هنگام مصاحبه شغلی به چه نکاتی توجه کنیم؟

به عقیده من اگر هنگام انتخاب افراد برای استخدام درست عمل بشه خیلی از معضلات بعدی اتفاق نمی افته و درگیری ها کاهش پیدا می کنه. شما موقع مصاحبه و … چه مواردی رو در نظر می گیرید؟

مصاحبه شغلی

1 پسندیده

#تجربه
اگر کسی هستید که جویای کار هستید:
1- حین مصاحبه اعتماد به نفس داشته باشین و خودتون باشین. 2- سعی نکنید تصویری 100 درصد بی عیب و نقص و سرشار از نکات مثبت از خودتون ارائه بدین (هیچ آدمی کامل نیست و تظاهر به راحتی تشخیص داده میشه.) 3- سعی به جلب اعتماد طرف مقابل داشته باشین 4 - با تحقیق قبلی وارد اون شرکت بشین. علایق کارفرما، نقاط قوت و ضعف و همچنین نکاتی که در گذشته باعث شده تا با کارکنانشون دچار مشکل بشن رو راجعبش پرس و جو کنید. 5- بی حال نباشید و سرشار از انگیزه وارد بشین. 6- محترم و فروتن باشین 7- بعضی مصاحبه کننده ها برای اینکه میزان آمادگی روحی روانی شما رو بسنجن ممکنه سوالاتی بکنن تا نوع برخورد و واکنش شما رو بسنجن بنابراین بهتر هست برخوردی منطقی داشته باشین.

شرایط خودتون و طرف مقابل رو کاملا تو اون جلسه شفاف کنید تا بعدها مشکل ساز نشه.

#پرسش
اگر روزمصاحبه چه نکاتی تو شرکت و اعضاش ببینید از کار کردن برای اون مجموعه منصرف می شید؟

1 پسندیده

تو زمان مصاحبه سوالاتی مطرح میشه تا شخصیت طرف برای اون موقعیت مشخص بشه.

من اگر باشم این افراد رو کمتر مایلم به کار بگیرم:

• افرادی که حسن خلق ندارن و به اصطلاح “طلب کارن”.
  • افرادی که سکوت پیشه می کنن.
  • افرادی که تبعیت بی چون و چرا دارن.
  • افراد با اعتماد به نفس خیلی بالا یا افراد با اعتماد به نفس خیلی پایین.
  • افرادی که برای اون موقعیت شغلی سوالی ندارن و جوانب کار رو نمی پرسن و یه جورایی اهمیتی قائل نیستن برای موقعیتی که قراره توش قرار بگیرن.
  • افراد زبون باز
  • افرادی که دلایل ناکامیشون رو به گردن شرایط و دیگران می اندازن: البته این رو باید با طرح یه سوال خوب فهمید!!!
  • فردی که شغل زیاد عوض کرده باشه.
  • اصطلاحات و موارد به روز اون موقعیت شغلی رو ندونه.

تو شرکتی از افراد متقاضی خواسته شده بود تا در جلسه مصاحبه شغلی یه ارائه 15 دقیقه ای از پیشینه و تخصص خودش و اونچه که تو ذهنش هست رو بازگو کنه: بارها شاهد این بودم که فرد انگار هیچ انگیزه ای از حضور خودش اونجا نداره و در حالی که شاید دارای استعداد یا توانایی فردی خوبی بود اما به دلیل عدم دیده شدن انگیزه کافی تو رفتارش کنار گذاشته شده بود. حتی تمایل نداشت به بدیهی ترین پرسش ها پاسخ بده. یه مصاحبه شغلی مثل تبلیغ یه محصول تولیدی هست. اینجا محصول خودتون هستین. پس کم نذارین.

برای همچین جایی کار نمی کنم:

• حقوق متناسب نباشه با کاری که می کنم.
  • محیط شرکت بی نظم و شلخته باشه.
  • کارفرما زیاد از حد روی باید ونبایدها تاکید کنه و یه جورایی نگاه از بالا داشته باشه.
  • کارمندای ناراضی داشته باشه.
  • کارمند اون موقعیت شغلی خاص طی مدت کوتاه دائما تغییر کرده باشه .
  • به اهداف و نقطه نظرات من کاری نداشته باشن و براشون مهم نباشه من چی میخوام و به چشم ابزار و وسیله بهم نگاه بشه.
3 پسندیده

تجربه

یه بار رفته بودم جایی تا به عنوان حسابدار مشغول بشم.
مدیر اون مجموعه یه قراری گذاشت و ما رفتیم، تجربیاتی که از اونجا حاصل شد:
تو یه مصاحبه هم شرایط شما سنجیده میشه و هم اتمام حجت هایی با شما میشه. هدف من کسب تجربه بود و هدف مدیر یافتن نیروی کاری کارآمد و موندگار و این شد که نشد بمونم.

مثلا نکاتی که ایشون گفت:

• 5 ماه باید بیای کارآموزی چون رشته ات نبوده.
  • ممکنه طی این مدت بخوایم ازت که صبح تا 8 شب حضور داشته باشی خصوصا گاهی که داریم اظهار نامه پر می کنیم.
  • ما به آدمی نیاز داریم که حداقل 5 سال باهامون کار کنه و آدمکوتاه مدت نمی خوایم.
  • چون با مشتری و اسناد خصوصیشون سرو کار خواهی داشت، یه چک ضمانتی هم ازت می گیریم.

شما از پس فردا برو پیش خانم فلانی، فلان جا شروع کن کارو.

البته من چون شامل بند بلند مدت ماندن 5 ساله نمی شدم و کارای دیگه ای هم داشتم و هدف خودم کسب تجربه بود، وقتی این شرایط رو دیدم دیگه پیگیر نشدم.

اما به نظرم اینجور اتمام حجت ها هم تکلیف خود آدم رو با خودش روشن می کنه و هم شخص مدیر سریع تر فرد موردنیاز و پایه و با انگیزه رو پیدا می کنه. به قول معروف:

جگر شیر نداری سفر عشق مرو ******* که در این راه بسی خون جگر باید خورد

1 پسندیده