چه روش هایی برای ارزیابی محیط زیستی میشناسید؟

یکی از نیازهای مبرم جوامع کنونی توسعه پایدار هست. یعنی در کنار درنظرگرفتن بعد اقتصادی پروژه ها، لازمه ابعاد محیط زیستی و اجتماعی اون هم در نظر گرفته بشه.

برای دیدن ابعاد محیط زیستی هر پروژه، لازمه روش و مبنایی وجود داشته باشه تا همه ورودی و خروجی های اقتصادی، مواد، انرژی، نیروی انسانی و … به یک مبنا تبدیل بشه تا با هم قابل مقایسه باشند و همچنین به نوعی خدمات اکوسیستم های طبیعی هم کمی بشن.

آیا با چنین روش هایی آشنا هستید؟

7 Likes

یکی از این روش ها، «اِمِرژی» (Emergy) نام داره. این واژه کوتاه شده Embodied Energy هست.
در این روش شناسی، انرژی ای که در زنجیره های اکوسیستم صرف شده است تا یک جریان انرژی یا ماده یا خدمات اکوسیستم را به وجود آورد، محاسبه می شود. واحد اندازه گیری این کمیت Solar Emjoule است.
یعنی به عنوان مثال در مورد منابع طبیعی مثل مخازن آب زیرزمینی، نفت و … می توان از طریق این روش شناسی، کار محیط زیستی (اکوسیستمی) انجام شده توسط طبیعت برای فراهم کردن آن منبع را محاسبه کرد. این کار محیط زیستی بر حسب انرژی معادل خورشیدی (Solar Emjoule) محاسبه می شود.
به نوعی از این طریق می توان منابع طبیعی را ارزش گذاری کرد.

4 Likes

ممنون که این روش‌ ها رو معرفی و یکی ش رو توضیح دادین :+1:. خوبه سواد پایه‌ی افراد در این زمینه‌ها بره بالا.

چون کمی تخصصی بود مطمئن نیستم درست متوجهش شده باشم و پس می‌پرسم :wink:

ایا این روش‌های ارزیابی شامل ارزیابی اثر فعالیت‌های انسان رو محیط زیست هم میشه؟ مثلا اینکه برای تولید برق چقدر آب مصرف میشه؟ آیا تو ارزیابی‌های محیط زیستی میگنجه؟ یا فقط تولید منابع زیست محیطی رو اندازه گیری میکنه؟

و آیا نیاز به اندازه‌گیری های دقیق هست و یا تخمین‌های معقول برای ارزیابی محیط زیستی کافیه؟ مثلا همون تخمین بالا یه جور ارزیابی فعالیت انسانی هست.

2 Likes

بله میشه انتشارات آلاینده های حاصل از فعالیت های انسانی رو به روش هایی به شاخص های کار اکوسیستمی تبدیل کرد.
در واقع انتشارات اصطلاحا down-stream impact هستند و روشی مثل امرژی اونها رو به یک سری up-stream indicator تبدیل می کنه.
مثلا برای تامین هوا، آب و خاک هم معادل امرژی در نظر گرفته میشه.
در مورد مثال انتشار آلاینده ها، میشه هوای تازه مورد نیاز برای رقیق کردن اون آلاینده ها تا سطح استانداردهای محیط زیستی رو محاسبه کرد و از این طریق آلایندگی ها رو به هزینه اکوسیستمی تبدیل کرد.

3 Likes