چطور از مخابرات درخواست کنیم تا نویز اینترنت رو رفع کنند؟

اینترنت ADSL در منطقه ما، به شدت کم‌سرعته و اگر از شاتل می‌خواستم سرعت رو افزایش بده، اینترنت قطع می‌شد، وقتی پشتیبانی چک کرد، فهمیدیم فاصله ما تا مرکز مخابرات زیاده، اینطوری که میگفتن، حدود ۸ کیلومتر هست، و به همین خاطر روی خطمون نویز وجود داره.
نویز بالا در فرکانسهای بالا اثر بیشتری داره.
یادمه چند سال پیش کوچه پشتی داشتن خط تلفن رو اصلاح می‌کردن و یه سری نوارهای رنگی‌رنگی کار میذاشتن که فکر می‌کنم همون فیبر نوری بود.

الان این فیبرهای نوری مگه نباید نویزها رو حذف کنه؟
اگر مسأله ما بعد مسافت باشه، باید چطوری درخواست بدیم تا مخابرات مسأله رو حل کنه؟
آیا راهی وجود داره که مخابرات بتونه از طریقش سرعت اینترنت رو به حالت عادی برگردونه؟

پی نوشت: با خرابی تلفن تماس گرفتم، و منظورم در مورد نویز روی اینترنت رو اصلا متوجه نشدن. احتمالا بخش خرابی تلفن فقط مخصوص تماس‌های تلفنی هست.
باید با کجا صحبت کنیم که این مسأله رو حل کنن؟

2 پسندیده

اساسا نویز در فیبر نوری به دلیل مسیر، ساختار و اثرات اپتیکی میتونه اتفاق بیوفته. چیزی که در این بین معمولا برای مسافت طولانی استفاده میشه، تقویت کننده هست که احتمالا به دلیل هزینه، مخابرات از اون استفاده نکرده و همین باعث شده که کیفیت سیگنال پایین بیاد.

خیلی بعید میدونم به شکل سیستماتیک بتونن این رو رفع کنن مگر اینکه هزینه تقویت کننده رو به نحوی تقبل کنن و اون رو وارد مسیر کنن. شاید بد نباشه که ببینین بقیه افراد هم این مشکل رو دارن، اگر اقدام به شکل جمعی باشه، احتمالا اثر بهتری داره.

1 پسندیده

خیلی نکته مهمی بود و بسیار کمک کرد یوسف جان ⁦❤️⁩. @yousef
این بار دوباره با خرابی تلفن تماس گرفتم. پشتیبانی که شخص متخصصی بود، به من گفت باید با شاتل تماس بگیرید و درخواست کارشناس فنی کنید که بیاد و خط رو بررسی کنه. و کارشناس می‌تونه تشخیص بده که این نویز از کدام قسمت از خط به وجود اومده.
به شاتل پیام دادم و نوشته به زودی تماس می‌گیرند تا ببینم مشکل چطوری رفع میشه و خبرش رو هم اینجا می‌نویسم.

2 پسندیده

خوب شاتل هنوز به پیامم جواب نداده.
ولی امروز با شاتل تماس گرفتم و با مسئول پشتیبانی صحبت کردم و این‌ها رو متوجه شدم:
شاتل دسترسی به خطوط فیبر نوری نداره و خطوط فیبر نوری در دسترس خود مخابرات هست.
شاتل ظاهراً در بعضی مناطق در قم و تهران شروع به نصب تقویت‌کننده خط تلفن کرده. به نظر من این تعداد تقویت‌کننده اندک نشون می‌ده که هنوز کارشون در مراحل ابتدایی هست. شاید هم درخواست بدیم، برای منطقه ما هم نصب کنن. کسی چه می‌داند.

یه نکته این بود که اولش می‌گفتند هیچ کاری نمی‌شه کرد، ولی نتیجه بحث پادپرس رو که بهشون گفتم، در مورد تقویت‌کننده توضیح دادند.

2 پسندیده

یه سوال حاشیه-کامنت: شاتل نمیتونه روی خطوط فیبر نوری اینترنت ارائه بده. ارائه اینترنت روی خطوط فیبر نوری در انحصار مخابرات هست و با وجود توییت های وزیر ۱-۲ سال پیش، هنوز هم این انحصار وجود داره.

پس اگه از شاتل اینترنت تهیه کردین، خطوط تلفنتون حتما چیزی غیر از فیبر نوری یا همون سیم مسی هست. اگر نه، احتمالا من هنوز سوال رو درست متوجه نشدم و ارتباط بین «فاصله از مرکز مخابرات»، «فیبر نوری»، و «شاتل» رو در صورت سوال نگرفتم. کدومه؟

2 پسندیده

بالای ۵ کیلومتر دیتا توی سیم منتقل نمیشه اصن :neutral_face: میشه ها اما خیلی ضعیفه و ارزش نداره اصن

شما سیم مسی با بهترین کیفیت جهان رو مستقیم به صورت هوایی از مخابرات تا خونه بکشی بازم کیفیتت همینه چون دوره

اگر منطقه فیبر نوری داره اقدام کنید واسه خونه بگیرید خلاص میشید چون در فیبر نوری مسافت تاثیرش خیلی کمتر میشه

واسه چک کردن کیفیت خط هم منت این و اون رو نمیخواد بکشی
مودم رو ببر دم در (سرخط تلفن که اومده تو خونه)
تلفن خودتون رو پیدا کن وصل کن به مودم تلفن رو (سیماشو بپیچ دور دوشاخه تلفن و کابل مودم رو وصل کن به دوشاخه. مثل پریز)
بعدش وقتی مودمت اینترنت گرفت من بقیشو با anydesk برات انجام میدم فقط قبلش باهام هماهنگ کن که در دسترس باشم اون لحظه :sweat_smile:

2 پسندیده

اخیرا متوجه شدم که خط ما روی سیم مسی هست. و اون خطوط فیبر نوری از یک مرکز مخابرات دیگه میاد.

حتما. البته الان دیگه خط همه چیزش چک شده و اینترنت رو از شاتل گرفتم. منتها سرعت از ۱۰۲۴ بالاتر نمی‌ره.

2 پسندیده

منم همین مشکل رو دارم. اگه مدم رو ببرم سر خط بعدش چه کار کنم؟

2 پسندیده

بعدش نیازه که کیفیت خطت رو از محیط کانفیگ مودمت چک کنی
بسته به مدل مودم فرق میکنه
میتونی با سرچ بدست بیاری مثلا بنویسی:
راهنمای تنظیمات مودم (اسم مودم)
فکر کنم نرم افزارهایی باشن که بهت این اطلاعات رو بدن :thinking:

1 پسندیده