با زباله های سر راهی، موقع رانندگی تو اتوبان و جاده، چه باید کرد؟

با زباله های بین راهی چه باید کرد؟ همه آدمها مشکلی که در ماشینشون دارند اینه که با زباله های تو ماشینشون چه کنند، یه سری اونها رو از ماشین ها بیرون میندازن و یه عده هم اونها رو تو یه نایلکس جمع میکنن و بعد بیرون میندازن. یعنی آخر و عاقبت همه زباله ها کف خیابونه، تو بهترین شرایط تو سطل زباله.

حالا اگه تو راه باشیم برای رفتن به یه جای خیلی دور (مثلا چابهار) و تو بزرگراه در حال رانندگی با زباله هامون چه کنیم؟ باید زباله رو تو نایلکس اینقد تو ماشین نگه داریم تا بو بگیره و ما به یه سطل زباله برسیم؟ تو بیشتر بزرگراه های کشور که سطل زباله ای نیست تا نزدیک یه شهر برسی. فاصله شهرهای کویری ما به اندازه شهرهای شمالی نزدیک نیس پس چیکار کنیم؟

اگه کارخونه های بازیافت زباله تو ایران فعال بشن اونقد که کارشون به رقابت بکشه اونوقته که زباله هاتونو میتونید به باجه های بین راهیشون تحویل بدید یا تو بهترین شرایط به باجه های بین راهیشون بفروشید. اینجوری جای پرت کردن زباله ها به خیابون تا اون باجه ها نگهشون میدارید.

بازیافت زباله

5 پسندیده

اتفاقا یکی از دلیل هایی که زباله های زیادی روی زمین ریخته، همین نبودن سطل زباله به تعداد کافی و در مکان های مناسب هست!

یه موقع تو یه محله میگشتم، تو کوچه ی اول این محله هیچ زباله ای رو زمین نبود، و جلوی هر خونه تقریبا یه سطل زباله. تو کوچه ی بعدی پر بود از زباله و اگه تو کوچه میگشتی به ندرت سطلی پیدا میکردی!

#پرسش
اصولا نمیشه همه جا رو پر از سطل زباله کرد، چه جاهایی سطل زباله ها قرار بگیرن بیشتر در دسترس و در معرضن؟
فاصله ی بین هر دو سطل زباله از هم چقدر باشه که کسی مجبور نشه زباله ش رو روی زمین بندازه؟
سطل زباله های بیشتر چه هزینه هایی برای شهر و شهرداری به همراه خواهند داشت؟

#پیشنهاد
نزدیکی ایستگاه های اتوبوس و تاکسی به نظر جاهای مناسبی میاد، هم از نظر توزیع فاصله و هم از نظر حضور ادم ها.

1 پسندیده

در واقع منظور من تنها کم بودن سطل های زباله نیست بلکه بیشتر کمبود کارخونه های بازیافت زباله اس.

1 پسندیده

به نظر شما اینکه ما تو حاشیه جاده ها با حجم زیادی از پاکت های پلاستیکی و آشغال رو به رو هستیم فقط به نبود سطل زباله تو جاده ها بر می گرده؟ زباله های داخل شهر رو شهرداری جمع آوری میکنه ، زباله های بین شهری رو چطور؟اینکه زباله بو بگیره تو ماشین، چه مدتی طول کشیده احتمالا؟ به نظرم حداقل یه 4 ساعتی زمان میبره و آیا با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو به یه مکان از نوع استراحتگاه یا مسجد و یا پمپ بنزین برخورد نمی کنه که زباله خودش رو تخلیه کنه؟ بعید میدونم.

البته من قبول دارم که تو مسیرهای بین شهری سطل های زباله گاها کمیابه. نمونه اش رو عید امسال تو کهکیلویه بویر احمد خودم دیدم. اما باید دید متولی همچین چیزی کیه تو مسیرهای بین شهری. بعدم یه طرح همیار محیط زیست داشته باشیم هم بد نیست مثل همیار پلیس. یعنی مراقب باشیم کسی زباله از خودرو به بیرون پرتاب نکنه. کار زیاد سختی نیست به نظرم.

1 پسندیده