ایجاد بانکی از سوال‌ها و مسئله‌ها بدون نگرانی راه حل آن

سوال قبلیمم خوبه‌ها، فقط طولانیه :wink: شاید قبلی شبیه مسأله است.

1 Like

دقیقا، سوال طراحی کلاس درس یه مسئله س که نیاز به ایده پردازی داره، شاید حتی استفاده از تاکتیک های خلاقیت برای طرح بهتر سوال و یا طرح مسیری برای جمع آوری بهترِ ایده های جمع. نظرت چیه؟ صدای ذهنت در این گفتگو چیه؟

1 Like

میگه: موافقم باید برم تاکتیکا رو بخونم و یاد بگیرم و اجرا کنم، تو پادپرس که خوبه، اگه بتونم زیر زبون ذهن معلما و شاگردامو بکشم موفقم، خیلی بابت این بی تفاوتی‌ها و سکوت‌ها اذیت میشم.

سوال ذهنم: فرق تاکتیک با تکنیک چیه؟
خواستم بذارم تو پادپرس گفتم بذار قبلش تو گوگل بگردم:
اولین جواب
به نظر مدیر پادپرس، کدوم بهتره؟ این سوال رو تو پادپرس میذاشتم یا مثل الان جواب رو، مطمئناً گزینه هیچکدام رو علامت نمی‌زنید!

1 Like

چه راه‌هایی برای دریافت مشاوره افزایش درآمد شخصی در ایران سراغ دارید؟
چطور میشه برای افزایش درآمد معقول و براساس شرایط شخص هدف‌گذاری و طراحی و اقدام کرد؟ چه منابع و مراجعی معتبری سراغ دارید؟ ایده‌های معجزه‌طور بعضی کتاب‌ها رو قبول دارید؟

1 Like

پادپرس یه اتاق «مسئله سازی» نیاز داره! البته خودش در کل یه اتاق مسئله سازیه، ولی یه جای مشخص که وقتی میری توش میری تا یه سوال یا مسئله که پیشتر مطرح شده رو به شکل بهتری طرح کنی (میری برا سوال بازی و نه ایده پردازی و ارائه راهکار).

ابزار اصلی این اتاق میتونه استفاده از بازیها و تاکتیک های خلاقیت جهت طرح بهتر مسئله باشه.

خروجی اتاق هم میتونه یه مسئله خوشگل باشه که میره تو «گود چالش».

این اتفاقا که معمولا تو بک گراند و به شکل انفرادی میفته، میتونه بیاد تو جمع، البته جمع کاربرهای معتبر و اهل فکر.

1 Like

سوال رو به شکل کامل تری، یعنی از جوابی که پیدا کردین در طرح بهتر سوال کمک میگرفتین. این طوری افراد علاوه بر اینکه اطلاعات پایه شون میره بالا، میتونن در صورتی که جواب بهتری دارن مطرح کنن.

مثلا ممکن بود من بیام و بگم در فلان کار استراتژی مون چی بود و چه تاکتیک هایی برای پیاده سازی این استراتژی به کار بردیم و تکنیک های احتمالی مون در این تاکتیک ها چی بود. یه جور تجربه ی شخصیم رو به دانشی که شما در اختیارم قرار دادین اضافه میکردم.

1 Like

یه ارتباط با فضای بیرون از پادپرسم نیازه، درسته که این می‌تونه جز راه‌حل‌ها و جواب مسأله باشه، اما بنظرم باید یه آیتم مهم مسأله سازی رو جذب مخاطب مسأله و راه حل‌هاش از فضای جامعه بذاریم. ببین مثلا قبل مطرح کردن سوالم تو پادپرس، اینستاگرام اومد تو ذهنم، این‌که خیلیا میان تو فضای مجازی چالش و پویش میذارن و کلی جلو میوفتن، حالا تو پادپرس چطور؟
دوست دارم راجع به این ابهام ذهنیم هم حرف بزنیم.

1 Like

لطفا کمی بیشتر بازش کن.

چالش های اینستا سبک و سیاق متفاوتی داره؛ البته که چالش جمعی هست. ولی هدفش متفاوته (و یکی از تکنیک‌های مناسب :wink: برای هدفی مثل «دیده شدن برند» چالش های اینستاس). ضمن اینکه سایز جامعه‌ها متفاوته و در ضمن ماندگاری خروجی هم همین طور و معمولا یه بار مصرفن و خود راه انداز چالش میتونه استفاده کنه و نه جمع.

1 Like

منظورم اینه که به دلیل سایز و تنوع جامعه ممکنه کمک فکری بیشتر و سریعتر حتی مالی جذب بشه برای حل مسأله. من اصطلاح چالش و پویش رو از شنیده‌های سطحیم برداشتم، خودم در اینستا تجربه ندارم.

1 Like

:ok_hand: درسته. بعد از اینکه به مسئله‌ی درست رسیدیم میشه از تکنیک‌های مختلف :wink: برای رسیدن به راهکار کمک گرفت، مثلا دسترسی به ذی نفعای مختلف مسئله فقط از طریق پادپرس و یا حتی فقط از طریق اینستاگرام ممکن نیست.

یکی از این تکنیک‌ها دقیقا استفاده‌ی مناسب و به جا از شبکه‌های اجتماعی هست.

1 Like

چطور اخلاق امانتداری و اهمیت به پس دادن امانت رو به بچه‌ها یاد بدیم؟
منظورم از بچه‌ها شاگردامه، از ۱۳ ساله تا ۱۸ ساله، نمونه‌هایی داشتم که امانتم رو پس ندادن.
این مشکل از چی ناشی میشه؟ چه راهکارهایی سراغ دارید؟

کپی کاری از محصولات تکنولوژی، خوب یا بد؟

1. فکرش رو بکنین که یک تیم بعد از صرف مثلا هشت سال متوالی روی یک پروژه، تونسته باشه محصولی جدید خلق کنه و این محصول ظرف یک ماه توسط N تا شرکت کپی و تولید بشه و سودش به جیب اونها و نه صرفا صاحبان اصلی محصول بره.

2. حالا این طوری فکر کنین که شرکتی دنبال ساخت یک محصوله و می بینه قبل از خودش یک تیم تونسته اون محصول رو بسازه و به جای هزینه و زمان دوباره صرف کردن، میره محصول رو کپی و تولید میکنه و به دست مشتریان بالقوه ی بیشتری می رسونه.

کدوم سناریو؟ یک یا دو؟ کپی یا نات کپی؟!
در کل چه طور به پدیده ی کپی کردن از محصول یا دسترنج دیگران نگاه کنیم؟

2 Likes