ایجاد بانکی از سوال‌ها و مسئله‌ها بدون نگرانی راه حل آن

برای پیشرفت چقدر باید از گذشته فاصله گرفت؟

حتما خیلی مواقع به پیشرفت فکر میکنین، اولین نکته تغییر زمان حال و گذشته هست. البته در کنار اون، خیلی مواقع هم به این دچار میشیم که باید گذشته رو حفظ کنیم به دلایل مختلف. این شکل متضاد از نظرات به چه دلیل پیش میاد؟ برای پیشرفت موثر، چقدر باید از گذشته فاصله گرفت؟ با مثالهای ملموس اگر بحث کنیم خیلی خوب میشه.

2 پسندیده

یک زندگی مدرن و متعادل از نظر شما چه شکلیه؟

در زندگی سنتی عناصری مثل جامعه بیرونی، کار و پایداری شغلی و ارتباط انسانی جایگاهی ویژه دارن. در دنیای مدرن، جامعه مجازی و سرعت تغییرات به همراه هجوم خبرهای مختلف جز لاینفک زندگی شدن. قرار نیست چیزی از زندگی حذف بشه ولی تداخل واقعی و ذهنی بین این ویژگی‌ها یکی از مهمترین چالشهای امروز جامعه هست. شما چه راهکاری پیشنهاد میدین؟ چرا؟

2 پسندیده

آیا ارتباطات کمتر به حس بهتری نسبت به زندگی منجر میشه؟

برخلاف احساس فردی اکثر ما، اگر دقیقتر به شرایط امروز با ۴۰-۵۰ سال قبل نگاه کنیم، ما در سطحی بسیار بهتر زندگی می‌کنیم. ولی به دلیل ارتباطات و قیاس با بقیه احساس منفی شدیدی نسبت به زندگی داریم. شما هم این احساس رو دارید؟ قیاس و ارتباط به این شکل چه خوبیها و چه بدیهای داره؟

2 پسندیده

۵ مشکل غیرانسانی مملکت چیا هستن؟

مشکل غیرانسانی، یعنی مشکلی که ربطی به رفتار فردی نداره و برای رفع اون لزوما نیازی نیست که آدمها رو عوض کنی. ۵ مشکل مستقل از فرد در جامعه رو در کجاها می بینین؟

• محیط زیست و شرایط اقلیمی
  • مشکلات ارتباطی مثل نبود راه آهن و جاده‌های مناسب
  • ؟
2 پسندیده

نتیجه‌گرایی یا تلاش‌گرایی، هر کدوم چه خوبیها و چه بدیهایی دارن؟

نتیجه ‌گرایی مفهومی واضح هست یعنی موفقیت یک کار مستقل از میزان تلاش فرد تنها با نتیجه سنجیده بشه. در مقابل این، مفهوم تلاش‌گرایی رو بزاریم که به میزان تلاش فرد برای رسیدن مستقل از نتیجه حاصل نگاه میکنه. شما در زندگی بیشتر به کدوم متمایل هستین؟ به نظرتون هر کدوم چه خوبیها و چه بدیهایی دارن؟

2 پسندیده

آیا جستجوی خوشبختی با شادی و رضایت در تضاده؟

شاید همه از ابتدای سن عقلی، با سئوالی به نام خوشبختی آشنا میشن. این سئوال گیج کننده معمولا برای تمام عمر همراه انسان هست و خودش رو در لابلای تلاشهای ممتد برای بهتر شدن یا تغییر نشون میده! نامفهومی خوشبختی معمولا امکان رضایت درونی رو از افراد میگیره، این احساس که اون حالتی که امروز دارم، حس خوشبختی نیست و چیزی متفاوت باید وارد بشه، لبخند رضایت رو به حسرت و تکرار تلاش تبدیل میکنه. آیا این تضاد بین جستجوی خوشبختی و شادی، همیشه و برای همه هست؟ این تضاد، آیا تضادی درونی نیست، چون خوشبختی در نهایت قرار هست به حس شادی تبدیل بشه؟

رابطه خوشبختی و رضایت از زندگی

4 پسندیده

پیروی بحث: برای فعالیت مثبت در یک محیط اجتماعی به چه چیزی نیاز هست؟

برای فعالیت موثرِ مثبت در محیط کار به چه چیزی نیاز است؟

به عنوان یک سرباز خیلی با این سوال مواجه میشم: “برای کی داری کار میکنی؟
وقتی در محیط اداری حضور داشته باشی متوجه میشی که اکثر افرادی که به عنوان کارمند(کسی که داره حقوق میگیره) به استخدام در می آیند، تقریباً دست به کار مشخصی نمیزنند. یا در بهترین حالت مشاهده میکنی که بیشتر از اون که در چارت کاری ازشون خواسته شده باشه، تلاش و پیگیری نمیکنند.
به همین خاطر به عنوان یک سرباز اکثراً با خواستن برای مفید بودن چالش خواهی داشت. براساس مشاهداتم میتونم با اطمینان خاطر بگم که در سایر مشاغل حتی اونهایی که جذابیت دارند هم(مثل پزشکی) این معضل به صورت حاد وجود داره.
به عنوان مثال وقتی به یک پزشک مراجعه میکنی اکثرشون سریعترین راه رو پیش میگیرن. بدون معاینه دقیق و یا یک تشخیص سرعتی قویترین داروها(نظیر آنتی بیوتیک) رو تجویز میکنند و دیگه به دنبال درمان کامل نیستند. حتی اگه با احتمال کمی یک بیمار صرفاً به دنبال گوش شنوا باشه برای درددل کردن هم اکثر پزشکا سعی در بریدن صدای بیمار دارند.

خُب جواب من به عنوان یک سرباز به سوال “برای کی داری کار میکنی؟” همیشه این بوده: “برای خودم. برای آینده خودم.” ولی در پس این جواب حس میکنم باید پاسخ عمیقتری وجود داشته باشه که شالوده پاسخ به مسئله اصلی خواهد بود:

برای فعالیت موثرِ مثبت در محیط کار به چه چیزی نیاز است؟

3 پسندیده

پیروی مطلب بالا:

آیا جلال آل احمد صرفاً یک مقلد بوده؟

به عنوان یک خواننده عام، داستانهای جلال رو صرفاً تقلیدی از شیوه ی نثر داستان پردازان قوی عصر خودش میدونم. این نویسنده بدون اینکه کسی سعی در ارتقای مهارت نویسندگیش داشته باشه(حتی خودش) سعی در نوشتن داستان داشته. آیا واقعاً چنین برداشتی درسته؟

(موضوع واقعاً نیاز داره که ساخته بشه)

2 پسندیده

ترس یا وفاداری؟ کدوم تاثیر گذارتره؟

متنشو بعداً مینویسم

2 پسندیده

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: اگه بهترین مدیر دنیا بودی، چطور تفویض اختیار می‌کردی؟

اصلاح فرد، اصلاح خانواده یا اصلاح جامعه؛ کدامیک مقدم‌ترند؟
متن خوبی براش سراغ ندارم.

2 پسندیده

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: وقتی میخواهید رفتار فردی رو که به هیچ وجه درک نمیکنید، بفهمید، چه میکنید؟

برای کاهش تصادفات در جاده ها، چه استفاده ای از تکنولوژی روز دنیا میشه کرد؟

برهه‌ای از خدمتم رو پلیس راه استان گلستان گذروندم. دوره ی جالبی بود برام…

3 پسندیده

چرا بعضیا خوابشون سَبُکه؟
با کمترین سر و صدایی از خواب بلند میشین؟ اگه وقتی خواب هستید کسی بهتون نگاه کنه، بدون اینکه ازش صدایی در بیاد، از خواب بیدار میشید؟ و…

حتماً شما هم مثل من از اون دسته آدمها هستید که خواب سبکی دارن. معمولاً برای خوابیدن باید تمرکز زیادی بکنم. در هرجایی به راحتی نمی تونم بخوابم و معمولاً وقتی به جای جدیدی نقل مکان میکنم چند شب اول رو به سختی خوابم ببره.خُب چرا باید اینطوری باشه؟

• چرا خواب من اصطلاحاً سَبُکه؟
3 پسندیده

پرداخت پول به کسانی که هیچ کار مفیدی نمی‌کنند آیا اساساً صحیح است؟

آیا برای عدالت اجتماعی همه‌گیرتر اگه از این اتفاقا بیوفته مناسبه؟

3 پسندیده

ترس از ارتفاع چجوری بوجود میاد؟
تا حالا شده تو یه استخر از تو آب به سکوی شیرجه در ارتفاع 8 متری نگاه کنین؟ از اون پایین که احساس خاصی به آدم دست نمیده. حداقل به این ارتفاع! ولی کافیه از سکو بالا برین و از اون بالا به پهنه آب بنگرید! برای من که یه حس هیجان همراه با ترس بدست میده! حتی برای این ارتفاع کم!

این اتفاق چجوری و چرا رخ میده؟

3 پسندیده

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: تا حالا شده تو لحظه آخر جا بزنی؟

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: از چه قسمتهایی از شغلت راضی نیستی؟ چرا؟

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: ساده ترین روش کاسبی که به ذهنتون میرسه چیه؟

چجوری میتونم از کسری خدمت نخبگان استفاده کنم؟

شرایطش چیه؟ کسی تاحالا تجربه ش کرده؟

2 پسندیده