوع قشنگی که گفتید، شرکت کننده زیاد نداشت
چرا واقعا ؟
-چرا

آیا افراد از این کار ترس دارن؟
جواب ندادن افراد، به این سوال حس ناامنی را در من بوجود آورد

و باعث شرکت نکردنم در پاسخگویی

حتی خانم لاله چرا پاسخی نداد

3 Likes

خب همونطور که توی پاراگراف دوم گفتم این موارد شاید کمی مخفی و شخصی باشه
اصراری بر بازگو کردنش نیست

اما ممنون که سوال رو بالا آوردین. شاید برای کسی جالب بود

3 Likes

کلا نترس…

یه نکته مشترک پیدا می کنم و سعی می کنم در موردش باهم حرف بزنیم. برای مثال دیشب که با مترو از تهران بر می گشتم خونه (کرج) موقع سوار شدن یه سرباز رو دیدم، سیاوش که سرباز راهنمایی و رانندگی هست، با اینکه خیلی خسته بود ولی به نظر یه انرژی نهفته داشت چون وقتی کسی ازش در مورد ایستگاه هایی که قرار بود قطار نگهداره پرسید جواب های خیلی کاملی داد. با هم شروع به صحبت در مورد سربازیش کردیم و اینکه چند ماه دیگه مونده و معلوم شد همون دانشگاهی درس می خونده برای لیسانس که من خوندم. بعد از پیاده شدن از قطار خیلی حرف مشترک داشتیم از دانشگاه تا خدمت شماره تلفن هم رو گرفتیم و قرار شد روز هایی رو با هم هماهنگ کنیم برگردیم.

5 Likes

رابطه ما با فرد غریبه کاملا متفاوت با فرد آشناست. کاملا بستگی به میزان آشنایی و دوستی من با طرف داره. به طور کلی سعی می کنم مودب باشم و به حرفهاش خوب گوش بدم و ازش سوال بپرسم.

4 Likes

با غریبه سطحی حرف میزنم یا سکوت میکنم با آشنا هم اگر هم فکر باشم حرف درباره مسائلی که خودش دوست داره حرف میزنم و البته هیچگاه در مورد امور خصوصی مثل شغل نمیپرسم مگر اینکه خودش بخاد بگه

3 Likes

سال‌ها پیش, پیش یه مُدرس کار می‌کردم و همیشه می‌گفت “موقعی که کسی رو برای ‌اولین بار ملاقات می‌کنی, خیلی گرم نگیر, خیلی لبخند نزن”.
اینو به وضوح توی رفتاراش می‌دیدم و متوجه شدم توی اولین برخورداش معمولا کمی خشک رفتار‌می‌کنه و کمی که بحث جلو میره, میشه روی لباش لبخند یا تبسم رو دید.
توجیهش هم این بود که وقتی بی دلیل توی “سلام علیک گفتن یا اون ارتباط اولیه” کلی گرم میگیری و اصطلاحا سریع رفیق میشی, طرف فکر میکنه حیله‌ای چیزی توی کاره. مخصوصا وقتی که بعدا قراره ازش درخواستی داشته باشی یا کمک بخوای.

می‌گفت بهترین راه اینه که بذاریم چند دقیقه یا حتی چند ثانیه بگذره و بعد لبخند بزنیم.

چندوقت پیش به من پیشنهاد همکاری داده شد و منم قبول کردم.
وقتی برای ملاقات اول به دیدار همکار جدید رفتم, انتظار داشتم با روی خیلی باز ازم استقبال بشه (چون قبلش از طریق ویدئوکال‌های زیاد با هم کانکت بودیم). اما وقتی رفتم یه رفتار کاملا عادی رو دیدم و حتی کمی هم خشک!
شاید اگه “بَـــــــہ!! عرفان جون داداش خیلی خوش اومدی رفیق گلم” یا جملاتی از این دست می‌شنیدم, کمی‌شک می‌کردم که چرا منو برای همکاری انتخاب‌ کردن؟! دلیل این همه تحویل گرفتن من چیه؟!
بعد از این رفتار نسبتا معمولی, و بعد از یه گپ‌وگفت یک ساعته, انتهای جلسه با کلی خنده و شوخی همو ترک کردیم و این فکر می‌کنم یه رفتار حرفه‌ای باشه.

3 Likes

بیشتر سعی میکنم متناسب با شخصیت طرف مقابلم رفتار کنم و در مورد مسائلی حرف بزنم که فکر میکنم واسه طرف مقابلم جالبه یا اینکه ممکنه علاقه نشون بده، در اکثر مواقع هم افراد رو به ادامه بحث ترغیب میکنم :smiley: در کل نحوه ی رفتارم با هر کسی بستگی به شخصیت خود اون شخص داره.

3 Likes

من در برخورد با آدمای غریبه خیلی رفتار حرفه ای از خودم نشون نمیدم اینکه گفتن خیلی نباید گرم گرفت کاملا قبول دارم به خاطر تمام فکرایی که به سمت مغز اون غریبه روانه میشه،و حتی خیلی اوقات سعی بر تمرینش داشتم اما چیزی که هست فکر میکنم بازم غریبه با غریبه متفاوته اما من معمولا اون لحظه میخندم و خیلی حرف برای گفتن دارم:slight_smile: و در عین حال خیلی میشنوم کلا سعی میکنم نقطه ای پیدا کنم که باهم مشترک باشیم و ازون گپ دو دقیقه یا دوساعت لحظه ای خوش به جا بمونه،نمیتونم نسبت به بقیه بی تفاوت باشم و به نظرم آدم به آدم زندست