دوست دارید در مدارس چه زبان‌های خارجی یاد بگیرید؟

چه زبان‌هایی باید در مدارس تدریس بشن؟ از چه سنی؟ به چه روشی؟

پیرو سخنرانی آقای بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، که می‌خواستن آموزش زبان رو از انحصار انگلیسی دربیارن و به جاش روسی آموزش بدن! یه هم‌کلاسی ِ تاجیک داشتم، تو تاجیکستان به جای انگلیسی روسی یاد می‌گیرن. به مشکلات زیادی برخورد تو تحصیل، چون منابع علمی عرفن به انگلیسی منتشر میشن همه‌جای دنیا. بعد 5 ترم برگشت تاجیکستان.

آموزش زبان روسی

6 پسندیده

سلام، من دبیر زبان هستم، این موضوع رو همیشه به شاگردام میگم که آموزش یه زبان دیگه به منظور به کار گیری اون در برقراری ارتباط علم آموزی نیست، بلکه هنر هست، پس بیایید هنرمند بشیم و بتونیم علممون رو با هنرمون به تمام دنیا عرضه کنیم.

5 پسندیده

نگاه خیلی جالبیه!
به نظرم یه هنرمند به کاری که انجام میده علاقه‌منده. چطور میشه کودکان رو به یادگیری زبان علاقه‌مند کرد؟ به نظرم به طور طبیعی همه‌ی بچه‌ها به یادگیری علاقه‌مند هستن، و بعضی اتفاقات باعث میشن اصطلاحن از چیزی زده بشن. مثلن برای من این اتفاق توی دوران دبستان با زبان افتاد، یه معلم بداخلاق داشتم که باعث شد تا حدود 3 سال دیگه سراغ زبان نرم. تا دوباره تو دوران راهنمایی یه معلم زبان خوب باعث شد علاقه‌م برگرده.

شما تجربه‌ای از چنین دانش‌آموزانی داشتین؟ که بی‌علاقه باشن؟ چیکار کردین؟

چطور انگیزه و علاقه رو به دانش‌آموزان برگردونیم؟

2 پسندیده

سلام، بله کاملا حرفتون رو متوجه میشم. من تدریس به کودکان رو خیلی دوست دارم، اما از اونجایی که تو جامعه ما زبان خارجه هنوز خیلی مرسوم نیست، حداقل استفاده از اون خارج از آموزشگاهها یا مدرسه! کودکان خیلی راغب نیستن، و از اونجایی که آموزش ما TPR هست و اصلا فارسی حرف زدن نداریم، کار ما سخت تر میشه چون هم باید توجه و علاقه کودک رو جلب کنیم هم آموزش غير مستقيم داشته باشیم. با توجه به سن راهکارهای ما متفاوت خواهد بود ، در کودکان 4تا6سال اگر در مقابل آموزش یا حتی ورود به کلاس مقاومت کردن، بهشون میگم که من میخوام باهاشون دوست بشم اما الان وقت ندارم و بچه ها تو کلاس منتظرم هستن و از اون خواهش میکنم که بیرون از کلاس بشینه و مشغول بازی با اسباب بازی‌های موجود بشه و درب کلاس رو کامل باز میزارم و بدون اینکه به اون توجهی کنم به تدریس عادی و کلاس ادامه میدم و هر از چند گاهی بهش لبخند میزنم. شاید باور نکنید و لی کن شاگردی داشتم که مدت زیادی رو به همین صورت ادامه داد و الان که 9سالش هست خیلی روان انگلیسی صحبت میکنه و کسی هست که اگر من بخوام کلاس رو کنسل کنم گریه میکنه. و راهکار شاگردان نوجوان و 7تا12سال هم متفاوت هست

5 پسندیده

انگلیسی زبان اول دنیاست ، همون طور که در حال حاضر در ایران نیاز دارید زبان فارسی رو بلد باشید تا در ارتباط با مردم به مشکل نخورید در جامعه بین المللی نیاز به زبان انگلیسی دارید و این فکر نمیکنم چیزی باشه که وزیر آموزش و پرورش بتونن تغییرش بدن

شاید بد نباشه بجای تغییر این زبان ها و بهم زدن ساختار زبان های آموزش داده شده به نسل های مختلف کمی توجه کنن به تولید محتوا به زبان فارسی تا نیاز به منابع از دیگر زبان ها کمتر و کمتر بشه و مردم بتونن در زبان فارسی به منابع کافی دسترسی داشته باشن
این میتونه باعث میشه بجای اینکه در آینده ما بیاییم به بچه هامون چندین زبان یاد بدین مردم بقیه کشور ها زبان مارو یاد بگیرن و زمینه ارتباط با اونها بواسطه زبان فارسی فراهم باشه
متاسفانه در کشور خودمون هم تولید دانش عموما به زبان انگلیسی انجام میشه ( بعضا حتی فارسی بدی قبول نمیکنن )
با این اوصاف تغییر زبان آموزشی به غیر از انگلیسی و داشتن زبان انگلیسی در آموزش بجز افت راندمان تاثیری در جامعه نخواهد داشت
بنظر شما چند درصد از جامعه تمایل به یادگیری بیشتر از 2 یا 3 زبان دارند؟؟؟

1 پسندیده

من دوست داشتم زبان چینی، ایتالیایی و آلمانی یاد بگیرم. اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، انگلیسی و عربی زبان‌های خیلی مهم‌تری هستند. بنابراین فقط علاقه ما مطرح نیست. باید به موقعیت جغرافیایی و همسایه‌هایمان نگاه کنیم. به همین خاطر زبان عربی مهم است. همین‌طور باید بتوانیم با بقیه ارتباط برقرار کنیم و حتما به زبان انگلیسی نیاز خواهیم داشت.

بهتر است از همان سنین ابتدایی آموزش زبان با معلم‌های حرفه‌ای شروع شود. یادگیری در سنین پایین جذابیت بیشتری دارد. امروزه تعداد معلم‌های حرفه‌ای خیلی بیشتر از دهه‌های شصت و هفتاد است.

1 پسندیده

روسی ، چینی ، عربی ، انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی ، آلمانی.
آموزش زبان در مدارس باید از حالت انحصاری ، اجباری به حالت یک آموزش کارآمد انتخابی باشه.

1 پسندیده