رابطه بین قانون و اخلاق چیه؟

جامعه_شناسی

(فرشته ) #1

آیا قانونی وجود دارد که با اخلاق در تضاد باشد؟
اگر چنین قانونی وجود داشته باشند، مردم آن را اجرا می کنند؟

اگر بر سر دوراهی قانون یا اخلاق قرار بگیری، کدام را انتخاب می کنی؟


به عنوان مجری با کسی که میخواد قانون رو دور بزنه، چی کار کنم؟
ایجاد بانکی از سوال‌ها و مسئله‌ها بدون نگرانی راه حل آن
(Emad) #2

فکر میکنم قوانین بسیاری در مقایرت با اخلاق وجو داره

برای مثال قطع عضو در مقابل دزدی
ممنوعیت غذا دادن به کبوترها در ایتالیا

اخلاق حکم میکنه که قبلش ببینید دزدی به چه دلیل انجام شده
البته اینها موراد بسیار ساده هستند

من خودم بعضی وقتا اینطور فکر میکنم
قوانین وضع میشن تا امکان خلاقیت و فکر رو از افراد سلب کنند و یک مسیر مشابه برای عموم ایجاد کنند
همین باور ذهنی من باعث میشه تا بسیاری قوانین رو مقایر با ارزش های اخلاقی بدونم

ولی در کل بین قانون و اخلاق فکر میکنم در بیشتر موارد قانون رو انتخاب میکنم


(reza) #3

بستگی داره قانون نباید با اصول اخلاقی منافاتی داشته باشه
در خیلی از دادگاها خیلی از مجرمها بدلیل داشتن انگیزه شرافتمندانه تخفیف قابل ملاحظه ای میگیرند


(محسن) #4

بستگی دارد مرادتان از کلمه «اخلاق» چه باشد. اخلاق در زبان فارسی جمع کلمه «خلق» است. درحالیکه مفهوم اخلاق هیچ ربطی به خلق ندارد. این کلمه اخلاق به عنوان معادل دو اصطلاح اروپایی انتخاب شده: ethics که کلمه‌ای با ریشه یونانی است و morality که از ریشه لاتین است. اتیک نگرش یونانی به اخلاق را نشان می‌دهد و مورالیس نگرش رومی به اخلاق.
متفکران یونان باستان پرورش اخلاق را به معنی تعالی منش‌های درونی انسان می‌دانستند. آنها به منش می‌گفتند ethos . منش نیک فضیلت است و منش پلید هم رذیلت.

اما در روم باستان مقصود از moralis رعایت هنجارها و قواعد زندگی اجتماعی بود. اخلاق همان چیزیست که سنای روم وضع کرده یا عرف جامعه می‌گوید (گذشتگان تمایزی چشمگیری بین حقوق موضوعه و عرف نمی‌دیدند.)

اگر به این سوال با مفهوم رومی اخلاق بخواهیم پاسخ دهیم قاعدتا اخلاق و قانون نمی‌توانند تعارضی داشته باشند با در نظر گرفتن اینکه این نگرش لزوما اخلاق را نسبی می‌کند. چون هر کشور و هر جامعه‌ای در هر دوره زمانی قواعد و هنجارهای خاص خودش را دارد. پس یک عمل واحد می‌تواند در یک زمان و مکان خاص اخلاقی باشد و در زمان و مکان دیگری ضد اخلاقی است و در زمان و مکان دیگری خارج از قلمرو اخلاق.

اگر مقصود ما از اخلاق اتیکس باشد که امروزه بیشتر در همین معنا از آن استفاده می کنیم کاملا طبیعیست که قوانین غیراخلاقی و ضداخلاقی داشته باشیم. چون حقوق برای تنظیم زندگی اجتماعی ساخته شده و اخلاق برای تعالی شخصیت انسان. قوانین در مورد رفتارهای انسانهاست ولی اخلاق در مورد کردارها. مثال خوبی که یکی از اساتید فلسفه اخلاق می‌زد مجازات اعدام بود. اعدام تحت هر شرایطی ضد اخلاقی است چون عمل اخلاقی کاریست که به تعالی شخصیت انسانها منجر می‌شود. وقتی جان کسی را گرفتی او دیگر وجود ندارد که بخواهد شخصیتش تعالی پیدا کند. پس اعدام ضد اخلاقیترین عمل ممکن است در حالیکه از نظر حقوقی اعدام می‌تواند درست و چه بسا ضروری باشد. قوانین برای تعالی شخصیت انسانها نوشته نمی‌شوند. قوانین برای تامین منافع جامعه هستند اگر به این نتیجه رسیدیم که اعدام این شخص از جامعه حفاظت می‌کند باید آن را اجرا کنیم.

به همین دلیل دکتر محمد راسخ استاد فلسفه حقوق می‌گفت من از جوانی علاقمند به فلسفه حقوق بودم و برای همین هر چه کتاب و مقاله در مورد فلسفه اخلاق در دسترس بود خواندم و آخرش دیدم هیچ چیزی از فلسفه حقوق نفهمیدم چون اینها دو دنیای متفاوت هستند.


(یوسف ) #5

من فکر اخلاق به معنی ethics هم با قانون اساسا هم جهت هست ولی نکته‌ای که باعث تفاوت و تناقض میشه، عملگرائی در قانونه. در اخلاق، کاربرد و اعمال ایجابی موردنظر نیست و بیشتر ایده‌‌آل وارد کار میشه، در حالیکه در قانون اعمال نتیجه الزامیه. این تناقض میتونه به شکل تناقض واقعیت و رویا دیده بشه، در قانون باید تمام جنبه‌های واقعی سنجیده بشه و به طرز عملگرایانه‌ای تصحیح بشه ولی در اخلاق بیشتر رویاگونه با مسئله برخورد میشه.

مثال اعدام، میتونه مورد خوبی باشه برای این بحث. برای تنبیه کار خلاف منافع اجتماع، هم اخلاق هم قانون باید راه حل ارائه بدن. ولی راه حل اخلاقی در زمانهائی عملی نیست و راه حل قانونی به نتیجه منجر میشه. با گذر زمان، این قانون خودش رو به هدفی بهتر میرسونه و امروزه اعدام در بسیاری نقاط تقریبا حذف شده.


(reza) #6

ابته نباید فراموش کرد تمتم این قوانین برای جامعه انسانی است و بسیاری از انسانهای باهوش میتوانند با شگردهای مختلف از نتایج بسیار متفاوتی را بگیرند ان هم به نفع خود
منظورم این است که همیشه در مقابل قوانین شفاف فریب هم وجود دارد
که میتواند ذهن انسانهرا ان طور میخواهد ماهرانه هدایت کت کند باید مواظب این موارد باشیم