برای طراحی و تولید تجاری پوشش زایده ی دستگاه پانورامیکس باید چیکار کرد؟

خلاصه ای از نکات مبادله شده در موضوع تولید بهداشتی پلاستیک های مورد نیاز دستگاه opg دندانپزشک ها:

مشکل مورد بحث
دستگاه پانورامیکس یه وسیله عکسبرداری پرتو ایکسه که از کل فک انسان عکس میگیره. برای اینکه بشه باهاش عکس گرفت باید یه زائده ال شکل رو از قسمت کوچکش گاز گرفت تا فک انسان در طول دوره عکاسی ثابت بمونه. این زائده به دلیل اینکه در دهان ادمها قرار میگیره توسط یه پوشش نایلونی پوشانده میشه. ما تو ایران این پوشش رو نمیسازیم که به جاش از انگشتهای بریده دستکشهای نایلونی استفاده میکنیم. برای طراحی و تولید تجاری این پوشش باید چیکار کرد؟ این پوشش همچنین باید محافظ پوست زیر فکم که با بخش نگه دارنده فک تماس داره نیز باشه تا مانع از انتقال بیمارهای پوستی بشه.

رهیافتهای رفع مشکل:

  1. میشه از نمونه های خارجی استفاده کرد
  2. میشه از یه پوشش دائمی با قابلیت استریل شدن استفاده کرد
  3. از زائده های چند بار مصرف و حتی خوارکی به ازای هر نفر استفاده بشه مثلا ابنبات چوبی که افراد بعد از عکسبردای هم مستفیض شن.
  4. پوششی که طراحی میشه باید زیست تخریب پذیر باشه تا زباله اضافی تولید نشه
  5. میشه به جای این موارد از یه داربست برای ثابت نگه داشتن فک استفاده کرد

ایردات و موارد منفی و مثبت هرکدام از رهیافت ها

  1. نمونه خارجی فضای محدود از این زائده ال شکل رو می پوشوند. مشکل برخورد پست زیرین فک رو حل نمی کرد.
  2. استریل کردن اون زائده چند بار مصرف، هزینه اش از پوششهای نایلونی بیشتره و در ضمن افرادی زیادی حاضر نیستن علی رغم استریل بودن اونها از اونها استفاده بکنند.
  3. استفاده از زائده های یکبار مصرف پلاستیکی، زباله بیشتری در مقایسه با پوشش های نایلونی ایجاد میکنه. کسانیکه به دندان پزشکی میرن اغلب با ابنبات و مواردی مثل این که باعث پوسیدگی میشن مشکل دارن ولی اگه جنس دیگه باشه که بتونه کمک کنه بد نیست ولی باید جنسش چی باشه ؟
  4. برای یه چهارچوب نگه دارنده باز هم باید یه لایه محافظ طراحی کرد.
2 پسندیده