دنیا از دید یه سوسک چه شکلیه؟

سوسک ها حشره های شب کاری هستن و در تاریکی میتونن به راحتی در خونه مون حرکت کنن! این حشره ها نیازی به عینک های خاص دید در شب ندارن و در ضمن به نظر میرسه که میدونن کی ما خوابیم که بیان بیرون.

پرسش هام:

  1. با توجه به اینکه سوسکا معمولا تو تاریکی هستن، چه جوری میفهمن کی شب شده و کی روز؟
  • دنیا واقعا از دید یه سوسک چه شکلیه؟ آیا سوسک ها میبینن یا با کمک سیگنال های بویایی یا چیز دیگه میتونن محیط و موانعش رو تشخیص بدن؟

2 پسندیده

ایا مکانیزم تشخیص شب در حشرات مختلفی مثل پشه و سوسک یکی هست؟ ایا سوسکها قوه شنوایی خوبی دارن؟ ایا اگه در طول روز خونه ساکت باشه سوسکا میان بیرون یا تاریکی پارامتر اصلی و مهمی هست؟

1 پسندیده

در مواجه با سوسکهای خونه ، تجربه ای که من کسب کردم اینه که کاری ندارند به روز و شب. اونها وقتی میان بیرون که سکوت حاکم بشه بر خونه. چون اکثر مواقع من توی خونه سکوت حاکم می کنم یه وقت می بینم دو سه تایی دارن روی کاغذهام رژه میرن . روز و شب هم حالیشون نیست اما به طور کلی شبها بیشتر میشن حدس زده بودم به خاطر سکوت باشه

1 پسندیده

البته به نظر میرسه چندان هم شب و روز برا سوسک ها یکسان نیست: تحقیقی توسط دانشمندان زیست شناسی دانشگاه وندربیلت انجام شده که درش نشون دادن سوسک‌ها در صبح‌ نمی‌توانند چیزی‌ یاد بگیرند.

در این تحقیق سوسک هایی رو به طعم قرص نعنای آغشته به آب-قند عادت دادن، طعم نعنا ظاهرا در حالت عادی مورد علاقه ی سوسک ها نیست. ولی آغشته بودن با قند کمک کرده تا سوسک ها بعد از مدتی این طعم رو به طعم وانیل که از طعم های مورد علاقه ی سوسک هاس، ترجیح بدن.

این‌ بررسی‌ روی صدها سوسک‌ در ساعت‌های‌ مختلف‌ شبانه روز انجام شده و بعد بررسی کردن که از بین این دسته ها، کدومشون چیزی که آموخته بود رو به خاطر میاره. به شکل جالبی، سوسک هایی که در بعد از ظهر و شب تعلیم دیده بودن برای چندین روز عادتشون رو یادشون میموند، در حالی که سوسک هایی که در طول صبح آموزش دیده بودن به طور کلی چندان چیزی یادشون نمی موند!

باقی حشرات‌ توان‌ یادگیریش خیلی به‌ ساعت‌ بیولوژیکشون بستگی نداره، و ظاهرا دنیا از دید یه سوسک واقعا روز و شب داره.

5 پسندیده

یه چیز جالب که در مواجه شدن با سوسکا دیدم: تا وقتی که پنهان باشن همونجا میمونن اما وقتی بدونن که در معرض دید هستن کوشش می کنن تا پنهان شن. آیا درست فهمیدم؟ از کجا می فهمن؟

1 پسندیده

برای بررسی نحوه ی پنهان شدن سوسک در لبه ها، یه آزمایش ساده و جالب انجام دادن و درش از قایم شدن سوسک در لبه ها تصویر برداری کردن.

سوسک به راحتی به کمک پرزهای پای عقبیش میتونه در لبه ها دور بزنه و زیر لبه پنهان شه:

ولی همین که پرزهای پای عقب سوسک رو میتراشن، دیگه نمی تونه کاری که باید رو انجام بده و از لبه ها پرت میشه پایین:

2 پسندیده