پیش از ازدواج، چه سوالهایی را لازم است از خودمان بپرسیم؟

قبل از اینکه وارد مقوله ازدواج بشیم، چه سئوالهایی رو باید از خودمون بپرسیم که فکر میکنیم دونستن اونها حداقل برای شروع زندگی لازمه؟ چرا این سئوالها رو باید بپرسیم؟

چه سوالهایی را بهتر است حتما از طرف مقابل بپرسیم؟

8 پسندیده

چه سوال قشنگی .
ازدواج بعد از تولد به نظر من بزرگ ترین نقطه عطف زندگی هست ! خصوصا تو جامعه ما که برگشت از یه ازدواج خیلی کار سختی هست و ضربه سنگینی به هر 2 طرف میزنه .حتی به نظرم دختر خانوم هایی که تو خانواده های سنتی هستن و براشون خواستگار زیاد میاد باید خیلی دقیق و منطقی تر از پسر ها به این موضوع فکر کنن و بعد تصمیم بگیرن .

این سوال جواب های منه و طبق عقاید شخصی منه و لزوما نمیگم که درسته یا غلط .

سوال هایی از خودم میپرسم :

• آیا واقعا به اندازه کافی جوونی کردم ؟
  • آیا شیطنت هایی که مخصوص دوران مجردی هست رو داشتم ؟
  • آیا چیزی هست که فقط بتونم تو مجردی انجامش بدم و ازدواج بهم اجازه نده اون کار رو انجام بدم ؟
  • آیا آرزویی دارم که متاهل شدن باعث بشه بهش نرسم ؟
  • آیا واقعا تو این نقطه از زندگی ازدواج اولویت اول منه ؟
  • آیا اینقدری رابطه عاطفی رو تجربه کردم که نیاز های جنس مخالف رو بتونم بشناسم ؟
  • آیا دارم بخاطر امنیت جنسی ازدواج میکنم ؟
  • اگر رابطه جنسی رو از یه ازدواج حذف کنن چه دلایل دیگه ای برای ازدواج دارم ؟
  • آیا توقعات خودم از یه ازدواج رو میدونم ؟
  • آیا توان مالی رو برای ازدواج کردن دارم ؟
  • آیا آماده هستم که مسئولیت زندگی یه شخص دیگه رو به عهده بگیرم ؟
  • اگر همین الان حمایت خانواده رو به کل از دست بدم بازم ازدواج اولویت من هست ؟
  • آیا عاشق شدم و چشمام کور شده یا دارم درست تصمیم میگیرم ؟
  • آیا این آدم کسی هست که 50 سال آینده زندگیم قرار باشه شب ها باهاش بخوابم صبح باهاش بیدار بشم باهاش بخندم موقعی که مریض هست ازش مراقبت کنم و … ؟
  • آیا طرف مقابلم رو خوب میشناسم ؟ میدونم تو خلوت خودش چه رفتارایی داره ؟ میدونم چه رفتار هایی داره ؟

اگر جواب این سوالات رو بدونم و همه اونا برایند مثبتی داشته باشه اونوقت تصمیم به ازدواج میگیرم .

من علاوه بر سوال ها جواب هایی هم که توقع دارم بشنوم رو مینویسم :crazy_face::

آیا قبلا رابطه عاطفی رو تجربه کردی ؟
پاسخ ایده آل برای من اینه که “بله و تجربه های تلخ و شیرین زیادی ازش داشتم” .
تو دنیای پیچیده و متمدن امروز و با توجه به شخصیت های پیچیده و متفاوتی که افراد دارن این که اجازه بدی 2 نفر با هم ازدواج کنن بدون داشتن ذره ای تجربه تو مدیریت یه رابطه دقیقا مثل این میمونه که اجازه بدی یه نفر که رانندگی بلد نیست پشت رل بشینه . هم به خودش آسیب میزنه هم به ماشین .

فردی که میخوای باهاش تا آخر عمر زندگی کنی چه ویژگی هایی داره ؟
تو پاسخ به این سوال دوست دارم فرد کاملا بالغانه و با توجه به شخصیت خودش و ارزش هاش جواب بده .

بعد از ازدواج چه کارهایی میخوای انجام بدی که قبل از ازدواج نمیتونستی ؟
تو جواب این سوال برای من مهمه که طرف بدون تردید و خیلی سریع جواب کامل و مشخصی بده . اینجوری متوجه میشم که طرف مقابل هدفمند داره ازدواج میکنه نه از روی بی کاری و بی معنی شدن زندگی

بعد از ازدواج به نظر خودت چه محدودیت هایی داری ؟ به نظرت من چه محدودیت هایی دارم ؟
بازم خود جواب خیلی برام مهم نیست. برام مهم اینه که فرد قبلا به این مورد فکر کرده باشه و بدونه که محدودیت هایی خواهد داشت و چه کار هایی رو دیگه نمیتونه انجام بده .

تو چه تعهداتی نسبت به من داری ؟ من چه تعهداتی نسبت به تو دارم؟
بازم صرفا برام این مهمه که به این موضوع طرف فکر کرده باشه . البته معقول بودن این تعهد ها هم اهمیت داره

از اعتقاداتت و ارزش هات صحبت کن
اولا میخوام ببینم که واقعا میدونه ارزش هایی که داره چین و بعد این که ببینم با ارزش های من میخونه یا نه

اهداف زندگیت برای 5 سال دیگه چیه ؟ ازدواج چطور برای رسیدن به این هدف ها کمکت میکنه ؟
بد ترین جواب از نظر من برای این سوال اینه که طرف بگه هدف من ازدواجه ! خوب عزیز دل من چرا میخوای ازدواج کنی ؟

فرض کن ما میتونستیم شریک عاطفی هم باشیم بدون این که ازدواج کنیم . بازم دوست داشتی ازدواج کنیم ؟
اگر فرد به این اشاره کرد “که همه ما یه وقتایی از ازدواجمون پشیمون میشیم حتی اگه بهترین ازدواج رو داشته باشیم . ازدواج بار حقوقی داره و مارو از تصمیم های هیجان زده محافظت میکنه” برای من بهترین جوابه .

خیلی سوال جواب های دیگه هست که به نظرم میرسه ولی از حوصله این بحث خارجه . من تا حالا خواستگاری نرفتم یا قصد ازدواج نداشتم منتها صرفا اگه بخوام 2 تا پیشنهاد کلی بدم طبق تجربه :

اول این که حتما قبل از ازدواجتون طرف مقابل رو خوب بشناسید و حتی اگه قرار هست خانواده ها در جریان باشن قضیه رو تا قبل از شناختن همدیگه خیلی رسمی نکنید .

بعد این که همیشه این گوشه ذهنتون باشه که رابطه خوب ساختنیه . حتی بهترین آدم ها اگه کنار هم قرار بگیرن 10 مرحله از 100 مرحله شکل دادن یه رابطه رو پیش رفتن

7 پسندیده

عالی بود واقعالذت بردم

سوالای جالبی بود