مارماهی‌های برقی چگونه انرژی الکتریکی تولید می‌کنن؟

مارماهی‌های برقی یا الکتریکی گونه‌ای از مارماهی‌ها هستن که می‌تونن جریان الکتریکی تولید کنن. آزاد کردن انرژی الکتریکی توسط این جانوران مثل یک شوک الکتریکی قوی برای فلج کردن شکار یا دفاع در برابر شکارچی استفاده می‌شه.

شبکه‌های عصبی این نوع از مارماهی‌ها چگونه برق تولید می‌کنن؟

تقلید زیستی

باتری‌هایی که می‌شناسیم منابعی غیر قابل انعطاف و زیست تخریب ناپذیر هستن. چطور می‌شه از این فرآیند زیستی مارماهی‌ها، برای تولید منبع انرژی قابل حمل، زیست تخریب پذیر و منعطف استفاده کرد؟

تولید برق توسط مارماهی‌های الکتریکی

5 پسندیده

مار ماهی ها فقط یه نوع از انواع knife fish ها هستن که همگی این قدرت رو دارن.
و بیشترشون هم در رود امازون یافت میشن. اینها هم مثل کوسه ها از یه حس اضافی نسبت به انسانها دارند که باهاش میدانهای ضعیف الکتریکی حاصل از فعالیت قلب و ماهیچه ماهی ها رو درک می کنند. و در نهایت با نزدیک شدن به طعمه یه شوک 500 - 800 ولتی بهش میدن که می تونه مثلا یه ماهی رو بکشه باهاش

اما چطوری این شک رو وارد می کنند؟
این کار رو از طریق یه سری سلول ماهیچه ای تغییر هویت داده انجام میدن که روی هم سوار هستن و شبیه باطری عمل می کنند. تقریبا یه مارماهی بالغ 6000 تا از این سلولها داره که به electrocyte معروف هستن. داخل این سلولها بار منفی و خارج اونها بار مثبت وجود داره و این اختلاف بار حاصل از یونها و الکترولیتها منجر به این میشه که هر سلول تکی یه اختلاف پتانسیل اندازه هشت دهم ولت بالقوه در خودش داشته باشه. اما شارش بار اتفاق نمی افته و تا شکاری در کار نباشه. منافذ سلولی بسته می مونند . وقتی طعمه نزدیک میشه و یا خود مار ماهی حسش می کنه، منافذی روی غشای سلولها باز میشه که کلی یون سدیم با بار مثبت هجوم می برن داخل سلول (شبیه زمانی که نورونهای مغز ما به اصطلاح فایر می کنند) و یه جریان کوچکی در هر سلول ایجاد میشه. البته یه سری ابهامات در این زمینه هنوز هست که دقیقا این ابزار برای شکار کردن مستقیم هست یا غیر مستقیم. مثلا از دور می تونه شکار رو کنترل کنه یا نه؟

6 پسندیده