به نظر شما علت اصلی قطعی برق در این روزها چیه؟

در این روزها شاهد قطعی های چند ساعته و گاها چند باره برق هستیم
علت این قطعی ها استخراج رمز ارزهاست؟ یا صادرات برق ؟ و یا شاید هم بالا رفتن مصرف برق و فرسودگی سیستم های برق رسانی؟

1 Likes

یوسف در بحث بحران انرژی در تابستان ۱۴۰۰ راجع به دلایل اطلاعاتی رو به اشتراک گذاشتن:

دو-سه روز که هوا خوب بود و نیازی به روشن شدن کولر نبود، برق نرفت.

یعنی علت برق رفتن‌ها اینه که درصد محدودی از برق موجود رو به شهروندها می‌رسونن و حالا با اومدن فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی در سازمان‌ها، این برق محدود پاسخگو نیست.

عجیبش برای من اینه که مثلا فرضا اینا شیر برق رو به اندازه ۱۰۰۰ واحد باز کردن، مصرف برق کولر در سازمانها و خونه‌ها نهایت تو رقم دوم این عدد تاثیر بذاره و ۱۰۰۰ تا مصرف روزانه رو بیاره روی ۱۰۵۰ تا. یعنی ۵۰ واحد بیشتر باز کردن شیر برق اینقدر دشواره که نمیکنن؟!

پ.ن. توجه کنین که تولید رمز-ارز چه در روز با هوای خوب و چه در روز با هوای بد حتما برقراره.

علی @Ali_Shakeri شما تو این تیپ بحث‌ها نظرات منسجم‌تر و قابل استنادتری می‌دید. نظر شما چیه؟

دنباله‌ی موضوع برای تولید برق چه میزان آب مصرف می‌شود؟

3 Likes

من با حرف‌های @yousef در موضوع بحران انرژی، علت؟ راهکار؟ موافقم و فقط چند نکته رو اضافه می‌کنم:

  • تولید برق آب نیاز دارد. نیروگاه‌ها برای خنک کردن خودشان به آب زیادی نیاز دارند. در ایران این آب معمولا از رودخانه‌ها و منابع زیرزمینی تهیه می‌شود. با توجه به خشکسالی و پایین رفتن همیشگی سطح آب‌های زیرزمینی این کار مدام سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. علاوه بر این انرژي برق-آبی مستقیما به آب نیاز دارد. وقتی باران نبارد آب پشت سدها را نمی‌توان رها کرد و در نتیجه انرژی نمی‌تواند تولید کرد.

  • جمعیت ایران طی ۱۰ سال گذشته در حدود ده میلیون نفر افزایش پیدا کرده. این یعنی حتی با فرض ثابت ماندن مصرف هر شخص، تقاضا برای انرژی در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۴ درصد رشد داشته است. اگر رشد شهرنشینی و صنایع را در این محاسبه وارد کنیم به عددهایی بزرگ‌تر از این می‌رسیم.

  • در نتیجه مورد بالا، متوسط رشد مصرف سالانه انرژی در ایران طی ۱۰ سال گذشته ۳.۲ درصد بوده که دو برابر متوسط رشد مصرف جهانی است (منبع). اما آیا ظرفیت نیروگاه‌ها با این رشد همگام است؟

به نظر نمی‌رسد برنامه‌ی مشخصی برای تولید انرژی‌ مناسب اکوسیستم خشک ایران (باد و خورشید) وجود داشته باشد. حتی در این روزها که نزدیک انتخابات ۱۴۰۰ هستیم، حتی در حد شعار به این موضوع پرداخته نمی‌شود. دلیلش هم این است که سیاستمداران ایرانی روز به روز از جهان اطرافشان فاصله بیشتری گرفته‌اند. شاید به همین دلیل است که می‌بینیم از نظر آن‌ها مسئله محیط زیست و بحران آب یک موضوع صرفا سیاسی و امنیتی است.

4 Likes