چه فرم‌های هندسی بیشتر در اطرافتان می‌بینید؟

تا به حال به اشکال و فرم‌های استفاده شده در دور و برتان توجه کردید؟

geometric_shapes

طبیعت چه فرم‌هایی را بیشتر مورد استفاده قرار داده و انسان چه فرم هایی را؟ چرا؟

6 پسندیده

طرح ترمه که هنر مربوط به خودش رو داره.

چرایی شون رو نمی دونم ولی فکر کنم طبیعت به سمت مثلث میل میکنه. اکثر برگ درختا، کوه ها، دلتای رودخونه ها و … همشون یه گوشه تیز دارن. ولی به نظرم بشر بیشتر به سمت اشکال 4گوش مثل مربع و مستطیل تمایل داره. ساختمونا، در و پنجره هاشون، ماشینا و اتوبوسا و …

3 پسندیده

نکته ای که یک بار معلم هنر دبیرستانمون برامون گفتن اینه که در طبیعت هیچ فرم زاویه داری وجود نداره و اشکال مکعب شکل و زاویه دار میشه گفت ساخته دست بشر هستن. البته ایشون گفتن که در کریستال ها فرم های زاویه دار دیده میشه.

آقامون ترمودینامیک میگه طبیعت بیشتر به سمتی میره که انرژی رو کاهش بده و این هم در اشکال هندسی طبیعت دیده میشه.

چیزی هم که من پیشتر شنیدم اینه که بیشتر تناسبات طبیعی از عدد طلایی پیروی میشه که یه لینک کوچیک میدم شاید به کار بیاد.

عدد طلایی (نسبت طلایی)

حالا که چرا این عدد من واقعن نمی دونم ولی شاید چون ریاضی زنده است :wink::wink::wink:

3 پسندیده

من بیشتر اطراف خودم دایره میبینم.
البته دایره یکی از بی نقص ترین اشکال هندسیه و از همه طرف متقارنه و همه چیز در طبیعت دوس داره به این حالت برسه و علت اون هم اینه که طبیعت خیلی علاقه داره تا از استثنا به دور باشه و بتونه کامل ترین و متقارن ترین حالت رو در بر بگیره.

دیدگاه مهندسی

وقتی که یک جسم زاویه دار و گوشه دار باشه، توی نقطه ی زاویه دار هم تنش زیاد میشه و هم بار مغناطیسی. و طبیعت دوس داره که این بار ها رو در تمام نقاط به صورت یکنواخت پخش کنه تا در حالت تعادل باشه.
شکل کره یکی از بهترین شکل هایی است که برای مخازن استفاده میکنن. این شکل بیشترین تنش رو تحمل میکنه و میتونه فشار بیشتری رو تحمل کنه (البته به خاطرات ساخت و نگه داری سخت، فقط در شرایط اضطراری به سمت این هندسه میرن)

2 پسندیده

مستطیل.چون حتی به مستطیل شکل طلایی هم میگن چون کاربردش نسبت به اشکال دیگربیشتروزیبایی ودرعین حال ساده بودن ان هم به راحتی دیده میشه.

ولی من فکرمی کنم دایره ازکمترین اشکال موجوده چون دایره نسبت به شکل های دیگه مساحت کمتری داره پس توی نقشه کشی و… تاجایی که اطلاع دارم زیاداستفاده نمیشه.

2 پسندیده