چرا مردم ما تا شهر کربلا پیاده میرن ولی تا پل هوایی برای امنیت خودشون نمیرن؟

واقعا بنظر شما مشکل کجاست؟
و اگر در جامعه ما مشکلی وجود داره چگونه بنظرتون میشه برطرفش کرد؟

دنباله‌ی موضوع فاصله استاندارد پل های هوایی در اتوبانها چقدر باید باشه؟

پل هوایی

3 پسندیده

بنظرم اصول تصمیم گیری صحیح را میشه گفت بلد نیستن، چون ما در روز 100ها تصمیم می‌گیریم؛ خیلی هاشون روی عقل، خیلی هام روی معلومات …

پیاده‌روی کربلا ریشه در اعتقادات دارد (که خیلی سخت تغییر می‌کند) اما عبور از پل هوایی به عادت‌های ما مربوط است و به راحتی قابل تغییر است. شهرهای ایران کمتر از صد سال است که صاحب خیابان به معنای امروزی شده‌اند. تصویر زیر، زن‌ها را در خیابان شهباز تهران (سال ۱۳۵۴) نشان می‌دهد که در حال لباس شستن هستند.

shahbaz_1354

اگر کسی امروزه کنار خیابان لباس بشوید خیلی عجیب و سطح پایین به نظر می‌رسد در حالی که روزگاری این کار رایج بوده است. شاید بیست سال دیگر عبور از خیابان‌های شلوغ هم عجیب و نوعی بی‌فرهنگی به حساب بیاید.

ایران در زمان قاجار یک کشور به شدت سنتی بوده است که هیچ تصوری از زندگی مدرن در آن وجود نداشته است. به تدریج ایرانی‌ها به خارج سفر کردند و سعی کردند سبک زندگی را از اروپایی‌ها تقلید کنند. در این راه خیلی تعارض‌ها هم به وجود آمد چرا که آن سبک زندگی اروپایی با فرهنگ سنتی ما خیلی متفاوت بود. اما گذر سالیان تعارض‌ها را کم‌رنگ‌تر کرد و این شد که سبک زندگی‌ ما امروزه شباهت زیادی به اروپایی‌ها دارد. طبیعی است که بعضی از تعارض‌ها هنوز در سطح جامعه باقی است و فقط گذر زمان و تغییر نسل می‌تواند تعارض‌ها را کم‌رنگ‌تر کند و جامعه را به تعادل برساند.

5 پسندیده

(این نوشته توسط خود نویسنده حذف شده، و به صورت خودکار در 24 ساعت آينده حذف می شود، مگر اینکه پرچم شود).

پس در جامعه آماری پرسشگر محترم تمام یا اکثر کسانی که پیاده روی اربعین میرن از پل عابر پیاده عبور نمیکنن :thinking::thinking::thinking:

واقعا چه تناقض جالبی!!!
اتفاقا منم با خودم که فکر کردم دیدم من بدون هیچ اجباری پشت چراغ قرمز عابرین پیاده می ایستم، از خط و پل عابر پیاده عبور میکنم، به قانون و مردمم احترام میذارم ولی در پیاده روی اربعین هم شرکت میکنم
چیزی که ریشه در اعتقاداتم داره.
یعنی بهش باور دارم
پس حتما دو دو تا چهارتای عقلم هم به همین نتیجه رسیده

خب حالا با خیال راحت پرچم کنین
:blush:

چون تا جایی که متوجه شدم سوال وجوابی که در لفافه حمله ای هم به مذهب داشته باشه پادسواله ولی جوابی که در اون رنگی از حمایت از مذهب وجود داشته باشه پادِپادجواب فرض میشه

4 پسندیده

اتفاقا در روایات موجود در تشیع بشدت بر رعایت حقوق مردم، رعایت قانون، و وطن پرستی تاکید شده.

میشه قبل از تاختن به یک جامعه کمی در موردش مطالعه کرد و فقط به شنیده ها اکتفا نکرد.
منابع برای حرفم موجود هست ولی از حوصله پادپرسی ها خارجه.

البته پادپرس گویا با مباحث مذهبی مخالف بوده!!!

گذشته از قانون و حقوق مردم، بعید میدونم توی روایات به وطن پرستی اشاره شده باشه چه رسد به تاکید!

پیش فرض عبارت فوق هم اینه که روایات ساخته علمای عصر صفویه که گذشته از شمه مذهبی مدعا، فراتر از ادعا نیست؛ شاهد این که تا جایی که من میدونم در مورد پیاده روی در خصوص اربعین روایتی وجود نداره که بخواد جعلی باشه

خب به نظر میرسه عبور از پل عابر هم باید ریشه در اعتقادات پیدا بکنه و البته اعتقادات بسیار موثره اما همراهی جمع زیادی از مردم شاید موثرتر باشه
تو مراسم اربعین میلیون ها نفر مسیری رو با هم طی میکنن، با هم سختی میکشن و از دیدن عاشقانه های همدیگه لذت میبرن اما پل عابر پیاده چی؟
در آخر به نظرم اگه پیاده روی اربعین از یه جهت به عبور از پل عابر شبیه باشه از جهات متعددی با اون فاصله داره که اصلا مقایسه رو بی معنا میکنه…

2 پسندیده

در مورد تاکید، حق با شماست، متاسفانه به دلیل عجله در تایپ، هر سه مورد کنار هم قرار گرفتن

اما اشاره وجود داره.

ممنون بابت تذکر به جای شما.

2 پسندیده

نکته اینجاست که اگر شما یک فرد مذهبی باشید و پاداش بزرگی برای انجام یک کار به شما وعده داده شده باشد شما بسیار مایل می شوید که آنکار را انجام دهید. ولی در نقطه مقابل پل هوایی چیزی است که ممکن است اگر شما جان خود را در خطر نبینید حاضر نباشید از روی آن عبور کنید و برای صرفه جویی در وقت ازش استفاده نمی کنید. این بر می گردد به مسئولیت پذیری و قانون مداری که باید در فرهنگ ما جابیفتد تا جان خود و بقیه را به خطر نندازیم.

1 پسندیده

(این نوشته توسط خود نویسنده حذف شده، و به صورت خودکار در 24 ساعت آينده حذف می شود، مگر اینکه پرچم شود).

دوستان این سوال و مشاهده خلاقانه با بحث مذهبی به سوالی از جنس سوال بستنی :lock: تبدیل میشه! پرسش ساده‌س:

چه طور میتونیم از واقعیت‌های جامعه‌مون کمک بگیریم و عادت استفاده از پل هوایی رو در میان عامه مردم جا بندازیم؟

چنین اتفاقی هم به نفع راننده‌هاست و هم به نفع پیاده‌ها، و حتی به نفع هوای پاک (ترمز و توقف کمتر ماشین ها). مطمئنم اون قدر ذهن خلاق داریم که بتونیم در چارچوب‌های پادپرس به سوال‌هایی فکر کنیم که برای همه مون رفاه بیشتر میاره.

3 پسندیده

این پل هوایی باحال رو ملاحظه کنین:

پل هوایی خلاقانه

خداییش خیلی خلاقانه طراحیش کردن! یه جوریه که آدم دلش میخواد از روش رد شه، شبیه پل طبیعت هست؛ بازیسازی داره. و اگه دقت کنین کلی هم پله اضافه داره (هر چند فاصله عمودی پله ها خیلی کم هستن) و با این وجود افراد زیادی روی پل هستن.

شاید پل های هوایی مون نیاز به بازطراحی دارن. و شاید طراح ها بهتره چیزهای کمتری رو به عهده خرد انسان بذارن و با کمی خلاقیت استفاده ی مردم از طرح هاشون رو ببرن بالا.

3 پسندیده

درود و روز خوش
یکروز خیلی خوب رو شروع کردم
اومدم اینجا دیدن ای بابا…

1- با اینکه کاره ای نیستم ولی میخوام یک تذکر کاملا جدی بدم
مدتیه که یه عده هر چیزی رو میان با مذهب قیاس میکنند. شما نه در جایگاهی از لحاظ علمی ، نه از لجاظ فنی و نه از جایگاه اجتماعی نیستید که بخوایید هر موضوع مربوط و نامربوطی رو با مذهب قیاس بکنید مذهب امروز تا حدود زیادی دانش محسوب میشه و بصورت کاملا مشروع جزئیاتی داره
مردم مالزی هم مسلمان هستند ولی خب از این لحاظ از ما بسیار جلوترند
بدانید وقتی که همه چیز در این کشور با مذهب قیاس میشود. بد و خوب در کنار مذهب سنجیده میشود و ملت دو دسته اند که برخی مذهب را عامل همه بدی ها در ذهن ناخود آگاه و عده عامل زنده ماندن ما تا امروز میدانند یعنی بیشعوری مطلق و پس رفت فرهنگی

خودمم هم تصمیم گرفتم در پادپرس دیگه هر سوالی که کلا در موضوعش یا در پاسخ هاش بحثش با مذهب گره خورده رو کلا از لیست سوالاتی که دنبال میکنم خارج کنم

پی نوشت:
خیلی خوب میشد اگر همونطور که میشه دنبال کننده سوالات شد یک لیست سیاه هم داشت و برخی سوالات رو به لیست سیاه اضافه کرد تا هیچ وقت دیگه نبینمشون

1 پسندیده