چرا نهال و نه بذر؟

چرا کشاورزها از نهال برای کاشت درخت استفاده می کنند؟
چرا از بذر استفاده نمی کنند؟
چه مزیتی داره کاشت نهال نسبت به بذر؟
مگه اولین بار این نهال خودش یه بذر نبوده؟ چرا پس خود کشاورز بذر رو به نهال تبدیل نمی کنه؟

یه صبحی پدرم ما را از خواب بیدار کرد گفت برویم سر زمین لوبیا بکاریم، گفتم چرا ؟ گفت بصورت مکانیزاسیون کاشتم :’(در نیومده رفتیم سر زمین و با یک فاصله مشخص با انگشت اشاره داخل زمین دونه را داخل میذاشتیم، هر چند کتک مفصلی هم خوردم، وقتی با دانه سرکار داریم به جای یکدانه سه دونه می کاریم که در بیاد یا در نیاد، اتلاف یا به قول خودمان خطاش بیشتره، هزینه هایش بالاتره و مجبوریم چند بار کار انجام بدیم و هزینه کارگرش بیشتر میشه.

3 پسندیده

دلیلش اینه که از بذر اگه شروع یشه ریسک و زحمت زیادی داره. نهال خیلی مقاومه. درخت و باغداری از نظر کشاورزی یه سرمایه گذاری طولانی مدته و نمبتونن کوچکترین ریسکی رو بپذیرن. ولی برای کوتاه مدت (مثلا گندم ) کسی اینکار رو نمیکنه.

3 پسندیده

پس شما با بذر کار می کردین. نه نهال؟

چرا نهال از بذر مقاوم تره؟

خیلی ساده میتونید بذر رو مثل جنین و نوزاد در نظر بگیرید و نهال مثل کودک چن ساله. بذر به خیلی چیزا حساسه که خیلیاش دست کشاورز نیست و با رعایت همه چیز هم ممکنه به مرحله رشد نرسه. ولی نهال سیستم تغدیه و نورگیریش (برگ) کامله و کافیه مراقبه ابیاری و آفت باشه تا رشدش کامل بشه.

3 پسندیده

خب بالاخره نفر اولی بوده که بذری رو به نهال تبدیل کرده و کشاورز هزینه اولیه رو به صورت پول به اون فرد میده! چرا یه نفر دیگه این کار رو می کنه؟ مثلا فرض کنید یه نفر بخواد یه درخت سیب بکاره. میره نهالش رو میخره. چرا از درختهای سیب قبلی توی باغش کمک نمی گیره؟

خیلی وقتا توی روستا همین کار رو میکنن. نهال رو از یه باغدار میگیرن.

بستگی داره
می خوایید لوبیا و گندم بکارید؟ یا سیب و پرتغال؟

لوبیا و گندم با بذر کاشته میشن. و بین بذرها هم اصلاح شده ها انتخاب میشن. اصلاح شدن حتما یه کار ازمایشگاهی نیست اجداد ما انتخاب می کردن کدوم واریاته رو بردارن برای کاشت که بهتر جواب میده. مثلا گندم وحشی که دونه های درشت تر داشت رو بیشتر دوست داشتن.

بعد می رسیم به درخت . اگه بهترین و خوشمزه ترین سیب دنیا رو بهت بدن و دوست داشته باشی که یه درخت سیب ازش به عمل بیاری که مثل همون سیبها رو بهت بده چه کار می کنی؟

اگه یه سیب رو نصف کنی وسطش چندتا دونه می بینی که اگه هرکدوم رو جداگانه بکاری چند مدل سیب خواهی داشت که با درصد خیلی کمی یکی از اونا ممکنه شبیه سیبی بشه که خوردی. چون مامان باباها کلون نشدن به اصطلاح و ترکیب ژنتیکی داری که تنوع هم بهش اضافه میشه توی تقسیمات سلولی.

پس کار درست اینه که نهال بگیری. از کجا؟ از کی؟ کدوم نهال. سیبی که خوردی رو میشناسی؟ مثلا بهش میگن سیب لبنانی. میری از نهال کاران می پرسی نهال سیب لبنانی دارین؟

#سوال
الان با علم امروزی میشه ارقام مرغوب رو انتخاب کرد. در گذشته اجداد ما (اونی که نهال فروش بوده ) چطوری تشخیص میداده؟

1 پسندیده