سوال در خصوص Trojan دارم

سلام

من آنتی ویروس Kaspersky روی سیستم نصب دارم و امروز یه فایلی رو از ایمیل خودم دانلود کردم. به محض دانلود کسپرسکی اومد بالا و پیغام داد که این فایلی که دانلود کردم Trojan هست و سریع از روی سیستمم پاکش کرد.

حالا در ادامه این موضوع: آنتی ویروس خوب چی پیشنهاد میدید؟ 3 تا سوال برام پیش اومده.

سوال اول اینکه الان که فایل رو دانلود کردم آیا کامپیوتر من ویروسی شده یا نه؟

سوال دوم اینکه Trojan اصلا چی هست؟ آیا همون ویروسه؟

سوال سوم اینکه آیا کسپرسکی که من نصب دارم آنتی ویروس خوب و مطمئنی هست؟

1 پسندیده

سلام مهدی عزیز
بذار از سوال دوم شروع کنیم به جواب دادن

تروجان یه برنامه مخربه که خودشو بی خطر جلوه میده ولی نمیتونه باقی فایل ها رو خراب کنه
تروجان ویروس نیست. اما خیلی چیز داغونیه .
میتونه به هر شکلی باشه برنامه نصبی و…
میتونه کارای جاسوسی و پرهزینه انجام بده.

خب باید برنامه های نصب شده و فایل هات رو بررسی کنی تا متوجه بشی
عملکرد رایانه رو هم بررسی کن

وقتی که بهت کمک کرده و استفاده خوبی داشتی و نجات دهنده بوده بله .

سلام دوست عزیز

در خصوص سوال اولتون با توجه به اینکه آنتی ویروس روی سیستم نصب داشتید و به محض دانلود، آنتی ویروس فایل رو به عنوان Trojan تشخیص داده و پاکش کرده پس سیستم به ویروس آلوده نشده و جای نگرانی نیست.

اما در خصوص سوال دومتون بدافزارها به دسته های مختلفی تقسیم میشن مثل ویروس ها، باج افزارها، جاسوس افزارها، کیلاگر ها، تروجان ها و غیره.

هر کدوم از انواع بدافزارها با هدف خاصی نوشته شدن مثلا باج افزارها کارشون قفل کردن فایلها و گرفتن باج از قربانی هست یا جاسوس افزارها کارشون جاسوسی توی سیستم هست یا کیلاگر ها کارشون ضبط کلیدهای فشرده شده روی صفحه کیبرد و ارسال اونها برای هکرها هست.

و اما تروجان که سوال اصلی شما بوده. تروجان ها اغلب (نه همیشه) با هدف نفوذ به سیستم از راه دور ساخته شدن که در اصطلاح بهشون میگن Backdoor Trojan. یعنی اگر دستگاه شما به backdoor trojan آلوده بشه هکر میتونه از راه دور به سیستم شما نفوذ کنه و کل سیستم شما رو از راه دور در اختیار داشته باشه.

البته همونطور که گفتم همه تروجان ها از نوع backdoor نیستن. مثلا بعضی دیگه از تروجان ها Trojan-Spy هستن که برای جاسوسی توی سیستم استفاده میشن. روش کارشون هم به این صورت هست که یکسری اطلاعات مورد نیاز هکر رو از سیستم قربانی جمع آوری میکنن و از طریق ایمیل یا روش های دیگه برای هکر ارسال میکنن.

یا یکسری دیگه از تروجان ها Trojan-PSW هستن. این تروجان ها با هدف سرقت اطلاعات حساب کاربری مانند اطلاعات لاگین و رمز عبور از رایانه های آلوده طراحی شدن.

و انواع مختلف تروجان که تعدادشون از 10 نوع هم بیشتر هست که در اینجا دیگه فرصت برای توضیح همه اونها وجود نداره.

و اما در خصوص سوال سومتان هم بله خوشبختانه Kaspersky که شما نصب دارید آنتی ویروس بسیار قوی هست و در آخرین تست Real-World Protection 2023 تونسته نتیجه خیلی خوبی بدست بیاره. علاوه بر Kaspersky آنتی ویروس های Bitdefender و Norton هم توی تست ها خیلی خوب عمل کردن و همینطور آنتی ویروس ESET هم جز 5 برند برتر و محبوب به حساب میاد.

امیدوارم توضیحاتی که دادم تونسته باشه کمکتون کرده باشه :blush:

2 پسندیده

خیلی ممنون از توضیحات هر 2 بزرگوار
خیلی جامع و کامل بود ممنون از شما :rose:

1 پسندیده

سلام دوستان
همانطور که در پست اول گفته بودم من روی لپ تاپم آنتی ویروس کسپرسکی دارم.
امروز یه نرم افزاری رو نصب کردم که در راهنمای نرم افزار نوشته برای اینکه برنامه از کار نیوفته باید جلوی دسترسی فایل اجرایی برنامه به اینترنت رو از طریق فایروال آنتی ویروس بگیریم.
من توی تنظمیات کسپرسکی گشتم اما جایی رو پیدا نکردم که بشه این کار رو کرد.
میشه لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم جلوی دسترسی فایل اجرایی برنامه به اینترنت رو از طریق فایروال کسپرسکی بگیرم؟
خیلی ممنون

1 پسندیده

سلام دوست عزیز
طبق آموزش زیر میتونید جلوی دسترسی فایل اجرایی برنامه به اینترنت رو از طریق فایروال کسپرسکی بگیرید.
آموزش مسدود کردن اتصال برنامه به اینترنت در کسپرسکی

1 پسندیده