چه جوری میشه گردوهای سوزنی رو از گردوی کاغذی تشخیص داد؟

بعضی گردوها خیلی خوش پوست هستن، و پوسته های داخلیشون نازکه، ولی بعضی دیگه برعکس؛ پوسته ی داخلی شون به سختی پوسته ی بیرونی شون هست.

چه جوری میشه گردوها رو بدون شکستن از هم تشخیص داد؟

و ایا میشه کاری کرد که درختمون گردوی کاغذی تولید کنه و نه گردوی سوزنی؟

1 پسندیده

اره میشه از قیافه شون تشخیص داد نمیدونم اینجا چطوری نشون بدم که گردوی سوزنی چه شکلیه؟
سوزنی ها در انتهاشون نوک تیز تر میشن. سایز کلیشون کوچکتر از کاغذی هاست. نمیدونم البته درصد چربی مغزشون چقدر تفاوت داره. باید سرچی بزنیم. گردوهای سوزنی وقتی شکسته میشن به سختی مغزشون رو می تونی بیرون بیاری

میشه از اصلاح نژاد کمک گرفت و فقط گردویی کاشت که پوست کاغذی داشته باشه. لازم هم نیست کشاورز خودش اصلاح نژاد کنه. کافیه نهالش رو بخره.

موسسه ابری در ایران روی این چیزها کار می کنه . میشه رفت و از نزدیک هم دیدشون. البته با هماهنگی قبلی

یه زمان وقتی من کوچک بودم یه گردو گذاشتم توی باغچه، فکر می کردم همین فردا یه درخت گردو میاد بیرون که کلی گردو میشه ازش برداشت کرد. اما گردویی که کاشتم هفت ساله بود. یعنی بعد از تبدیل شدن به نهال هفت سال بعدش گردو داد. تعداد گردوهاش هم کم هست وقتی به بار میشینه

بعد چند وقت یه نهال هایی اومد که معروف بودن به اسرائیلی . قدشون از قد ادم کوتاه تر بود وقتی درخت کامل میشدن و سر مدت کوتاهی(نمیدونم دقیقا چقدر) گردو میدادن. و نیازی هم نبود برای چیدنشون از درخت بری بالا.

4 پسندیده

نیروی ثقلشون

داخل سیکلوترون با هندسه خاص به راحتی قابل تفکیکن

1 پسندیده

:open_mouth: سیکلوترون دقیقا نمیدونم چه جوری کار میکنه، ولی به طور کلی یه دستگاهیه که با میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی به ذرات باردار شتاب میده. همین رو میگی؟

یعنی جرم گردوهای سوزنی و کاغذی با هم فرق میکنه؟

در ابتدا میشه با قالب هایی سرند کرد و بعد با سیکلوترون با هندسه خاص
اونها رو کامل تفکیک کرد
بحث سر جرم نیست
نیروی گریز از مرکز و ساختار چرخشی متفاوتی دارن
ساختمان های مشابه در یک جا قرار میگیرند و جدا میشوند

1 پسندیده

یک نوع سیکلوترون اونیه که شما میفرمایین
ولی وسیله ای هست که مواد به گردش در میان و باتوجه با ساختار سیکلوترون اختلافی ایجاد میشه درون نوع های مواد داخلش و انها با استفاده از خروجی های متفاوت جدا میشن از هم

با بچه های مهندسی صنایع صحبت کنید

2 پسندیده

خب به نوع درخت مربوط هست کاغذی یا سوزنی بودن اگر اشتباه نکنم. موقع چیدن از ابتدا مخلوط نشن تا بعدا نخوایم جداشون کنیم!!! چه کاریه…

فکر کنم چگالی کاغذی ها کمتر باشه

1 پسندیده

نه نمیخوام جداشون کنم! میخوام موقع خرید نگران نباشم که چه گردویی میخرم. خیلی وقت ها شده گردو به اسم کاغذی خریدم ولی فقط دو-سه تاش کاغذی بودن. تازه قبل از خرید فروشنده دو تا گردو برای نمونه جلوم شکسته.

اگه راهی باشه که درختهای بیشتری گردوی کاغذی تولید کنه، دیگه فروشنده ها هم مجبور نیستن گردوهای سوزنی رو بفروشن.

1 پسندیده

خب چرا با وجود گردوی کاغذی گردوی سوزنی هنوز کاشته میشه؟
پرسش

دستکاری ژنتیکی آیا درست هست؟ یا هنوز تبعاتی داره که ماها چندان ازش خبر نداریم؟ تو چند نسل اثر خودش رو نشون میده؟ راه های دیگه برای اینکه گیاه اونطور که ما میخوایم رشد کنه چیه؟

خب فقط گردوهای کاغذی بکارن.

یه چیزی که از تجربه خودم می دونم: حس می کنم چگالی گردوهای سوزنی بیشتر هست. علاوه بر این: پوست گردوهای کاغذی ناهمواری کمتری داره و نازک تر هست. در حالی که سوزنی ها ناهمواری و پستی بلندی بیشتری دارن.

3 پسندیده

پایینی ها سوزنی هستن
وقتی می خوای بخری بهتره که دستتو ببری توی کیسه گردوها و رندوم از ردیفهای پایین چندتا بکشی بیرون و مقایسه کنی با ردیفهای بالایی که توی کیسه ها گذاشته میشه

4 پسندیده

رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون:slight_smile::wink: انگار پایینی ها رو مچاله کردن.

واقعا باید اینقدر پیچیده مسئله رو حل کرد؟:smile: چرا به دنبال یک راه حل ساده تر و دست یافتنی تر نمی گردید.:smirk:

1 پسندیده

دوست گرامی سیکلوترون های جرمی یکی از ساده ترین وسایل صنعت هستن البته واسه اینکار

جدای این میشه از محلول انزیمی استفاده کرد
گردوهای پوست نازک پوستشون زودتر تخریب شده و به مغز میرسن و مغزشون روی اب شناور میمونه

اینکه درخت رو دستکاری کنیم بحث ژنتیکیه و باید کاربشه

#سوال
چه آنزیمهایی هستن؟پوست داخلی منظورتونه یا پوست سبز؟گردوی کاج نشده؟
انزیما به مغز گردوها اسیب نمیزنند؟

1 پسندیده

تخصص ام در اون حدی نیس که بخوام بیشتر توضیح بدم
صرفا یه اشاره بود

گردو ها بسته به نژادشون هم اندازشون و هم میزان باردهی و هم پوستشون با هم فرق داره.
از بین همه نهال ها نهال گردو چون چند ساله است از همه گرون تره.
فک میکنم به همین دلیله که کشاورزان نهال با کیفیت خریداری نمیکنن.
موقع چیدن گردو اگه هر درخت جداگونه چیده بشه که مشکل حله. ولی خب همه درختا با هم چیده میشن و اون پوست سبز تشخیصشون رو سخت میکنه.
وقتی اون پوست سبز کنده میشه گردوهای کاغذی پوست سفید تری نسبت به سوزنی ها دارن و نوکشون تیز نیست. سوزنی ها پوست تیره تر و نوک تیزی دارن

7 پسندیده

دوستی برام گردویی از سوئد آورده، که ظاهرش خیلی متفاوت از ظاهر گردوهای ماست و برام جالب بود. قرار است بکارمش وگرنه خیلی دوست داشتم مغز این گردو رو هم ببینم. برام جالب بود که چرا به این هم میگویند گردو:

3 پسندیده