چرا کتاب نخونیم؟

موضوعات جالبی اینجا مطرح شده. ای ول.

میخوام یه سوال بپرسم، وقتی کسی میگه چرا کتاب بخونم؟ یعنی دلیلایی برا نخوندن کتاب داره. به نظرم قبل اینکه براش نسخه ی خودمون رو بپیچیم، بهتره بفهمیم دلیلاش برا نخوندن چیه.

چرا کتاب نخونیم؟

12 Likes

چرا کتاب نخونم؟
۱) تو هر ساعت کار کردن حدود ۲۰-۳۰ هزار تومن درآمد دارم! اگه هر روز جای اینکه یه ساعت وقت بذارم و کتاب بخونم بشینم کار کنم سر ماه ۷۰۰-۸۰۰ سود کردم. این سود برام ملموسه.
۲) وقتی روزی ۶-۷ ساعت حداقل کار میکنم و حدود ۶-۷ ساعتم درس و دانشگاه آخر روز کاملا ذهنم منفعل و بسته و خسته س. نمیخواد فک کنه. ترجیح میده خوراک قابل دسترس تر و ساده تری داشته باشه. مثلا خوندن ۴ تا کانال تلگرام- خبر ورزشی یا دیدن یه انیمیشن.
۳) کتاب خوندن شرایط محیطی خودش رو میطلبه. باید یه جای آروم باشی که کسی کاری به کارت نداشته باشه. محیا کردن این شرایط کار آسونی نیست.
(حالا این که چرا کتاب میخونم؟ نمیدونم. شاید از سر عادت!)

10 Likes

البته من با این مورد کاملا مخالفم! شرایط مطالعه یک موضوع کاملا شخصی ست. چه بسا افرادی که در فضاهای پر سر وصدا مطالعه می کنند. دیدم که می گم :slightly_smiling_face:

5 Likes
  1. کتاب میخونم خوابم میبره

  2. اینایی که کتاب میخونن چی شدن؟

  3. از بچگی واسه کتاب خوندن ساخته نشدم

  4. کتاب گرونه (خیلی بهونه بدیه)

5 Likes

اگه بخوایم از زبان یک انسان به نسبت فرهیخته و البته با سبک نگارش امروزی کتاب ها بگیم باید بحث رو در حوزه های روانشناسی رشد شناختی ، فلسفه تعلیم و تربیت و فراشناخت دنبال کنیم
چی میشه که مطلبی رو می آموزیم؟(آموختن در مقابل فهم حافظه ای)
شاید کتاب ها عطش حقیقت رو برطرف کنند اما نیاز به حقیقت رو نه.
اون ها فقط به ما یاد میدن بدون تجربه کردن قبول کنیم و جلو فکر ما رو میگیرن

راستی تصویر بالا بریده ای از کتاب عاشقانه آرام نادر ابراهیمی بود😉

6 Likes

کتاب خوندن خود را مهارت خاصی است .
با کتاب خواندن صحیح علاوه بر اضافه کردن معلومات و همینطور فهمیدن موضوع کلمات و هدف را
مشخص مینماید.
کتاب خواندن باعث میشود روان خوانی بهتری داشته باشیم .
کتاب خواندن ما را با مردم و فرهنگهای گوناگون اشنا میکند و درک صحیح را بما میدهد.
کتاب خواندن بما جرأت روابط اجتماعی خوب و سخنرانی در مجامع عمومی یا مجالس رسمی میدهد.

1 Likes

دلیل های زیادی میتونه وجود داشته باشه .
اما همه دلایل منطقی و ایده کافی برای عدم کتابخوانی نیست .
به عقیده من ان کسانی که افسرده هستند یا دلیلی برای کتاب خوندن پیدا نمیکنند از کتاب
و کتاب خواندن فراری اند.
گاهی اوقات بی حوصلگی و یا متوجه نشدن به مفهوم کتاب است .

مطالعه کتاب در زندگی بسیاری از افراد تاثیری نداره. میتونند به مطالعه به عنوان یک کار فرعی و صرفا جهت تفنن نگاه کنند. اما اگر مطالعه هم نداشتند اخلالی در کار و تخصصشان پیدا نمیشه.

1 Likes

همیشه به دنبال هزار و یک دلیل بودم که دیگران را مجاب کنم کتاب بخوانند که البته در این راه خیلی هم موفق عمل نکردم اما خیلی کم پیش آمده از خودم بپرسم چرا کتاب می خوانم و اگر نمی خواندم چه تفاوتی با امروزم داشتم…

من کتاب خواندن را مثل خیلی از همسن و سالانم با بامداد خمار و م.مودب پور شروع کردم.تفاوت من با همسن و سالانم این بود که برای خیلی از آنها همان کتاب ها نقطه ی پایان بود و برای من شروع. به یک دلیل ساده.من مجذوب کلمات و دنیا­­های رنگارنگی شده بودم که در چهارده سالگی،در دنیای واقعی نمی توانستم تجربه کنم.اما می­توانستم هم قدم با داستان های چخوف در خیابان های سرد روسیه قدم بزنم و طی چند صفحه از هم قدمی با بانو و سگ ملوسش پرتاب شوم در مهمانی ای که در آخر با درآوردن ماسک یک میهمان رسوایی به بار می آید.با سارتر در یک زندان حبس شوم و صبح دوستانم را لو دهم بی آنکه واقعا بخواهم.همراه امیل زولا به زندگی معدن چی­ها سرک بکشم.با لنی به سر قله بروم و اسکی بازی کنم و دلم برای خاله رزی و آن همه بچه که موجودیتشان ناخواستنی است بسوزد.من قبل از آنکه بفهمم کتاب خواندن خوب است یا بد چنان از زندگی آدم­های مختلف غرق لذت شدم و چنان به داستان شنیدن معتاد شدم که به خودم آمدم و دیدم کتاب خواندن مرا آدم درونی تر و واقع بین تری کرده است.با دوستان کم تر.کسی که انگار به کلمات بدهکار باشد خودش چندین دفتر نوشته است.

حالا فکر می کنم کتاب خواندن بیشتر از همه به شخصیت و دوره­ی نوجوانی ما باز می­گردد.به اینکه ما چه قدر درگیر آدم­ها و خودمان باشیم.چه قدر جسارت این را داشته باشیم که ساعت ها دوستمان بشود کلمه و نترسیم از اینکه متهم شویم به منزوی بودن.

جوان­تر که بودم آدم ها را برحسب کتابخوان بودن یا نبودن قضاوت می­کردم. فکر می کردم کتاب خوان ها بهتر آدم­ها را درک می کنند و انسان های بهتری هستند.اما حالا فکر می کنم ما کتاب خوان بیشتر از اینکه توانایی درک بیشتری داشته باشیم،رفیقی داریم به نام تنهایی و این رفاقت چند ساله از اکثر ما آدم­های تلخ­تر و ناامیدتری ساخته است.

3 Likes

۱.وقتی یه کمپانی مطرح میاد و زحمت می‌کشه و برای شما یه فیلم برمبنای اون کتاب می‌سازه شما چرا چشمات رو خسته کنی و ذهنت رو غرق کلمات!!!
به یه نوجوون گفتم فلان داستان رو بخون گفت فیلمش رو دیدم گفتم حسی که وقتی کتاب رو می‌خونی داری هرگز از فیلم بهت منتقل نمیشه ولی متاسفانه نتونستم قانعش کنم.
۲. گاهی دنیای درون کتاب بی‌درد، شیرین و مهیجه برخلاف دنیای واقعی که گاهی حتی فرصت نفس کشیدن هم به آدم نمیده و هر روز تجربه‌ای نو و دردی تازه به آدم هدیه میده.
۳. استوار نبودن باورهای شخصی؛ گاهی آدم اگر کتاب بخونه از اونجایی که هنوز باورهاش راسخ نشدند با خوندن کتاب‌ها دچار تزلزل و حتی گاهی ویرانی میشه و سردرگمی درپی داره؛ ترس از این سردرگمی دلیل محکمی برای کتاب نخوندن است.

1 Likes

انتخاب یکی از راه ها بین دو راهی سخت یافتن با استفاده از کاوش از طریق خواندن کتاب و راه آسان گوش دادن به شایعات و دیگر روش های غیر کتابی است.
در اغلب موارد راه آسان اگر چه وقت بیشتری می گیرد و اطلاعات مستندی ندارد اما بیشتر انتخاب می شود.

1 Likes

من تازگی اینو فهمیدم که در بعضی موضوعات وقتی آگاهی و فرصت کافی برای خوب خوندن کتاب نداریم، کتاب نخونیم اتفاقی نمی‌اوفته، شاید بهتره هم باشه که وقتمون رو جور دیگه بگذرونیم. یا دنبال یه مسیر دیگه برای اون هدف که می‌خوایم براش کتاب بخونیم باشیم. مثلا به جای اینکه خودمون بخونیم پای حرف اونا که خوندنش بشینیم، مثلا اونا که خلاصه اشو تعریف میکنن یا درسش میدن‌.

منظورم اول انتخاب بر اساس آگاهی و نیازه و بعد استفاده خوب از کتاب. گاهی برای تهیه کتاب‌ها وقت و پول و انرژی گذاشتم، تهیه‌شون کردم و خوندمشون ولی چون خوب نخوندم، همه‌اش هیچ.
شاید بگید هیچ هیچم نیست و اثری داشته، اما گاهی واقعا هیچ بوده، نمونه‌های این جوری دارم دم دستم.

خوب خوندن از انتخاب شروع میشه؛ دلایل انتخاب و شناخت کتاب و بعد فهم و تطبیق کتاب با شرایط و ثبت برداشت‌های شخصی. اینجوری بشه خوبه و آدم بعدن‌ها حال بهتری از کتاب خوندن قبلن‌هاش داره.

پس اگه ندونیم چرا و چی و چه جوری بخونیم، نخونیم!

اینم هست که بازار کتاب هم مثل خیلی بازارها، تبلیغ(غلو) و فریب دادن و فریب خوردن کم نداره.

1 Likes

عجب سخنی!
شاید بخاطر مدل فکری م هست که زیاد سمت کتاب نمی رم.

1 Likes

نمی‌دونم چرا باید کتاب بخونیم شاید یک عادت باشه که از کودکی در درون ما نهادینه شده یا شاید هم بخاطر پیدا کردن راه حلی مفید برای میان بر زدن در مسیرهایی از زندگی شایدم کتاب واقعاً تنها دوستی هست که بدون هیچ انتظاری از ما حاضره کلی محتوای خوب و سخاوتمندانه در اختیارمون بزاره و شاید ها و احتمال های بی نهایت دیگری مثل وقت پر کردن ، تقویت قدرت تجسم ، پر کردن تنهایی هامون و و و و… ولی به نظر من کتاب خوندن مفیده بخصوص در این زمان که کتاب های صوتی یا خلاصه کتاب ها شکل گرفتن، میتونن خیلی راحت زمان مطالعه امون بالاتر ببرن و وسعت نگاه ما را نسبت به جهان افزایش بدن.

2 Likes