فروش مواد شیمیایی عمده در بازرگانی شیمیایی آسمان تجارت 😍

معرفی کامل بنزوییک اسید[1]

بنزوئیک اسید یک جامد کریستالی بی­رنگ و معطر است. بنزوئیک اسید، یک اسید آلی با گروه­ های عاملی کربوکسیلیک و آروماتیک است. این اسید، ساده ­ترین ترکیب این دو نوع گروه عاملی است. این ماده یک اسید ضعیف به شمار می­ آید و کاربردهای بسیاری دارد.

بنزوئیک اسید به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد و از نمک آن به عنوان نگه­دارنده مواد غذایی استفاده می ­شود. همچنین بنزوئیک اسید کاربرد مهمی برای سنتز صنعتی بسیاری از مواد آلی دیگر به کار برده می­ شود.

بنزوئیک اسید در الکل ها و اترها نسبتا محلول است و نمک­ ها و استرهای آن به عنوان بنزوات شناخته می­ شوند و همچنین E-number بنزوئیک اسید E210 می باشد.

بنزوییک اسید

تاریخچه بنزوئیک اسید

این ماده اولین بار توسط نوستراداموس در قرن شانزده میلادی از طریق تقطیر یک ماده خشک سنتی کشف شد. بعدها این ماده توسط شخصی به نام سالکوسکی برای درمان بیماری­ های قارچی استفاده شد.

تولید بنزوئیک اسید در ایران

تولید بنزوئیک اسید

1. روش تجاری

یکی از روش ­های تجاری تهیه بنزوئیک اسید، از تولوئن با گاز اکسیژن در مجاورت کاتالیز کبالت یا منگنز نفتنات است.

2. روش آزمایشگاهی

بنزوئیک اسید یک ماده ارزان قیمت و در دسترسی است و برای به دست آوردن آن، نیازی به سنتز آن نیست اما از طریق روش ­های زیر می­توان آنرا در آزمایشگاه به دست آورد:

هیدرولیز

از هیدرولیز بنزونیتریل و بنزآمید در شرایط بسیار اسیدی یا بازی می­توان بنزوئیک اسید به دست آورد.

تهیه بنزوئیک اسید از بنزآلدهید

از واکنش کانیزاروی تقاطعی می­توان از بنزآلدهید، بنزوئیک اسید به دست آورد. اختلاف ساختاری بنزآلدهید با بنزوئیک اسید در شاخه ­ی چسبیده به گروه آروماتیک است که به اندازه یک OH با هم اختلاف دارند.

بنزیل الکل

بنزوئیک اسید را می­توان از طریق اکسایش بنزیل الکل در حضور محلول پتاسیم پرمنگنات داغ به دست آورد. در این روش، باید محلول در حالت داغ فیلتر شود تا منگنز دی اکسید جدا شده و به مرور زمان بلورهای بنزوئیک اسید ایجاد شود.

تهیه بنزوئیک اسید از تولوئن

از اکسایش تولوئن در کنار کاتالیزور کبالت می­توان بنزوئیک اسید و آب به دست آورد. واکنش انجام شده در این روش، برگشتی است و بازده درصدی آن در دمای 150 الی 250 درجه سلسیوس و فشار 50 اتمسفر تا 90 درصد افزایش می­ یابد. بعد از انجام واکنش و رسیدن به حالت تعادل، مواد موجود در ظرف را به برج تقطیر می­برند تا بتوانند بنزوئیک اسید را جدا کنند. در این مرحله، تولوئن باقی­مانده مجددا به ظرف واکنش برمی­ گردد. امروزه این ماده عمدتا از طریق اکسیداسیون کردن تولوئن به دست می­ آید.

کاربرد بنزوئیک اسید در صنعت

بنزوییک اسید

1. نگه­دارنده غذا

اسید بنزوییک و نمک­ هایش به عنوان نگه­دارنده غذا مصرف می­ شوند. هر کدام از این نمک­ ها از واکنش مستقیم بنزوئیک اسید با نمک­ های سدیم، پتاسیم و کلسیم به دست می ­آید. کار اصلی بنزوئیک اسید در مواد غذایی این است که از رشد قارچ ­ها، مخمرها و برخی باکتری ­ها جلوگیری می­ کند. مقدار استفاده از این اسید به عنوان نگه­دارنده بین 0.05% الی 0.1% است.

۲. پزشکی

کاربرد این اسید در پزشکی برای درمان بیماری­ های قارچی پوست و مو است که معمولا با سالیسیلیک اسید ترکیب می‌­شود تا کارایی بهتری داشته باشد.

۳. تولید مواد شیمیایی

بنزوئیک اسید کاربرد فراوانی در تولید مواد شیمیایی دارد و بیش از نیمی از بنزوئیک اسید موجود برای تولید فنول مورد استفاده قرار می­ گیرد. علاوه بر این، برای تولید فیبرهای نایلونی، سدیم بنزوات، رزین­ های آلکیدی، بزوآت استرها، متیل بنزوات و دیگر مواد استفاده می­ شود.

بازار جهانی

بخش عمده بازار خرید بنزوئیک اسید به سدیم بنزوات مربوط می ­شود چرا که این ماده اکثرا در نرم ­کننده ­ها کاربرد دارد. همچنین از این ماده در تهیه پلی وینیل کلرید و تولید رزین پلی وینیل استات استفاده می­ شود.

بعد از سدیم بنزوات، بنزوات بوتیل بیشترین مصرف را در جهان دارد که به عنوان نگه­دارنده رنگ پارچه­ ها در رنگ آمیزی الیاف پلی استری به کار می ­رود و 10 درصد مصرف بنزوئیک اسید را شامل می­ شود.

تولید بنزوئیک اسید در ایران

خطرات بنزوئیک اسید

بنزوییک اسید در صورت تماس با بدن، التهاب خفیف ایجاد می­ کند اما در اثر تماس با چشم، باعث التهاب جدی می­ شود. انجمن دولتی بهداشت صنعتی آمریکا این ماده را در دسته­ بندی غیر­قابل طبقه­ بندی به عنوان عامل سرطان­ زای انسانی قرار داده است. برای انسان، سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می­ کند حداکثر مصرف این ماده برای یک روز، 5 میلی­ گرم بر کیلوگرم وزن بدن انسان باشد.

حلالیت بنزوئیک اسید در آب

حلالیت بنزوئیک اسید در یک لیتر آب و در دمای اتاق برابر 3.44 گرم است. البته با تغییر دما، مقدار حلالیت آن نیز تغییر می کند.

حلالیت بنزوئیک اسید در اتانول

از آنجایی که اسید بنزوئیک یک سر قطبی دارد، در نتیجه می تواند در اتانول حل شود. البته مقدار حل شوندگی این ماده در اتانول زیاد نیست.

انواع بنزوییک اسید

1. بنزوئیک اسید رومانیایی

بنزوئیک اسید رومانیایی

2. بنزوییک اسید چینی

بنزوئیک اسید چینی

بنزوئیک اسید ایرانی

مشخصات بنزوئیک اسید

مشخصات بنزوئیک اسید

بنزوئیک اسید از کجا بخرم؟

بازرگانی آسمان تجارت از واردکنندگان و فروشندگان بنزوئیک اسید است و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی به ویژه خرید بنزوئیک اسید از تجربه و مهارت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید برای تهیه این محصول یا استعلام قیمت بنزوئیک اسید در کمترین زمان ممکن با شماره ی در سایت حاصل فرمایید.

بازرگانی آسمان تجارت فعال در حوزه فروش بنزوئیک اسید خوراکی و صنعتی است که از برندهای آروکم چینی و سینتزا رومانیایی استفاده می کند. علاوه بر این، بازرگانی آسمان تجارت، بنزوئیک اسید ایرانی نیز عرضه می کند!


  1. Benzoic Acid ↩︎