چرا کفتر بازی برای بعضی ها اینقدر جذابه ؟ کفتر بازی اعتیاد داره ؟


(Hesam Fardad) #1

همین الان برید آگهی های دیوار رو یه نگاه بندازید . از هر 10 تا آگهی 2 تا مربوط به فروش کفتر و لوازم جانبی این صنعت هست :face_with_raised_eyebrow:

من دوران دبیرستانم رو تو یه مدرسه تو پایین شهر بودم و تفریح بچه های مدرسه ما این بود که کبوترشون رو بیارن مدرسه ، رهاش کنن تا برگرده خونه ! بعدش پوزش رو بدن پیش بقیه دوستاشون که آره کفتر ما با وفاست … هر جا ولش کنیم بر میگرده خونه !!!

حتی یادمه یکی از بچه ها دلال کفتر بود . یعنی کفتر مریض رو میخرید بعدش خوبش میکرد 2 برابر قیمت میفروخت .
ازونجایی که من با همه قشر بچه ها تو مدرسه میپریدم یه روزی یکی از همین دوستای کفتربازم یه جوجه کفتر بهم داد نگه دارم ولی من اصلا نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم و همیشه این موضوع برام یه علامت سوال باقی مونده که دنیای کفتر بازا چه دنیاییه ؟ چرا کفتر بازی اینقدر جذابه ؟ نه خدایی برام سواله … آخه کفتر ؟؟

download


(leila) #2

چه جالب، چه تفاهمی، منم یه سوال در همین مورد گذاشتم، مردد بودم بگم کفترباز، گفتم کبوترباز :blush:
حالا جوابا رو بین هم تقسیم کنیم.


(Hesam Fardad) #3

تو زبان شناسی نوشتار صحیح یه لغت رو کسایی که ازون لغت بیشتر استفاده میکنن مشخص میکنن . اکثر کسایی هم تو صنعت کبوتر هستن به کارشون میگن کفتر بازی پس خیالتون راحت باشه . درستش کفتر بازی هست . :smile::smile:

بعد از پرسیده شدن 2 تا سوال تو این زمینه وقتی کسی از پادپرسی ها جوابی نداره براش تنها نتیجه ای میتونم بگیرم اینه که تو این جمع کسی به کفتر بازی علاقه نداره و تجربش نکرده :face_with_raised_eyebrow:


(فرشته ) #4

من ی بار وقتی کفترا همه با هم میخوان فرود بیان و دیدم… واقعا جذاب و دیدنیه! حالا فرض کن به این یک بار بشه گفت تجربه! :upside_down_face:
من این سوال و از یک نفر که میدونم علاقه داره پرسیدم؛ اما جوابی نداد! :face_with_head_bandage: فک کنم کارشون سری-ه. به بالابالاها وصلن… خب منم مدام رو پشت بوم باشم معلومه که به بالایی ها وصل میشم. ی معنویت خاصی داره… :innocent:


#5

قدیما که شبکه های اجتماعی نبود هر کسی یه عشقی داشت یکی قمار باز بود که زیر شاخه های مختلفی داشت مثل تیله بازی . گردو بازی . بیست و یک و… یکی هم کفتر باز بود
مثلا بیست و یک :
کسی که بیست و یک باز بود تو منزل یا مکان با ورق بازی میکرد سر کلاس که نمی شد ورق باشه با شماره های پایین صفحه کتاب بازی میکرد تو خیابون هم با شماره پلاک ماشین های عبوری بازی میکرد
کفتر بازی هم اینطور بود که کسی که کفتر داشت از ساعت دو سه بعد از ظهر رو پشت بوم سر گرم بود غریب میشوند پرشو میزد تا جلدش کنه گاهی هم کفترهائی که جلد بکش شده بودن رو میبرد میفروخت تا دو باره برگرده و پولی گیرش بیاد.


(leila) #6

اصطلاحات و فنون جالبی داره. فک کنم باید بیشتر توضیح بدید تا بفهمم.


#7

کفتر بازا کفتر هاشون رو میشناختن حتی تو آسمون اونائی که کفتر زیادی داشتن همگی را قسمت تحتانی شو رنگ میکردن تا شناسائی بشن .وقتی یه کفتر غریب میومد کفتراشونو هوا میکردن و دون می پاچیدن کف پشت بوم کفترا که میشستن کفتر غریب هم باهاشون مینشست بعد غریب رو میگرفتن یا با نخ کت ش رو می بستن یا دو سه پر زیر بالش رو که بدون اونا کفتر نمی تونه پرواز کنه را میکندن تقریبا دو سه ماه طول میکشه تا اون پرها دو باره در بیاد طی مدت هم هر روز اونو می اندازند رو خرپشته که ارتفاع کمی داره تا از بالا پشت بوم رو ببینه و بشناسه و جلد بشه کبوترها معمولا جلد میشن بجز کفتر چائی بعضی هم جلد بکش میشن یعنی اگر به شهر دیگری هم بروند و آزاد باشن دو باره به محل اصلی بر میگردن در قدیم پست هم از این کفترها در چاپار خانه ها استفاده میکرده اند


#8

ما قدیما تو منطقه طرشت زندگی میکردیم همسایمون در طول سال روزهائی بود که از شهرستانهای مختلف مهمان داشت و در طول روز کفترهاشونو هوا میکردن و شرط بندی میکردن کفتر بود دو سه شبانه روز در هوا میماند و اون موقع قیمتش بالای سه میلیون بود کفتر بود بالای 5 ساعت تو هوا پشتک میزد