روش مناسب برای ارزیابی یه حرکت تیمی چی میتونه باشه؟

برای اینکه به یه تیم خودسازمانده تبدیل شیم، چه جوری عملکرد کار تیمی خودمون رو ارزیابی کنیم؟ با چه روشی و با چه متری/سنجه ای؟

این یکی از اون مسائل خیلی سخته. بویژه اگه قرار باشه برخلاف طبیعت در مدت زمان کوتاهی این ارزیابی انجام بشه. شاید بهتر باشه به طبیعت نگاه کنیم اول: براساس روند کلی تکامل که میشه به اون نگاه کرد (حداقل اونجوری که ما از فرایند طبیعی میفهمیم) فرایندهای طبیعی میتونن به هر نحوی باشن ولی فقط اونائی میتونن دوام داشته باشن که بتونن با شرایطی که در طبیعت برقراره بقا پیدا کنن. به همین خاطر زمان ارزیابی طبیعی بسیار طولانیه. یه چیزی هم هست: در مواردی نه چندان کم، فرایندهای طبیعی بهینه نیستن. یعنی حتی اگر سیستم طبیعی بعضی از اجرای خودش رو هم از دست بده باز هم میتونه به بقا ادامه بده.
سیستم ارزیابی اگه براساس نتیجه ای باشه که قابل اندازه گیریه حداقل در مدت زمان معین میشه فهمید که سیستمی که داریم کار میکنه یا نه. نکته اینه که سیستم ارزیابی براساس نتیجه کاری تنها به شم میگه چه فرایندی بدتره نمیتونه بگه که چکار کنید که سیستم بهتر بشه!
چون اکثر ادمائی که اینجا هستن با علم سروکار دارن بهتره به این نکته هم اشاره کنیم که فرایندی که در بالا اومد مثل یک کار تجربی میمونه! اگر این امکان وجود داشته باشه که ما بتونیم خصوصیات تمام اجزای سیستم رو بررسی کنیم و هدف رو هم فرمولبندی، اون موقع میشه مسیر طراحی کرد که بهترین مسیر برای سیستم موجود برای رسیدن به هدفش باشه!
“خلاصه”: اینکه وقتی سیستم پیچیده با ازمون و خطا کار میکنه میونید بفهمید که کل سیستم کارش درست هست یا نه ولی نمیتونید بفهمید که کدوم جزء رو تغییر بدید که سیستم بهتر کار کنه!

1 پسندیده