چه ایرادی داره از سوار شدن آدما به مترو فیلم بگیریم؟

یه ایده ی بانمک برا اینکه کمی ورود و خروج به متروها تغییر کنه، که مشابه روش معلم هاس برای تنبیه جلوی جمع دانش اموز تنبل:

مترو جلو هر درب ورودش یه دوربین نصب کنه، از ورود افراد فیلم کوتاه برداره :grin: و در همون لحظه از طریق مانیتورهای مترو پخش کنه! و بعد هم پاک شن این فیلم ها (مشابه سیستم های چت فوری که حافظه ی کوتاه مدت دارن فقط).

افراد با دیدن وجهه خودشون هنگام عمل، ممکنه اصلاحی در رفتارشون داشته باشن، ضمن اینکه بعد از ورود به مترو که افراد کتک خورده ن یه ابزاری برای خنده پیدا میکنیم :smile:

ازدحام دم در مترو_

2 پسندیده

#تجربه
ایده جالبی بود. خیلی وقتا که می خوام دنبال ایرادات رفتاری خودم با دیگران بگردم از همین روش استفاده می کنم. یعنی می بینم که از طرف دیگران رفتارم چطور به نظر میرسیده تو اون موقعیت.

یه ایرادش این میتونه باشه که بخوایم از این روش در هر جایی استفاده کنیم برای تنبیه و بعد ایجاد رفتار صحیح اون موقع خیلی جاها باید از این دوربین ها کار بذاریم.

به نظرم بهتره فیلم های کوتاه آموزشی که رفتار اجتماعی رو یاد میده بیشتر تهیه شه و تو مکان های عمومی پخش بشه. فیلم هایی که همدلی بین آدم ها رو بیشتر کنه.

مثل این فیلم کوتاه زیبا با عنوان"دو راه حل برای یک مسئله" از کیارستمی

1 پسندیده

ایده ی بدی نیست راه کاری پیدا کنیم برای اینکه بشه یه شیوه ای برای اصلاح رفتار پیدا کرد، ولی

آیا همین نوع از تنبیه اصلا درسته؟

یعنی اینکه ما شخصیت یه دانش آموز یا انسان رو جلوی بقیه بشکنیم کار درستیه؟

آیا این کار چه در مدرسه یا هر سیستم دیگه یا باعث اصلاح میشه یا بدتر باعث عادی شدن اون عمل در بین همه میشه؟

1 پسندیده

تنبیه و تشویق هر دو ابزار هستن، و میشه از ابزارها خوب استفاده کرد و یا بد.

در صورتی که تنبیه چارچوب داشته باشه و به اصطلاح قانون آن مشخص و شفاف باشد، شخصیت افراد خورد نخواهد شد مگر اینکه خودشون انتخاب کنن. مثال میزنم:

فرض کن معلم مشخص کرده باشه که هر کسی دیرتر از ساعت ۸:۰۰ به سر کلاس بیاید، نمیتواند وارد کلاس شود و یا لازم است ۱۰ دقیقه جلوی کلاس بایستد. البته که چنین تنبیهی شخصیت میشکند، ولی اینجا مجری تنبیه نیست که شخصیت را میشکند بلکه خود شخص است که با خطایش مقدمات آن را فراهم میکند.

مثال مترو هم از همین جنس است: افراد خودشان انتخاب میکنند که آیا هول بدهند و یا نه؛ نمیدونم چند بار ساعت های اوج شلوغی سوار مترو شدید، برای بعضی افراد حالت جاذبه دارد هول دادن و یا دیگران را هول کردن :sunglasses: چنین افرادی انتخاب میکنند که چنین باشند، به دلیل لذتی که حس پیروزی و یا اول بودن و یا قوی تر بودن درشان ایجاد میکند.

###پرسش
ولی جدا از این بحث ها، چه راه دیگه ای به ذهنتون میرسه ؟ آیا ایده ای برای برطرف کردن شلوغی موقع سوار شدن به مترو به ذهنتون میرسه؟

دیدم بعضی ادمها زمان سوار شدن به متروی تند رو خیلی حرکات و صداهای نا به هنجاری تولید می کنند و یه عده هم ازشون فیلم میگیرند. جالب بود صحنه ای که یه عده متوجه شدن که فیلم داره گرفته میشه، از موضع خودشون عقب نشینی می کردن و عده ای هم عصبانی می شدن

#نمونه مشابه
فلوکس واگن برای کاهش سرعت راننده ها . تنها کاری که می کرد این بود که سرعت انها رو روی یه مانیتور نشون میداد سوای این که اصلا سرعتشون بالا یا در حد مجاز بوده. در نهایت این باعث شده بود 22 درصد سرعت های غیر مجاز کم بشند

2 پسندیده