مصاحبه با یه فرشته‌ی پادپُرسی؛ «معلم»

در مصاحبه بعدی با پادپُرسی‌های خاص و بروز اتفاقای خوب به شکل انسانی؛ رسیدیم به یه پادپُرسی که از همراه‌های داوطلب در تیم اجرایی نوآ۰۰۸ بودن. ایشون به محض ورودشون به پادپُرس، انرژی خوبی به محیط تزریق کردن و ابتکار عمل رو در دست گرفتن. میخوایم انسان پشت این اتفاق‌های خوب رو، در جمع پادپُرسی‌ها بیشتر بشناسیم :tada: :

فرشته، @moalem

خودت رو معرفی کن، معلم کی هست، کجایی هست و … .

بنده همشهری علامه مطهری عزیزم، همشهری وزیر محترم بهداشت آقای قاضی زاده، همشهری حمید باوفا، و و و … :upside_down_face:

یه جورایی هم میشه گفت: «بچه محله‌ی امام رضایوم …»؛ یعنی اهل فریمان.

خب بهتره برم سر اصل مطلب: اسمم فرشته‌اس، فامیلیم مرادی. معلمم. دبیرستان رشته‌ام ریاضی بود و عاشق فیزیک. زمان کنکور تمام گزینه‌هایی که به فیزیک مرتبط بود رو در انتخاب رشته‌ام لحاظ کردم. لحظه‌ی آخر با تشویق پدرم لیست رو تغییر دادم و رشته‌های دانشگاه فرهنگیان رو در صدر نشوندم که در نهایت دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی پذیرفته شدم و چهارسال بعد با عنوان آموزگار ابتدایی مشغول فعالیت شدم.

عاشق کتابم، و عاشق یادگیری و عاشق سنگ، طبیعت، از همه مهم تر پدرم و… کلا عاشقم :sweat_smile: راستی عکاسی رو هم خیلی دوس دارم.

چرا کودک و معلم در کنار هم؟ فرشته تو دنیای حقیقی چه شباهت‌هایی به یه کودک داره؟

کودکان زیباترین هستند، معصوم‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین موجوداتی که میشه روی این کره‌ی خاکی کثیف پر از فریب یافت. ساده‌ترین و مهربان‌ترین و صادق‌ترین … .

اونها در میان ما آدم بزرگ‌ها گم‌شده اند و من به عنوان معلم میخوام دستشون رو بگیرم و در کنارشون باشم.
یادمه در اولین کنفرانسم در دانشگاه، چنین بازخوردی از استادم داشتم: «تو یک معلم مهربونی». و در آخرین کنفرانسم در دانشگاه، استادم به من گفت: «بچه‌ها به معلمی نیاز دارن که لبخند روی لباش باشه و تو همونی».

فکر می کنم این شادی و این لبخند به مشکلات، یکی از وجوه مشترک منو بچه‌هاس. خنده‌ی کودکان زیباترین چیز تو دنیاس.

اما دوست دارم کودک باشم چون اونها خلاق‌ان، مدام می پرسن، مدام حیرت زده میشن، خلاصه اینکه خیلی باحالن … . البته بعضی مواقع هم، کاری می کنن که از درماندگی دست به دعا برداشته … :sweat_smile: در این موردم بی شباهت به اونها نیستم :sunglasses:

اولین بار چه جوری از پادپُرس شنیدی؟

تو نرم افزار کتابراه دنبال ی کتاب میگشتم که یهویی یه میکروکتاب پیدا کردم:

چون خودم به مطالعه و کتابخوانی علاقه داشتم خوندمش و بعد از مطالعه این میکروکتاب وارد پادپُرس شدم و خوب چون محیطش علمی بود، خوشم اومد و موندگار شدم :slightly_smiling_face:

دوست داری به مسائل با چه رویکرد و دیدگاهی برخورد کنی؟

اگر اون مساله برام مهم و حیاتی باشه، مثلا مسائل آموزش و پرورش، اول از همه ریشه‌یابی میکنم و بعد به دنبال راه حل میگردم و در بیشتر مواقع از خودم میپرسم: چه کاری از من ساخته است؟ وظیفه ی من چیست؟

بعد به ایده‌هام فرصت میدم که برسند. شرط رسیدنشونم اینه که درباره‌اش فکر کنم و با دیگران درباره‌اش گفتگو کنم. اونوقت چیزهایی که به ذهنم میرسه رو یادداشت میکنم تا به اهلش بگم … .

اگر مساله درجه دو باشه، یعنی مهم باشه اما حیاتی نباشه، زیاد بهش توجه نمی کنم و سعی میکنم که بی‌طرف باشم و دیگرانی که خیلی براشون حیاتیه اقدامات لازم رو انجام بدن … . یعنی تا وقتی که یه نفر هست که به یه مساله رسیدگی کنه، من اقدامی نمی‌کنم، مخصوصا اگه اون مساله رتق و فتق امور خانه باشه و مخصووووصا اگه بشور و بساب باشه. :tired_face:

فکر کنم تا اینجا خیلی پرحرفی کردم بهتر برم سراغ سوال بعدی …

دوست داری چه چیزهایی یاد بگیری؟ و چه برنامه‌ای برای این یاد گرفتن داری؟

در حوزه‌ی ورزش، دوست دارم کوهنوردی و غارنوردی رو یاد بگیرم، اما هیچ برنامه‌ای براشون ندارم، چون هیچ کس موافق نیست :roll_eyes:
در حوزه ی علمی عااااشق فبکم، فلسفه برای کودکان؛ که احتمالا بتونم یک دوره ی مربی‌گریش رو شرکت کنم.

و اینکه هنوز زبان انگلیسیم ضعیفه و خیلی سخت می‌تونم منابع لاتینِ کاریم رو مطالعه کنم و خیلی از این بابت غصه میخورم. فعلا هم فقط دارم تو سایت های خارجی سرچ میکنم و ترجمه میکنم.

فرض کنین شاگرداتون تو پادپُرس حضور داشتن، در چه زمینه‌هایی دوست داشتین باهاشون گفتگو کنین؟ و در این گفتگوها دوست داشتین چه چیزهایی بهشون یاد بدین؟

اگر شاگردام اینجا بودند بهشون میگفتم که بهتره برن درسشون رو بخونن، اینجا فعلا براشون خبری نیست :sweat_smile: .

چی باعث میشه در پادپُرس بنویسی؟

اینجا می‌تونی در مورد نوشته‌ات بازخورد بگیری و ضمن اینکه فضاش، فضای گفتگو هست.

چه پیشنهادی برای بهتر شدن پادپُرس داری؟ و یا نقدی به پادپُرس؟

هر چی در این پرسش راحتتر باشی به نفع همه مونه.

فعلا چیزی به ذهنم نمیرسه، اما درباره اش فکر میکنم. اما چیزی که قبلا بهش اشاره کردم، اینه که کاش نرم افزارش هم باشه و یه مقدار سرعت رو بالا ببره.

هیچ نصیحتی به ایده‌پردازهای قبل و بعد از شما؟

میشه نصیحت نکنم؟

شما همون طور که خودتون در صفحه شخصی‌تون مشخص کردین، یه ایده‌پردازین. اگه یه ایده در مورد پادپُرس باشه که دلتون بخواد پیاده شدنش رو سریع‌تر ببینین، اون چی هست؟

یه مساله تو ایوون طرح کردم با عنوان «کتابخانه‌ی پادپرس»، خیلی دوس دارم اون فعال بشه، چون خودم بعضی لینک‌های خوب رو فراموش میکنم ذخیره کنم و باید وقت بذارم و پیداش کنم.

:date: بهمن ۱۳۹۶

16 پسندیده

لذت بردم از خوندن این گپ و گفت :heart_eyes:

اتفاقا فرشته @moalem تو دنیای پادپُرس هم شباهت‌های خوبی به یه کودک دارن :wink: گاهی سوالات خیلی خوب و ساده‌ای میپرسن که تا ترس‌ها و پیش‌قضاوت‌های یه بزرگسال رو کنار نذاری و کودک نشی، نمیتونی بپرسی.

اینجا یاد بابام افتادم که بهمون میگن بستنی نخرین، ولی هر بار که پای بازی-شادی میشه خودشون برامون بستنی میخرن! :joy:

اگه گفتگو یا سوال پرسیدن خوبه چرا به شاگرداتون میگین برن فقط درس بخونن؟ اگه بده، چرا خودتون انجام میدین؟

6 پسندیده

@moalem

کاش من هم مسیر شما رو دنبال می‌کردم. چه شغلی بهتر از معلم شدن و چه گزینه‌ای بهتر از شما و چه شهری بهتر از فریمان.

چه طور میشه به فریمان سفر کرد؟ شاید خوب باشه در ایوان پادپرس در موردش بنویسید.

6 پسندیده

من به شدت دوست دارم فضای گفتگو و پرسشگری برای بچه ها موجود باشه، تو مدرسه ها که خیلی لازمه، اما معمولا چنین نیست.

چقدر خوبه که ثمره پادپرس رو میشه با پیوستن شما به این زنجیره دید.

چه عالی، لطفا چیزهایی رو که یاد گرفتی با ما هم به اشتراک بذار.

5 پسندیده

گفتگو و سوال پرسیدن عالیه. اما خب برای پسرای 10ساله ام ترجیح میدم شرایطی رو فراهم کنم که کندوکاو رو به صورت یک فعالیت اجتماعی و در کلاس و باهم یادبگیرند.
البته خب اگر پادپرس کودکان راه اندازی بشه که سوالاتشون رو از همسن و سالان خودشون بپرسن و پاسخ شون رو از اونها بگیرند، حاضرم اجازه بدم که واردش بشن :wink:
چون مطمئنم اگر یکی از پسرام سوال خوشگل شو بزاره اینجا، یک نفر به سرعت پاسخ صریحی رو بهش میده و عمل فکر کردن براش متوقف میشه

کاش من بتونم یک معلم واقعی باشم. بزرگانی هستند که واقعا معلم اند، اما خب در کسوت معلمی نیستند و کسانی هم هستند که در کسوت معلمی اند، اما معلم نیستند

یکی از اساتید عزیزم رو به فریمان دعوت کردم و ایشون بزرگوارانه دعوت من رو پذیرفتند، وقتی تشریف آوردند گفتند :" فکر نمی کردم اومدن به اینجا اینقدر آسونه، از این بعد بیشتر میام".
فریمان 75 کیلومتری مشهده. پادپرسی های عزیز در خدمتتون هستیم … :blush:

حتما اینکارو میکنم :ok_hand:

امروز من تو کلاسم یک داستان کوچک خوندم و از دانش آموزانم خواستم هر کس یک سوال از این داستان طرح کنه بعد در گروه های سه نفره بهترین سوالی که میشده درباره اش بحث کرد و انتخاب کردند، بعد از رای گیری در مورد یک سوال گفتگو کردیم
(الان میخواستم عکس شو بارگیری کنم که متاسفانه نشد، تیم عزیز پادپرس لطفا پیگیر باشین :wink: )

3 پسندیده

احتمالا حجم فایل رو لازمه کوچیک کنین (در حد چند صدکیلوبایت). مثلا تو paint بازش کنین و ابعاد عکس رو در حدی که در مانیتور یا نصفش بگنجه بیارین پایین و اپلود کنین.

1 پسندیده

اینقدر پرحرفی کردم فراموش کردم بگم که مستقیم تا فریمان نمیشه با قطار یا پرواز اومد. باید از مشهد تا فریمان رو با شخصی بیایم

2 پسندیده

این پاسخ به نظرم واقعاٌ مناسب بود. خودم هم برام سوال بود که چرا نباید در پادپُرس پذیرای سوالات بچه ها باشیم. مخصوصاً اینکه سوالاشون واقعاً بکر و بعضاً پایه هست.
ولی جوابتون منو قانع کرد. واقعاً اگه در پادپُرس کودکی بنویسه خودم به شخصه نمیدونم چه جوابی میتونه براش مناسب تر باشه، تازه اگه متوجه باشم که طرف مقابلم یک کودکه.
در کنارش به نظرم بچه ها باید دنیای واقعی رو ببین، بگردن و بشنون تا ذهنشون همیشه پر از سوالات خوب باشه.
خیلی خوب میشه اگه هر از گاهی خودتون یکی یا دو تا از سوالاشون رو به پادپُرس انتقال بدین :grinning:
اینجوری ما هم با سوالای نسلای بعدی بیشتر آشنا میشیم.

4 پسندیده

اگه روزی بچه ای ازمون چیزی پرسید (تو پادپُرس یا خارج پادپُرس)، این رویکرد رو خیلی مفید و موثر میدونم:

خوبه برای خودمون (بزرگسالا) هم به این سمت بریم و قسمت غالب ایده ی پادپُرس، پرسیدن به قصد رسیدن به بهترین پرسش باشه.

ولی خب سوال به قصد سوال، به تنهایی، یه چی کم داره و پایدار نیست. هر کی گفت چی؟ :wink:

2 پسندیده

چند تا از سوالات شون که الان تو ذهنمه:
چه کسی خدا رو آفریده است؟
تو این روزهای برفی که از خورشید خانم خبری نیست می پرسند که " الان خورشید کجاست؟ "
آدم فضایی ها واقعی اند؟ اگر واقعی اند، مثل ما عقل دارند؟
در سیاره های دیگ آب وجود دارد؟
چرا بعضی وقت ها آدم ها با وسایلشان حرف میزنند؟ و. .

2 پسندیده

:thinking: چی؟ جواب؟ :wink:

2 پسندیده

:star_struck: فرشته ای زحمت کش و خلاقی هستن :muscle:

4 پسندیده

آفرین آرزومندم که همیشه موفق باشید معلمی خیلی کار آسانی نیست هر کس از عهده این کار بر نمیآید ما به شما افتخار میکنیم، و شما همچنان به خود ببالید.:clap::+1:

3 پسندیده

گفتگوی جالبی بود یکی از بهترین پادپرسی هایی که خوندن مطالب و جواب هاش بهم کمک کرده @moalem هست

3 پسندیده

:heart_eyes: :star_struck: وااای چقدر انرژی خوب!
ممنون از همتون.
امیدوارم همینطور که گفتین خلاق و مفید و معلم باشم و بمونم. :woman_teacher:

3 پسندیده