چه تجربه‌ای از مصاحبه شغلی یا علمی دارید؟

امروزه مصاحبه شغلی و مصاحبه علمی قسمتی از مسیر کاریابی یا تحصیلی افراد است.

مصاحبه_علمی_شغلی

چه تجربه‌ای از این مصاحبه‌ها دارید؟ به عنوان مصاحبه شونده یا مصاحبه کننده در چه نوع مصاحبه‌ای شرکت کردید؟

به نظرتون چه کارهائی قبل از مصاحبه به آمادگی بیشتر کمک می‌کنه؟

در طول مصاحبه، به چه نکاتی توجه کنیم تا نتیجه بهتری به دست بیاد؟

دنباله‌ی موضوع هنگام مصاحبه شغلی به چه نکاتی توجه کنیم؟

5 پسندیده

برای تصدی شغل اداری در بیمارستان خصوصی مصاحبه داشتم. بیمارستان خصوصی دو برابر ازت کار میکشه و نصف بهت حقوق میده و یه کسی میخوان که چشم گفتن رو خوب بلد باشه و احتیاج داشته باشه که همه جوره شرایط کاریشون رو قبول کنه. (این حداقل درباره بیمارستان های خصوصی اهواز صادقه. نمیدونم جاهای دیگه چطوره)
توی مصاحبه، با لحن خاصی ازم پرسیدن این رشته ت دقیقا به چه دردی میخوره و چون من سر این موضوع حساسم، جواب کاملی دادم که فکر میکنم براشون به این معنی بود که خب این هرکاری رو نمیکنه!. چون در مرحله ی بعدیش مستقیما گفتن که ببین تو اینجا کاریو میکنی که یه دیپلمه میکنه و نباید از زیرش در بری و این حرف ها. منم فقط گفتم از شرح وظایفم اطلاع دارم. حقیقتا محترمانه و صادقانه جواب دادم ولی خیلی شبیهِ اون چیزی که میخواستن نبودم و خب باهام تماس نگرفتن. چند ماه بعد که دوباره کارگزینی بیمارستان باهام تماس گرفت مشخصا گفت که لطفا اینبار براشون شرط نذار ! دقیقا نمیدونم چی رو شرط گذاشتن دیده بودن ولی خب فکر کنم خوب بلد نبودم چشم بگم!
یه شرکت خصوصی هم رفتم. ازین شرکت هایی که چون نیروی خانمی باید براشون بی بیمه و دستمزد کم کار کنی و کلی هم سرت منت میذارن! رییسه گفتش که سفته باید بدی دو تا کارمند رسمی هم امضا کنن که اعتماد کنیم. منم گفتم سفته نمیدم. حرف خودم سنده! هیچی دیگه یه پوزخندی زد و گفت خب پس نمیتونیم باهم همکاری کنیم. منم از خدا خواسته رفتم.
کلا نمیدونم چرا احترام توی مصاحبه هاشون نبود. آیا دنبال کار بودن به معنی شرایطیه که میشه فرد رو بخاطر دادن اون شغل، تحقیر کرد؟

5 پسندیده

سلام دوستان میشه تجربتونو از مصاحبه دکتری بگین؟
پارسال که میخواستیم برم برای مصاحبه استادا بهم گفتن که نگران نباش سوالای خیلی تخصصی نمیپرسن. ولی وقتی رفتم استادی که تو فرم زده بودم میخوام باهاشون کار کنم یکی دو تا سوال بدتخصصی پرسیدن ازم که نتونستم جواب بدم و هول شدم. البته بقیه استادایی که اونجا بودن سوالایی راجع به کاری که کردم و تنظیمات سیستمم و … پرسیدن که اطلاعاتی بود که خودم میدونستم و راحت جواب دادم.
فک کردم تجربه آدمای بیشتری رو در این مورد بدونم بهتره. مثلا اینکه در مورد چی مطالعه کنم تا اون روز، چه رفتاری داشته باشم که استادا بتونن بهم اعتماد کنن. البته نمیخوام گولشون بزنم :see_no_evil: :sweat_smile:

3 پسندیده

من حدود 4 ساله که کارمند نیستم و فری لنسری کار میکنم .

منتها تکنیک من برای پروژه گرفتن خیلی به یه مصاحبه کاری مربوط میشه ! برای همین ترفند خودم و تجربه ای که دارم رو میگم اینجا :
من برای پروژه گرفتن تمام آگهی هایی که برنامه نویس میخوان رو در میارم رزومه براشون ارسال میکنم و موقع مصاحبه کاملا عادی هر چی که میگن رو گوش میدم و سوالات رو جواب میدم .

بعد که موقع صحبت راجع به کار میشه من از کارفرما میپرسم : به نظر شما با توجه به توانمندی های من و نمونه کار هایی که دارم میتونم کمکتون کنم ؟ اونا هم اکثرا میگه بله صد در صد باعث افتخاره .:sunglasses:

و در نهایت من بهشون میگم : خیلی هم عالی ! خوب خودتون چه دستمزدی رو با توجه به توان مندی های من در نظر گرفتین برام ؟

کارفرما هم یه رقمی میگه برای حقوق من که واقعا مهم نیست اون عدد چقدر باشه !
بعد از این که کارفرما میزان حقوق من رو گفت من بهش میگم من میتونم خیلی ارزون تر این مبلغی که شما گفتید باهاتون کار کنم ! اگه شما پروژه های شرکت رو به من برونسپاری کنید عملا هزینه ای من برای شرکتتون دارم از یه نیروی کارآموز هم کمتره و فقط برای کاری که انجام شده هزینه میکنید و هیچ تعهدی از بابت بیمه و باقی چیزا هم ندارید …

و خلاصه این که با این ترفند پروژه های اون شرکت رو میبرم تو خونه و با بازدهی خیلی بالاتر و سود بیشتر برای خودم انجام میدم و اینجوری انگار دارم روزی 4 ساعت نهایتا برای اون شرکت کار میکنم ولی حقوقی از اون شرکت میگیرم خیلی خیلی بیشتر از کارمند های ثابتشون هست و هر وقت هم دلم خواست میتونم قطع همکاری کنم و دیگه پروژه نگیرم از شرکت چون تعهد روی پروژه ها هست نه روی ساعت کاری .

6 پسندیده

به طور کلی اگر بخوام راز اصلی موفقیت تو هر مصاحبه شغلی رو بگم طبق تجربه خودم اینا هست :

• تو مصاحبه این حس رو به طرف القا کنید که دنبال سود شرکت هستید نه دنبال سود خودتون . قبل از مصاحبه به این فکر کنید که چطوری میشه سود خودتون رو با سود شرکت هم راستا کنید …

• جایگاه خودتون رو بدونید . آیا شما قراره یه کارآموز ساده باشید ؟ آیا یه نیروی دفتری ساده هستید ؟ آیا به عنوان یه متخصص که فقط شما میتونید کار رو انجام بدین دارید وارد شرکت میشید ؟ دونستن جواب این سوال خیلی کمک میکنه که بدونید چه توقعاتی از کارفرما باید داشته باشید .

:white_check_mark: توصیه مهم : اگه میخواید آینده کاریتون رو تضمین کنید دنبال متخصص شدن باشید . یه منشی متخصص ، یه بازاریاب تلفنی متخصص ، یه نامه نویس متخصص ، لوله کش متخصص ، جوشکار متخصص ، معلم متخصص و …

وقتی که تخصص داشته باشید شما قابل جایگزین کردن نیستین و این شما هستید که تو مصاحبه تو موضع قدرت هستید . برای متخصص شدن هم هیچ راهی غیر از یه مدت با حقوق پایین کار کردن وجود ندارد ! البته به شرطی که تو کار دنبال یادگیری باشید نه نق زدن و دزدیدن از ساعت کار !

• لباس تمیز بپوشید و عطر بزنید
  • بلند و رسا و با اعتماد به نفس صحبت کنید
  • وقتی صحبت از حقوق و دستمزد میشه اول بزارید کارفرما پیشنهادش رو بده بعد رو پیشنهاد کارفرما مذاکره کنید
  • قبل از جلسه مصاحبه مشخص کنید که حداقل حقوقی و شرایطی مد نظرتون هست چیه و اگر تو جلسه مصاحبه این شرایط محقق نشد و توافق نکردین این شما باشید که کار رو قبول نمیکنید
  • اگر دیدین مصاحبه خوب پیش رفت و راضی بودن از شما ، از کارفرما بپرسید جلسه بعدیمون رو شما این هفته راحت تر هستید بزاریم یا هفته بعدی ؟ اینجوری دیگه کارفرما نمیتونه بپیچونه بگه تماس میگیریم باهاتون . اگه 1 درصد بازم کارفرما جمله مسخره باهاتون تماس میگیریم رو گفت شما بگید اوکی پس من پیگیری میکنم طرف عصر با منشی تماس بگیرم یا صبح ؟
4 پسندیده