چرا گردشگری زیرمجموعه توسعه پایدار به حساب میاد؟

دنباله‌ی موضوع کدوم تجربه سفر براتون جذاب تره؟

داشتم تو گوگل راجع به گردشگری و توسعه پایدار میگشتم، ولی اکثر مقالات و خبرها حوصله سربر و یا زیادی سنگین بودن. مثلاً:

1 پسندیده

توسعه پایدار یعنی رشدی که خودش باعث ضرر در سایر قسمت ها نمیشه و در نتیجه پایدار هست. سایر قسمت ها رو میشه در سه گروه گنجوند: اقتصادی، اجتماعی، و زیست محیطی. تصویر زیر به خوبی میتونه مفهوم توسعه پایدار رو توضیح بده بدون اینکه نیاز به کلمه ی اضافی باشه:

گردشگری در خودش هر سه این موارد رو پوشش میده:

  • شما برای جذب توریست و گردشگر نیاز دارید فضای محیط زیست سالم و خوبی داشته باشید. هیچ کس علاقه ای به گذراندن تعطیلات در سواحل آلوده ی دریای خزر نداره.

  • شما با جذب توریست و گردشگر چرخه های اقتصادی منطقه رو به گردش در میارین، فارغ از اینکه از چه ملتی باشی، تجربه کردن بعضی غذاهای محلی منطقه و یا خرید سوغاتی مرسومه. ضمن اینکه کسب و کارهای خدماتی مثل هتلها و تاکسی ها و … هم با حضور گردشگرها کارشون رونق پیدا میکنه.

  • شما با جذب گردشگرها استانداردهای زندگی اجتماعی رو هم افزایش میدین. ادغام فرهنگ ها قبل از اینکه مفهوم توریست و گردشگر وجود داشته باشه توسط عشایر و کولی‌ها رقم میخورده. چنین چیزی برای رشد فرهنگ ها و عادات اجتماعی لازم هست.

و فرای همه ی این حرف ها، گردشگری یک فعالیت خیلی جذاب هست و همین باعث میشه یکی از ساده ترین روش ها برای رسیدن به توسعه ی پایدار بشه! چون برای تشویق مردم به تورگردان شدن نیاز به هزینه کردن چندانی نیست، و همین طور برای تشویق مردم به سفر رفتن.

4 پسندیده

ببینید مهم ترین و بزرگترین بحث توسعه پایدار مانایی روستاها و اشتغالزایی در روستاهاست. اشتغالی که به طبیعت آسیب نمیرسونه و باعث جلوگیری از مهاجرت های روستا به شهر میشه. موندن ادم ها در روستاها باعث زنده موندن آداب و رسوم مرسوم و میراث معنوی اون منطقه میشه. حضور گردشگر باعث میشه تا مردم محلی برای حفظ چیزهایی که گردشگرو جذب میکنه تلاش کنن و همه چیزهایی که در حال نابودی ان حفظ بشن. با این تفاسیر این چرخه زنده و پایدار میمونه و برای نسل های بعد محافظت میشه

4 پسندیده