چطور میتونیم یک خرید خوب داشته باشیم؟

نمیدونم شما هم به این مشکل من برخورد کردید، میرید برای خرید، خوب جستجو هم میکنید ولی در آخر اون خرید مورد رضایت شما نیست! یا تو انتخابهایتان گم میشید :hushed: یا میرید دو تا مغازه بالاتر حسرت اون جنس را میخورید، یا مغازه دار با رندی خاص خودش جنس را به شما قالب می کند و شما می مونید و یک دنیا حسرت،

فرایند یک خرید خوب چگونه میتونه باشه که حداقل رضایت بالای ۷۰ درصد را تأمین کنه؟

خرید خوب

1 پسندیده

شاید بهترین روش برای اینکه یه خرید درست و مناسب داشته ابشید انتخاب از بین برندهاست. چون برندها برای اینکه بخوان دچار کم فروشی ویا سایر موارد رو در فروش شما وارد کنند باید هزینه بیشتری از یه مغازه نا اشنا پرداخت کنند. از طرفی دیگه با توجه به امکانات ایجاد شده از طریق اینترنت شما میتونید به تمام ویژگی های هی محصول واقف باشید و در نتیجه انتخابتون کاملا اگاهانه و هوشمندمیشه. و البته یه حسن دیگه برند ها اینکه شما از برند هاانتظار خدمات پس از فروش بیشتری میتونید انتظار داشته باشید.
این خرید برند یه روی دیگه هم میتونه داشته باشه و اونم خرید یه محصول برند از مغازه های غیر از نمایندگی های مجاز اون محصوله. بذارید یه مثال بزنم. من مدتی در کفش فروشی کار میکردم. در مدتی که اونجا بودم کتونی های ایدیداس با نمای اصلی ولی کیفیت درجه چهار به فروش می رسید. فروشند مدام به شما یاد اوری میکرد که مانمایندگی ادیداس یا سایر کفشهای خارجی نیستیم پس گارنتی نداریم ولی این رو من خودم از دوبی وارد کردم و کیفیتش خیلی خوبه. شما با یه هزینه نه به اندازه نمونه اصلی بله با مقداری کمتر از ما میخریدید و پس از شیش ماه می دید که این اون چیزی که باید باشه نیست. به واقع این بدترین روش خرید. دلیل این میزان از کم فروشی اینکه اون ادم برند خودش رونداره و ممکنه امروز با اسم کفش … مغازه ای در جایی داشته باشه و فردا اون در جایی دیگه بااسم دیگه.
رهیافت دیگه هم هست و اونم خرید از فروشگاه های زنجیره ای هست. اونهااولا به شما حق انتخاب میدن و ثانیا با توجه به این دارای برند هستن سعی میکنن تا برند خودشان رو خراب نکنند.و البته خیلی هاشون دارای خدمات پس از فروش هم هستند.
استفادهاز فروشگاه های اینترنتی یکی از روشهای خیلی خوب دیگهاست. مثلا شما میتونید خیلی از محصولات رو ایم روزها از دی جی کلا خریداری کنید.

1 پسندیده

من از دیجی کالا هم کفش خریدم ولی هر بار آورد یا از پام کوچکتر بود یا بزرگتر، نشد بخرم، قیمت مارک هم خیلی زیاده، مثلا کفش دویست تو سایت آدیداس رو نمایندگی میده ششصد، یا تقلبیشو قالب میکنن، من این تجربه رو در آدیداس منیریه داشتم، حالا فکرشو بکن میخوای یک کفش فوتسال بگیری که اصلش میشه ۵۵۳ هزار تومان، خداییش شما حاضرید اینقدر پول بدید؟ به هر حال، یک خرید خوب باید چه ویژگیهایی داشته باشه که رضایت خریدار حاصل بشه؟

2 پسندیده

با شما موافقم. یکی از مهمترین نکاتی که برای یه خرید وجود داره قیمتشه. ماها برندهای مختلفی داریم که به طبع شهرتشون و البته کیفیتش کارشون قیمتهای مختلفی رو به شما پیشنهاد میدن و این کاملا بسته به اینکه شما چقدر به کیفیت در کارتون نیاز دارید. ماها بنردهای داخلی کفش فوتسال داریم که با کیفیت خیلی خوب مثلا شصت هزار تومن میتونه به شمای ه کتونی با کیفیت عرضه کنه ولی خوب این کفش به شما یه دقت مناسب در شوت هاتون رو نمیده.
در مورد خریدتون از دی جی کالا باید بگم که شما رفتی کفش برخید ولی از اینکه سایز بندیهای کتونی با کفش متفاوته و حتی این سایز بندی تو کشورهای مختلف متفاوت رو هم در نظر نگرفتید پس یعنی شما از ویژگی های خریدتون با خبر نبودید

تجربه بزرگتری که من تو دوران فروشندگیم داشتم این بود که ماها قبل از خرید نمی دونیم چی میخواییم. شما میخوایید یه کتونی برای فوتبال بازی کردن های اخر هفته دوستانه بخرید یا برای مسابقات حرفه ای ؟
من در یک مانتو فروشی کار میکردم و اونجا بخش زیادی از وقت ما صرف اینمیشد که به خانومها محترم مدلهای و طرح های جدیدمون رو نشون بدیم یا قیمت هاشون رو بگیم خیلی از خانومها هیچ حسی نسبت به اینکه چی میخوان نداشتن و صرفا راه افتاده بودن در خیابان تا با پرسش فراوان و بالا پایین کردنهای مختلف یه مانتو بخرن و تجربه من ثابت کردن بخش زیادی از اونها نسبت به خرید شو ن ناراضین و مثلا در دور همی های عید نوروز بخش زیادیشون نسبتب ه خریدشون ابراز نارضایتی میکنن. این یعنی که مثلا من نم یدونم امسال قراره چی بپوشم و حتی برای خودم اولویت بندی نکردم. من دیدم خانومهایی که مثلا به کفش فروشی میومدن و کفش های پاشنه بلند برای زندگی روزمره شون میخریدن در صورتیکه اونها کارمند بودند و قرار بود مدت زیادی این کفشها رو پاشون کنند.
به نظر باید قبل از خرید به اینکه من چه میخوام و قراره خرید من چه نیازهای از من رو برطرف کنه رو جواب بدیم؟
یه مثال بارز و شمئز کننده این موضوع خرید جدیدترین ورژن گوشی هیا اپل توسط افرادیه که نیازشون با یه گوشی 1100 هم برطرف میشه و عملا هشتاد درصد قابلیتهای اون غیر قابل استفاده هست در صورتیکه اونها بابت اون پول پرداخت کردن.


کاش که عنوان تاپیک رو تغییر میدادیم
قبل از خرید یه محصول برای خودمون باید به چه سوالاتی پاسخ بدیم

3 پسندیده

من فکر میکنم یه خرید خوب باید ازنظر قیمت و کیفیت ویژگی های لازم رو داشته باشه
من برام مهم نیست که حتما برند معروفی رو انتخاب کنم یا نه
اما همین که کالایی رو که انتخاب کردم کیفیتی رو که انتظار دارم داشته باشه وبا پولم هماهنگ باشه خریدم رو انجام میدم
همیشه همه برندهای معروف همه ویژگی هایی رو که ما انتظار داریم با هم ندارن مثلا من خودم مارک سامسونگ رو در مورد بعضی لوازم خونه استفاده کردم و تجربه شو دارم با اینکه برند معروفی بوده اما اصلا راضی نبودم

2 پسندیده

خیلی وقتها ما به سوالاتی قبل خرید از خودمون می پرسیم. اما اون بیرون شکاف اطلاعات هست. مثلا من یه بسته مداد رنگی برای یه بچه هدیه می خرم و خیلی دوست دارم بدونم که محتویات مدادها ، رنگی که در ساختشون به کار رفته، ماده ای که باعث روشن تر شدنش رنگ پوسته مداد ها و جعبه مداد رنگی نسبت به مداد رنگی های دیگه میشه چی هستن دقیقا اما اطلاعات روی بسته کافی نیستن.

1 پسندیده

نه منظورم اینقدر ریز نبود. همین که شما بدونید مداد رنگی چند رنگ میخواهید و قرار چقدر پول بابتش پرداخت کنید منظورماینکه رنج قیمتی یه مداد رنگی رو بدنید کافیه و اینکه الان چه شرکتی بهترینه و اینم خیلی خیلی راحت میشه با یه سرچ ده دقیقه تو دی جی کالا یا سایتهای مشابه پیدا کرد.


بذارید یه مثال بزنم تا منظورم قشنگ مشخص شه. من چون مانتو فروشی کردم و میدونم شمام مصرف کننده مانتو هستید بیاییم روند خرید یه مانتو رو مثال بزنیم. فرض مثال شما میخوایید یه مانتو بخرید الان چه سوالاتی از خودتون می پرسید؟

سوال اول الان چه فصلیه من نیاز به مانتو نخی دارم تا خنک بشم یا نه باید پالتو بخرم؟
سوال دوم من مانتو رو برای اداره ام میخوام بخرم یا برای مجلس و صرفا مهمونی؟ ( میدونم دو تا سوال اول خیلی بدیهیه و باور کنید خیلی از ادمهایی که به ما مراجعه میکردن به این دو تا سوال پاسخی نداده بودن)
سوال سوم من چقدر باید پول بدم؟
سوال چهارم من میخوام مانتو مد روز بپوشم یا استایلهای شخصیمو رو دارم.
سوال پنجم الان چه مدلهای وجود داره؟
سوال شیشم من قراره این مانتو رو چه مدت بپوشم؟
و در اخر با این نکات مشخص شده کجاهای تهران مانتو فروشی با این شاخصه ها وجود داره؟
من از قصد سوال الان چه مدلهایی وجود داره رو یکی مونده به اخر گذاشتم چون می دیدم خیلی از خانومهایی می اومدن برا خرید مانتو به جایی جواب دادن به همه اون سوالات بالا فقط به این سوال جواب میدادن. این یعنی دردسر و مشکل و در اخرم هزینه کردن برای یه مانتویی که براشون اتفاقا کلی مشکلاتم به وجود میاورد.

3 پسندیده

بله ممکنه برند سامسونگ مورد رضایت شما نبوده ولی چند سوال خیلی جدی. محصولی که شما خریدید از نمایندگیش بود یا از مغازه های متفرقه؟ و دوم اینکه ایا گارانتی داشت یا خیر؟ و اگر داشت شما ایا به واسطه مشکلاتی که دستگاهتون داشت از اون خدمات استفاده کردید یا خیر ؟

1 پسندیده

متاسفانه این سایت های فروش کالا مثل همین سایتی که شما کفش خریداری کردید اونقدر گسترده و جامع نشدن که بتونیم به اونها اعتمادی کنیم اگه حتی یک نفرم راضی باشه و تمایل داشته باشه که از این فروشگاه ها خرید کنه با اعتراض و شکایت یک فرد از خرید کننده های قبلی ممکنه منصرف بشه . به نظر من اول باید اعتماد و نظر مشتری رو جلب کنن بعد به فکر منافع دیگه ای بیفتن

2 پسندیده

یکی از مشکلات اساسی در خرید کردن اینه که بیشتر افراد نمیدونن میخوان چی بخرن. میرن داخل مغازه ببینن چی داره یا از چی خوششون میاد.
در این روش قطعا نباید انتظار داشت که یک خرید حرفه ای و بدون نقص انجام بشه :thinking:

من میخواستم گوشی بخرم :thinking: با اینکه چندین مغازه گوشی فروشی معتبر میشناختم اما هیچکدوم اون چیزی که من میخواستم رو نداشتن! چرا؟ دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه من همه اش رو میگم.

۱. سود محصولی که من میخواستم کمتر از سایر محصولاته و به صرفه نیست.
۲. تقاضای محصول مورد نظر من در بازار کمه و مغازه دار نمیتونه روی جنسش مانور خاصی بده.
۳. محصولی که من میخواستم نمایندگی فیزیکی مجاز نداشت توی ایران! (نیست بقیه همه نمایندگی مجاز با گارانتی تعویض به هر دلیلی هستند! )

در نهایت من اینترنتی خریدم رو انجام دادم و خیلی ارزون تر از خریدی بود که میخواستم با کلی منت از فروشنده با تخفیف بخرم.

من میدونستم که چه چیزی نیاز دارم چون بررسی کرده بودم.
اما معمولا افراد وقتی که میخوان گوشی بخرن میرن توی موبایل فروشی میگن آقا یه گوشی فلان قیمتی میخوام. اینجا فروشنده خوشحاله چون مشتریش نه از قیمت ها سر در میاره نه از امکانات. در واقع نمیدونه چی میخواد! پس فروشنده هم کارش رو درست یا غلط انجام میده تا سود بیشتری داشته باشه.

اما وقتی که طرف بره داخل مغازه بگه آقا گوشی سامسونگ A9 ۶۴G چند؟
اون موقع فروشنده نه میتونه قیمت پرت بده نه میتونه گوشی دیگه ای که شاید امکاناتش کمتر باشه رو بده دست مشتری.
نکته اصلی اینه که بدونید چی میخواید بخرید و از هرز خرید کردن جلوگیری کنید.

نکته دیگه اینکه وقتی از نمایندگی خرید میکنید فروشنده دیگه نیازی نداره که شما رو مجاب به خریدن محصول خاصی کنه چون هر خریدی که داشته باشید برای اون سود حساب میشه و چون نمایندگیه دقدقه کهنه شدن جنس و این داستان ها رو نداره و میگرده دنبال اینکه نیاز شما رو پیدا کنه و با محصول مناسب برطرفش کنه.

2 پسندیده