آب معدنی لیوانی بهتر است یا بطری؟

بطری آب معدنی یا لیوان آب معدنی

چند هفته پیش که من توی اتوبوس بودم و تشنه شده بودم (سفر 6 ساعته) به جای بطری اب این لیوانها رو به مسافرا میدادن. من که خودم دوتاشو استفاده کردم. کشوری مثل آلمان استفاده از چنین ظرفهایی برای نوشیدن آب رو به دلیل مشکلات محیط زیستی ممنوع کرده، ولی شرکتی در ایران به تولید این ظرفها پرداخته و توجیهاتی هم داشته در این زمینه که در لینک می تونید بخونید.

کدومشون مواد اولیه بیشتری برای تولید نیاز دارند؟ بطری یا لیوان؟ با توجه به این که با یه بطری حجم بیشتری آب میشه حمل کرد.

در این ظرف ها آلمینیومی هست و در نتیجه برای بازیافتشون ترکیبی از پلاستیک و المینیوم رو لازمه بازیافت کنن که نشدنی هست. البته چنین مشکلی برای درهای بطری ها هم وجود داره، عملا بازیافت بطری و بازیافت دربش جدا از هم لازمه اتفاق بیفته و برای همینه که حرکت هایی مشابه حرکت هستمت برای جمع آوری دربهای بطری برای ساخت ویلچر شروع شدن.

با فرض اینکه هر دو از یه جنس پلیمر ساخته شدن و ضخامتشون هم یکسانه، خیلی ساده بخوایم در نظر بگیریم، بطری پلاستیک کمتری مصرف کرده، چون پلاستیک کف ظرف در هر چند لیوان که معادل یه بطری هست تکرار میشه.

کمی دقیق تر: حجم هر کدوم از این لیوان ها چقدره؟ سطحشون چقدره؟ برای یه محاسبه ی سرانگشتی که ببینیم بین بطری و لیوان نسبت حجم به سطح کدوم بیشتره و کدوم یکی پلاستیک کمتری در ازای حمل آب بیشتری مصرف میکنن.

#پرسش
هر نفر معمولا در هر وعده چقدر آب میخوره؟ آیا آب داخل یه بطری یه بار مصرف رو کامل میخوره یا مقداری از آب رو میریزه دور؟

برای وسایل مسافرتی لیوان به صرفه تر هست یا بطری؟ با توجه به این امکان که آب داخل اکثر بطری های داده شده به مسافرهاکامل نوشیده نمیشه. و قیمت یه بطری آب معدنی بیشتر از قیمت یک لیوان آب معدنی هست.

قیمت این دو چقدرن؟ بطری و لیوان آب.

آیا امکان ساختن درب پلاستیکی برای چنین ظروفی وجود داره؟ چرا دربش رو آلمینیومی میسازن؟

2 پسندیده

بیشتر مواقع(تجربه شخصی) من اب یک بطری رو یه جا نمی خورم اما نشده که دور هم بریزمشون .

1 پسندیده