چه راهکارهایی برای حفاظت و توسعه‌‌ی فرهنگ عشایر سراغ دارید؟

خودم راهکاری اخیرا برای حفظ فرهنگ عشایر و انتقالش به سایر جامعه‌های انسانی دیدم که برام جذاب بوده، این راهکار توسط یک گروه استارتاپی به اسم نومدتورز در حال اجرا و پیگیری هست. در زیر توصیف فعالیت این گروه رو از زبون حامد قدوسی گذاشتم.

چه راهکارهای دیگه‌ای برای حفاظت از فرهنگ عشایر به ذهنتون می‌رسه؟


«نومدتورز» نام کسب وکاری اجتماعی است که از افراد فعال در حوزه توسعه روستایی و علاقمند به «حفظ خرده‌فرهنگ‌های در معرض فراموشی» تشکیل شده است. این گروه با تمرکز بر گردشگری بعنوان ابزار توسعه محلی فعالیت خود را شروع نموده و در طول یک سال گذشته تور کوچ همراه با عشایر را بعنوان اولین نمونه عملیاتی از ایده خود اجرا کرده‌اند و اکنون با توجه به بازخورد‌های مثبتی که از این کار گرفته‌اند بدنبال گسترش این مدل و توسعه سبد محصولات خود در سایر مناطق دورافتاده ایران هستند.

:four_leaf_clover: در فیلم زیر علاوه بر مشاهده‌ برخی صحنه‌های تور کوچ با عشایر می‌توانید بازخورد طبیعت‌گردان اروپایی از این تجربه بکر را مشاهده‌ کنید. در تور کوچ شما در یک فرهنگ چندهزارساله که هنوز هم جاری و ساری است، غوطه ور خواهید شد. در این تور هیچ چیزی نمایشی نیست و گردشگر خود را با زندگی طبیعی عشایر وفق خواهد داد و به واقعی ترین شکل ممکن زندگی ایل را لمس خواهد کرد. شما همراه با عشایر خواهید خورد، با ایشان زیر سقف آسمان خواهید خوابید، به کمک ایشان گوسفندان را در مسیر کوچ هدایت (چوپانی) می‌کنید، اگر باران گرفت چادر را نصب می‌کنید و صبح‌ها در بار کردن اسباب و اثاثیه بر چارپایان کوشش خواهید کرد و … .

:four_leaf_clover: تور کوچ هم برای گردشگران بسیار جذاب است و هم از سمت مقابل برای خانواده‌های عشایر نیز منافع زیادی دارد. گرچه که از نظر اقتصادی همکاران عشایر قسمت عمده درآمد را کسب خواهند کرد، اما مهمترین اثرگذاری تور کوچ افزایش خودباوری در میان این جامعه نسبت به سبک زندگی‌شان بعنوان یک داشته‌ی‌ فرهنگی است. باور به اینکه «سبک زندگیِ ما آنقدر ارزشمند است که از اقصی نقاط جهان برای تجربه کردنِ آن رهسپار ایران می‌شوند» کمک خواهد کرد تا عشایری که هنوز پیاده کوچ می‌کنند و این سبک زندگی را به اصیل‌ترین وجه ممکن حفظ کرده‌اند تشویق به ادامه آن شوند. مجموع این اثرات به پایداری بیشتر زندگی عشایری می‌انجامد.


فراخوان حمایت از این کارآفرینی اجتماعی

از غوطه خوردن در فرهنگ عشایر لذت ببرید و در عین حال به حفاظت از آن کمک کنید.

دوستان نومدتورز برای توسعه‌ی فعالیتشون یک کمپین جمع‌سپاری ایجاد کردن که می‌تونید با خرید از این کمپین هم از خریدتان لذت ببرید و هم از این کسب و کار حمایت کنید.

بلیط تور کوچ ارایه شده در این کمپین تا سه سال قابل استفاده است و شما با این خرید زودهنگام علاوه بر کمک به توسعه بیشتر این کسب و کار آن را با قیمت کمتری نسبت به قیمت آتی خریداری خواهید کرد.

لینک کمپین:

https://igg.me/at/NomadTours/x/19800109

البته کمپین برای پرداخت دلاری هست، و فقط دوستانی که خارج از ایران حساب بانکی دارند می‌توانند در حال حاضر در آن مشارکت کنند.


چه راهکارهای دیگه‌ای برای حفاظت از فرهنگ عشایر به ذهنتون می‌رسه؟

دنباله‌ی موضوع‌های:

2 پسندیده