قیمت سکه یا طلا بر چه اساسی تعیین میشود؟

برای خرید سکه رفته بودم، فروشنده بهم گفت اگر نیم ساعت پیش امده بودی قیمت سکه یک میلیون و سیصد و پنجاه و هشت تومان بود، ولی الان یک میلیون و سیصد و شصت و دو تومان است!

حدود یک ربع در مغازه ایشان بودم و کامپیوتر را نشانم دادند که قیمت سکه را یک میلیون و سیصد و شصت و پنج تومان شده!

چطور ممکن است قیمت سکه (طلا) در لحظه تعیین شود؟ عرضه و تقاضای سکه در بعد از ظهر یک روز پاییزی این قدر زیاد است؟

4 پسندیده

اگه اشتباه نکنم قیمت طلا مقداریش از قیمت جهانی آن و ارزش پول ایران تعیین میشه. و راجع به ارزش پول بحث‌های خوبی اینجا مطرح شده: چرا ارزش پول ایران روز به روز کمتر میشه؟

3 پسندیده

این بازار جهانیه و یکدست محسوب میشه
حجم عرضه و تقاضا از آنچه در مانیتور دیده میشد بسیارهم بیشتر است

برای تعیین قیمت طلا یا موارد مشابه بصورت کلی دو دسته از دلایل درگیرند: اول دلایل تکنیکال، دوم دلایل فاندامنتال

تکنیکال: مجموعه آماری که از نمودار ها بدست میاد یا نتیجه گیری هایی که از رفتار بازار میشه رو میشه در این دسته تقسیم بندی کرد(برای آشنایی بیشتر حتما مطالعه بفرمایید)
فاندامنتال: یا تحلیل بنیادی هم به بررسی انواع شاخص ها و متغیرها در بازار مشغول میشه که ادله قابل اتکایی برای افت یا رشد یا ارزش کنونی و آینده بازار براتون ایجاد میکنه
عرضه و تقاضا همیشه وجود داره ولی برآیند حرکتیشون ( کشش به سمت عرضه یا کشش به سمت تقاضا) نشات گرفته از مجموعه دلایل تکنیکال و فاندامنتال هست

توضیح کاملتر و جزئیتر این موضوع کمی زمانبر و خارج از حوصله هست
اما نکته ای که فکر میکنم برای مواجهه هر آدمی با بازارهای مالی لازم هست رو میگم شاید بدرد شماهم بخوره(مثل خودم)
شاید اینرو بسیار شنیده باشد. پول درواقع هیچی نیست. این “خواستن” که مردم نسبت به پول دارن باعث ارزشمند شدن اون میشه. درواقع پول بی ارزش ترین ارزش دنیاست
در مورد طلا هم همینه. مردم دنیا فکر میکنن که طلا زیبا و با ارزشه و حاضرن براش پول بدن. دلایل فاندامنتالی و پایه ای هم مثل محدود بود مقدار طلا، استخراج سخت و هزینه بر، کاربرد زینتی و مسائلی از این دست هم تقویت کننده این وضعیت هستند.
از طرف دیگه دسته بندی شدن یک کالا در دسته کالاهای سرمایه ای هم خودش تاثیر بسیاری بر چگونگی تعیین قیمتش داره

پیشنهاد
برای درک بهتر میتونید در یکی از وبسایت های فارکس یک حساب رایگان ایجاد کنید و یک ساعت زمان بذارید و بازار طلا رو نگاه کنید. این سرنخ های جالبی بهتون میده و احتمالا درکتون نسبت به بازارهای سرمایه رو تغییر میده

1 پسندیده