برای تولید برق چه میزان آب مصرف می‌شود؟

انرژی
منابع_طبیعی
بحث
نوآ۰۰۷

#1

دنباله‌ی موضوع بهتر نیست فرهنگ استفاده کولرهای آبی همچنان حفظ بشه؟:

پیش‌تر در پرسشی این سوال مطرح شده بود که کولرهای آبی بهتر هستند یا کولرهای گازی؟ در نگاه اول کولر گازی تنها برق مصرف می‌کند و مصرف آب آن صفر است. در این پرسش به این می‌پردازیم که کولر گازی چه میزان آب به صورت نهانی مصرف می‌کند؟ آیا تولید برق با مصرف آب همراه است؟

این مقاله علمی که اخیرا چاپ شده است و این مقاله به این پرسش پاسخ می‌دهند که برای تولید هر کیلووات برق چه میزان آب مصرف می‌شود. این تحقیقات در مورد نیروگاه‌های آمریکا انجام شده و ممکن است برای ایران معتبر نباشد. با این حال ما به عنوان یک تخمین از این اعداد استفاده می‌کنیم.

همانطور که انتظار می‌رود، آب مصرفی نیروگاه‌های مختلف با هم تفاوت زیادی دارد. اما به طور میانگین در حدود ۹۰ لیتر آب برای تولید یک کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود. با توجه به این که مصرف کولر گازی در حدود ۲ کیلووات ساعت است، بنابراین هر ساعت روشن ماندن کولر گازی معادل مصرف ۱۸۰ لیتر آب است. مصرف برق کولرهای آبی ۰.۷ کیلووات ساعت است که با توجه به تبخیر ۴۰ لیتر آب برای خنک‌سازی، کولرهای آبی مجموعا ۱۰۰ لیتر آب در ساعت مصرف می‌کنند.

نتیجه گیری اول

کولر گازی نه تنها برق بیشتر و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می‌کند، بلکه آب بیشتری هم مصرف می‌کند. تقریبا دو برابر کولر آبی.

نتیجه گیری دوم

اگر فرض کنیم در ایران همانند آمریکا برای تولید هر کیلووات برق ۹۰ لیتر آب مصرف می‌شود، می‌توان تخمین زد که در هر سال حجم آبی معادل آب ۹ دریاچه ارومیه برای تولید برق مصرف می‌شود. فرض‌های این محاسبه در زیر آمده است:

فرض یک: تولید برق ایران در هر سال چیزی در حدود ۳۰۰ تراوات ساعت است.
فرض دو: حجم آب دریاچه ارومیه سه میلیارد مترمکعب است.

پرسش

آیا اطلاعاتی در مورد ایران وجود دارد که چه میزان از این آب مصرفی از منابع زیر زمینی است؟
در یک سرزمین گرم و خشک مانند ایران، آیا تولید برق با این روش‌ها توجیه پذیر است؟


انرژی مهم تره یا آب؟
چه میزان آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؟
بهتر نیست فرهنگ استفاده کولرهای آبی همچنان حفظ بشه؟
چه میزان آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؟
روش های ارزیابی محیط زیستی
چه میزان آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؟
#2

کامنت

محاسبه ی جالبی بود. مرسی.

و پرسش های انتهایی هم نسبتا جوابش مشخصه، واقعا بهتره دنبال روش های بهتری برای تولید برق باشیم. اتفاقا با توجه به اینکه تو ایران بیابون، باد، و انسان به راحتی پیدا میشه، حیفه که تا الان به فکر تغییر روش تامین انرژی مون نبودیم.

من یه جستجویی همین طوری تو وب کردم ببینم اصلا چرا کولر گازی ساخته و فراگیر شده، ولی به تمایز محصولی بین کولرهای ابی و گازی نرسیدم.


#3

پدر من در اهواز کار می‌کرد، تعریف می‌کرد که مجبور بوده تابستان‌ها در محل کار کاپشن بپوشه. کولر گازی بدون شک رویای بشر برای تجربه کردن زمستان در تابستان را محقق کرده. همچنین هوای خروجی از کولرهای گازی به دلیل نداشتن رطوبت مطبوع‌تر است. اما باید پرسید به چه بهایی؟

نمودار زیر تولید کربن دی‌ اکسید را برای کشورهای حاشیه خلیچ فارس بر حسب نفر نمایش می‌دهد. من فکر می کنم رابطه‌ای بین کولر گازی (به دلیل گرمای هوا و محبوبیت کولر گازی در کشورهای عربی) و تولید این حجم از کربن دی اکسید وجود دارد.

جالب است بدانید که آلمان با آن همه صنعت، نصف عربستان کربن دی اکسید وارد جو می‌کند. اطلاعات بیشتر اینجا.


#4

بعد از انتشار گزارش های تصویری در تلگرام، دوستی تماس گرفتن و آمار منتشر شده مربوط به میزان آب مورد نیاز برای تولید برق رو نقد کردن. ایشون لینک صفحه ای از شهروند را در اختیارم قرار دادند که بر مبنای اطلاعات داخل کشور نتیجه گرفته که مصرف آب به ازای یک کیلووات ساعت برق معادل ۰.۴ لیتر است.

یعنی دو مرتبه بزرگی کوچیک تر از تخمین بالا.

طبق ارقام موجود در مقاله ی موضوع آب مورد نیاز کشاورزی، در یکی از فرض هایی که در این تخمین جای کار داره، یکسان گرفتن آب مورد نیاز برای نیروگاه های ایران و آمریکا هست. ولی خب این فقط یه مرتبه بزرگی میخواد تخمین رو تغییر بده.

اختلاف ناشی از دو عدد، تخمین موجود در اینجا بعد از اصلاح و تخمین شهروند، از چی ناشی میشه؟


#5

من هم لینک‌های متناقض زیادی دیدم. عددها چند مرتبه بزرگی با هم اختلاف دارند. به خاطر همین بود که سراغ یک کشور دیگر رفتم. در هر صورت در آمریکا آمار مصرف آب برای تولید برق همان عدد بزرگ است.

واحد انرژی به وضوح کیلووات ساعت هست اما از وزیر نیرو گرفته تا مسئولین نیروگاه‌ها و روزنامه‌نگارها به اشتباه واحد انرژی را با واحد توان (کیلووات) اشتباه می‌کنند. در چنین فضایی چه طور میشه به آمار ارایه شده اعتماد کرد؟

برای مثال در همین لینکی که گذاشتید

طبق برآوردها به ازای تولید ١٠٠٠مگاوات ساعت برق، برای نیروگاه‌های بخاری ٧٠٠ متر مکعب در ساعت، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی تا ٣٠٠ متر مکعب در ساعت و برای نیروگاه‌های گازی تا ١٢٠ مترمکعب در ساعت، آب مصرف می‌شود.

اینجا مگاوات ساعت واحد انرژی هست. ۷۰۰ متر مکعب در ساعت یعنی چه؟ باید نوشته می‌شد که به ازای تولید x مگاوات ساعت برق y مترمکعب آب مصرف می‌شود. y متر مکعب در ساعت بی معنی است. و البته این تنها جایی نیست که با اعداد بی معنی روبه‌رو می‌شویم.

برای مثال طبق این آمار:

مصرف آب نیروگاه شهید مفتح همدان در حال حاضر از 2 مترمکعب در تولید هر مگاوات به 1.47 مترمکعب کاهش یافته است.

به ازای تولید هر کیلووات ساعت ۲ لیتر آب مصرف می‌شود که با ۰.۴ لیتر آب در تضاد است. حالا بماند که باز هم در لینک بالا واحد توان به جای واحد انرژی اشتباه گرفته شده است.

نتیجه‌گیری

چه آمار مصرف ۰.۴ لیتر آب درست باشد و چه ۲ لیتر آب در ازای تولید یک کیلووات ساعت برق، این نتیجه را می‌توان گرفت که ما می‌توانیم تکنولوژی پیشرفته‌ نیروگاه‌هایمان را به آمریکا صادر کنیم چرا که آن‌ها برای تولید هر کیلووات ساعت برق چند برابر ما آب مصرف می کنند.


#6

تفاوت از اینجا ناشی میشه که در آمریکا و بسیاری از کشورها سهم‌نیروگاههای برقابی در سبد تولید انرژی بسیار بیشتر از ایران هست. تکنولوژی مورد استفاده برای تولید برق ثابت و یکسان‌نیست که مصرف آب به ازای ۱ کیلووات آمریکا را برای ایران مورد استفاده قرار بدیم. در ایران قسمت عمده تولید برق بر عهده نیرگاههای گازی (با سوخت گاز، گازوییل و مازوت) هست و سهم‌نیروگاههای بخار (با سیکل باز) و حتی نیروگاههای سیکل ترکیبی که برای تولید برق نیازمند مصرف آب بیشتری هستند قابل مقایسه با آمریکا نیست.