فرق نان های مختلف در چیه؟

یه نوع نان تافتون هست که حتی برای یه هفته هم میمونه و میشه تو یخچال نگهش داشت بدون اینکه نگران بیات شدنش باشیم.

از نانوایش که پرسیدم گفت که آرد نون سنگک رو برا این نون استفاده میکنن و چیز خاصی هم نمیزنن. ولی نون سنگک که میخریم این قدر نمیمونه و حتما لازمه تو فریزر نگهش داریم که تازه بمونه.

نان بربری هم که قضیه ش جداس و فقط برای یه نیم روز خوبه بیرون از فریزر نگه داشته بشه، وگرنه به هیچ وجه نمیشه بعدش خوردش.

این تفاوت موندگاری از چی ناشی میشه؟

و با توجه به اینکه در رژیم غذاییمون نون اهمیت خاصی داره، چه جور نونی برای بدن مفید تره؟

5 پسندیده

اگر بخوام به ترتیب کیفیت نون بگم : سنگک، بربری، تافتون و در نهایت لواش هست.
در بین این نون ها لواش بیشتر از موارد دیگه تازه باقی میمونه و نون بربری هم به دلیل حجم بالایی که نسبت به بقیه داره و مغز مرطوب ترش بعد دو روز بیات میشه.

از طرف دیگه نان سنگک با حرارت غیر مستقیم پخته میشه بر خلاف سه تا نون دیگه و به دلیل مدت زمان بیشتری که برای به عمل اومدنش صرف میشه نونی هست که کیفیت بالاتری داره و مفیدتر هست.

یه قضیه مهم این هست که معده ما قادر به هضم نشاسته ای هست که آب رو کامل جذب کرده باشه و اینجا هست که مدت زمان آماده سازی و پخت نون وسط میاد که نان سنگ مدت زمان بیشتری براش صرف میشه.

#چرا سبوس نان رو حذف می کنن؟

5 پسندیده

کیفیت نان به دو عامل بستگی داره 1- کیفیت آرد 2-کیفیت عمل آوری

نان هایی که رنگ تیره دارند ارزش غذائی بالاتری دارند. نان سنگک بعلت آنکه از خمیر ترش طبیعی استفاده میکند بهترین نان است.
و آن نانوایی که گفته از خمیر نان سنگک نان تافتون می پزد من در گفته اش تردید دارم.چون در کودکی در اینکار مدتی بوده ام.
اگر دقت کرده باشید در کنار شاطر نانوائی سنگکی چند تغار وجود دارد که یکی از آنها همیشه خالی است.وشاطر نانوائی اگر در تا زدن خمیر اشتباه کند آن چونه نان را درون آن تغار خالی می اندازد تا برای روز بعد خمیر ترش آماده داشته باشد

4 پسندیده

مفید ترین نان نانی است که از گندم تازه سال و تهیه شده دست خود تان باشد طوری که خود تان آن گندم را در آسیاب آرد کنید که صد فی صد سبوس آنرا هم دور نریزید و اینکار باعث میشود که نان هم عمر بیشتری و هم مفاد بیشتری پیدا کند متاسفانه امروزه آسیاب ها کم شدند آن هم در شهر های پر جنب و جوش البه در دهات از همان آسیاب های وطنی و نان وطنی استفاده میشود، ناگفته نباید گذاشت که خمیر مایع که استفاده میکندی هم خیلی موثر است که اصل و و تاریخ تیر شده نباشد درینصورت میتوانید نان را کمی بیشتر نگه داری کنید.

2 پسندیده