در مورد امکانات ابزار پادپُرس چی میدونی که ممکنه به درد بقیه بخوره؟

ادمین

(لاله ملا) #28

تغییر سایز عکس

thumb-homer

thumb-homer

عکس رو که میندازم یا پیوست میکنم در ادیتور، چنین کدی بهم نشون میده:

![thumb-homer|404x213](/uploads/default/original/2X/c/c643dd8ccd52fe981d7e4bef876716571bb56424.png)

کافیه بعد اینکه عکس رو انداختیم تو ادیتور، جلو سایز عکس در کد بالا درصد کوچک-بزرگ شدن عکس رو بذاریم. مثلا عکس بیست درصدی این شکلیه:

![thumb-homer|404x213,20%](/uploads/default/original/2X/c/c643dd8ccd52fe981d7e4bef876716571bb56424.png)

(لاله ملا) #29

ایجاد جدول

میتونین جدول رو در اکسل بسازین و بعد از ساخته شدن کپی کنین و در ادیتور پادپُرس paste کنین.

با چند خط کد ساده هم میشه جدول ساخت؛ البته احتمالا بحث های حساب شده ای مثل این بحث نیاز به جدول پیدا میکنن :sunglasses:

سیب زمینی تخم مرغ برنج
۳ کیلوگرم ۱۰ عدد یک کیلوگرم
<table>
  <tr>
    <th>سیب زمینی</th>
    <th>تخم مرغ </th>
    <th>برنج</th>
  </tr>

<tr>
    <td>۳ کیلوگرم </td>
    <td> ۱۰ عدد</td>
   <td> یک کیلوگرم</td>
  </tr>
</table>

(leila) #30

امروز میخواستم تو تلگرام کسی رو به بحث دوچرخه . . . دعوت کنم از علامت به اشتراک گذاری استفاده کردم ولی چون لینک تلگرام نداره خودم آدرس لینک رو کپی کردم براش فرستادم.
چرا تلگرام تو گزینه ها نیست؟

بعد اون اعتبار که مد نظر شماست چجوریه؟ با ارسال موضوعی که من انجام دادم چه فرقی داره؟

(پادپُرس) #31

ممنون :slight_smile: فعلا برای دسکتاپ در ویجت کنار صفحه‌ی تاپیک ها اضافه شد:

(لاله ملا) #32

نحوه‌ی شخصی‌سازی لیست موضوع‌های صفحه اول

اگه از یه حوزه موضوعا خوشم نمیاد و میخوام تو لیست موضوعام نباشه، می‌تونم لیست موضوعات تازه‌ها رو برا خودم شخصی‌سازی کنم:

کافیه برین به قسمت شخصی‌سازی در صفحه شخصی‌تون، اونجا در پنل سمت راست اتاق‌ها رو انتخاب کنین و در قسمت خاموش، اسم اتاق‌هایی که نمی‌خواین موضوعاتش رو ببینین وارد کنین.

مثلا اگه من نمیخوام در زمینه‌ی علوم‌پایه موضوعی ببینم، کافیه علوم پایه رو در لیست خاموشم وارد کنم:

به همین صورت می‌تونم پیگیر بعضی اتاق‌ها بشم (و برای موضوعاتی که در اتاق مطرح میشه آگاه‌سازی دریافت کنم) و یا دسته‌ها (که به موضوعات با جزئیات بیشتری می‌پردازن) رو خاموش یا روشن کنم :wink:

(لاله ملا) #33

شخصی سازی حال و هوای سایت بسته به تمایل مون

ممکنه شما یه مینیمالیست باشین و از فضاهای باز بیشتر از فضای بسته یا شلوغ خوشتون بیاد. اون وقت خیلی راحت می‌تونین نمای سایت رو بسته به علاقه تون تغییر بدین. کافیه دوباره برین به قسمت شخصی‌سازی در صفحه شخصی‌تون، اونجا در پنل سمت راست آخرین گزینه یعنی رابط کاربری رو انتخاب کنین. در این رابط کاربری، اولین گزینه به اسم قالب، امکان انتخاب قالب رو به شما میده:

الان امکان انتخاب سه قالب در دسترس هست:

• اگه قالب تیره می‌پسندین، شب رو انتخاب کنین.
  • اگه مینیمالیست هستین، روز.
  • و در نهایت قالب بسته که همین قالبی هست که الان میبینین.

(لاله ملا) #34

دریافت موضوعات از طریق ایمیل در پادپُرس

این پاسخ در اهمیت شفافیت در کمکرسانی به زلزله زده ها و نقش اجتماعی ما، به من ایمیل شده بود. در واقع دوستی خوش‌فکر، ذهنیات و دغدغه‌هایش را مطرح کرده بود تا با همفکری هم ان را به جای بهتری برسانیم.

من در آن لحظه کمک فکری خاصی برای ایشان نداشتم، در عین حال می‌دونستم چنین چیزی دغدغه‌ی پادپرسی‌ها هم هست. و به پیشنهاد خودشان ایمیلشان را به آدرس پادپرس (content.padpors@gmail.com) فوروارد کردم. بعد از این، محتوا به پادپُرس ارسال شد و به کمک امکانات ادمینی در داخل موضوع مربوط به خودش قرار گرفت.

اگه شما هم با دوستان و هم‌دغدغه‌هایتان از طریق ایمیل تعامل دارید، میتونید (با اجازه‌ی خود صاحب ایمیل) موضوعات خوب را به پادپرس فوروارد کنید تا هم در دسترس جمعی بزرگتر قرار گیرد و هم در گوگل برای آیندگان مستند و ایندکس شود. نگران قسمت های مربوط به امکانات ادمینی هم نباشید. پادپرس همیشه ادمین‌ها و تسهیل‌گرایی داره که حواسشون به این چیزا هست.

(leila) #35

اگه بخواهیم دو یا چند موضوع رو به هم ربط بدیم ، ظاهرا کلید زنجیر بالای کادر به کار میاد، اما راستش طرز کار دقیقش برام مشخص نیست، چون بعضی وقتا، جواب نداده، یعنی فقط آدرس اون موضوع رو پایین نوشته به رنگ آبی میاره و من میخوام نوشته خاکستری با علامت زنجیر کنارش باشه.

(لاله ملا) #36

ایجاد موضوعی جدید لینک شده با بحث قبلی

نکته‌ای که گفتین مربوط به UI و نحوه‌ی نمایش ارتباط بین دو موضوع هست، یکی از ارتباط صریح و مستقیم میگه (لینک آبی) و یکی از ارتباط غیرصریح و نرم‌تر (لینک خاکستری).

ارتباط بین دو موضوع این طوری هست که شما مثلا یه موضوع جدید مینویسی (موضوع ۱) که با دکمه ی «+ طرح مسئله» به موضوع دیگری لینکش میکنی (موضوع ۲).

در موضوع ۱، یه لینک ظاهر میشه به رنگ آبی که داره میگه از نظر نویسنده‌، این موضوع به شکل صریحی به موضوع شماره ۲ مربوط هست.

در زیر موضوع شماره ۲، یه لینک خاکستری ظاهر میشه که داره نشون میده شخص دیگری یه موضوع رو مرتبط با این موضوع دونسته.

پ.ن. یه راه ایجاد ارتباط بین دو موضوع، همین کاری هست که در موضوع درباره چگونگی ساخت ایستگاه فرستنده رادیویی خصوصی و مجوزهای آن چه می دانید؟، انجام دادین.

یه راه دیگه این هست که وقتی دکمه‌ی به اشتراک‌گذاری یا image رو فشردین، از دکمه‌ی «+ موضوع جدید» استفاده کنین. این کار باعث میشه پنجره‌ای از ویرایشگر که درش لینک موضوع مورد نظرتون قرار گرفته باز شه.

در پادپُرس لینک سوالات رو چطور در موضوع جدید بگنجونم؟
(leila) #37

و

انتهای لیست شبکه های اجتماعی طرح مسأله جدید رو نمی بینم.

(لاله ملا) #38

یه اسکرین شات از وقتی که دکمه ی به اشتراک گذاری در زیر یه موضوع رو فشار میدین، میذارین؟

(لاله ملا) #39

امکان جدید در composer پادپُرس برای جابجایی بین موضوع، پاسخ، و پیام

در گوشه ی سمت راستِ بالای پنجره‌ی محل نوشتن پاسخ یا موضوع، یه علامت فلش دیده میشه که با فشردنش میشه سبک پاسخ یا موضوع رو عوض کرد.

مثلا میشه پاسخ رو به یه «موضوع لینک شده با موضوع قبلی»‌ و یا یه «پیام شخصی تبدیل کرد.
موضوع رو هم میشه به پیام شخصی تبدیل کرد.

اهمیت موضوع لینک شده با موضوع قبلی

گاهی پیش میاد در خلال یک بحث، سوالی مرتبط با موضوع به ذهنمان می‌رسد که میخواهیم در قالب یک بحث جدا پیگیر آن باشیم (تا انسجام هر دو بحث حفظ شود). برای این کار، بهترین کار استفاده از موضوعات لینک شده است.

image

در پادپُرس لینک سوالات رو چطور در موضوع جدید بگنجونم؟
الگوریتم مناسب برای رسیدن به پیشنهاد مناسبِ کتاب برای افراد مختلف چیه؟
(لاله ملا) #40

جهت نوشته‌های انگلیسی

امکان نوشتن فارسی و انگلیسی همزمان در پاراگراف های چپ‌چین و راست‌چین:

Now the editor supports left-to-right and right-to-let directions simultaneously.

البته لازمه حواسمون باشه که حالت پیش‌زمینه، راست به چپ هست برای پاراگراف ها. و برای اینکه پاراگرافی از چپ به راست نوشته بشه لازمه با زبان انگلیسی شروع شه، و در ضمن پاراگراف جدیدی باشه (حداقل دو اینتر با خط قبلی فاصله داشته باشه).

در ضمن اگه در خود پنجره ی نوشتن هم بخوایم جهت نوشته‌ها راست به چپ دیده بشه میتونیم از دکمه ی تغییر جهت متن، image، کمک بگیریم.

(leila) #41

اینم ته لیست:

(لاله ملا) #42

اهان. نه دکمه ی به اشتراک گذاری در داخل خود پادپرس، و در زیر موضوع هست که این گزینه رو داره، به اشتراک گذاری گوشی منظورم نبود.

اگه دقت کنین در زیر هر پاسخ به شکل جدا و در زیر هر موضوع، یه دکمه ی به اشتراک گذاری قرار داره. در این دکمه، به اشتراک گذاری در داخل شبکه های توییتر، فیس بوک و ایمیل موجوده. ضمن اینکه ایجاد موضوع لینک شده رو هم ساپورت میکنه.

(leila) #43

فکر کنم اینو میگید:

من قبلا علامت اشتراک گذاری زیر نوشته رو میزدم؛
Screenshot_2018-02-11-15-49-33_1

(لاله ملا) #44

نه همین دومی رو میگفتم که قبلا میزدین! البته اولی هم همین کارکرد رو داره.

(لاله ملا) #45

برای ایجاد موضوع لینک شده، این راهنما الان بهتر از دکمه ی به اشتراک گذاری کار میکنه.

(leila) #46

الان این امکان، بنظرم مشکلو حل میکنه.

ضمن اینکه، سطح امیدواریم برای رونمایی از کلید undo هم بالا رفت :wink:

(leila) #47

من الان سوالو ویرایش کردم، کجا نسخه قبلیش رو میشه دید