تجربیات من و اطرافیانم راجع به دور ریز غذا

تجربیاتم رو به این شکل نوشتم. این تجربیات به مرور و بر اثر وقایع تکمیل خواهد شد :slight_smile:. منتظر نظرات شما هست.

• یادمه قدیم تر ها زیاد خیار و سیب رو برای خوردن پوست نمی کندیم، اما الان بنا برگفته وزیر بهداشت اونها رو پوست می کنیم و مصرف می کنیم چون از سم و پارافینشون می ترسیم. البته اعضای خانواده چندان ترسی ندارن اما من پوست می کنم.

• با ساقه سبزیجاتی مثل جعفری و گشنیز سوپ میپزیم.

• بعضی سبزیجات رو که درحال پلاسیده شدن هست خشک کرده و داخل سوپ می ریزیم و همچنین ماست ترش شده در آش ریخته میشه.

خشک کردن سبزیجات

• قدیمی ها از روش خشک کردن برای موندگاری بیشتر و استفاده در فصول سرد استفاده می کردن. چرا برای میوه و سبزی اینکارو نکنیم؟

• خیلی از میوه ها رو میشه به مربا یا ترشی تبدیل کرد.

• نون رو داخل پلاستیک جهت جلوگیری از تغییر طعم فریز می کنیم و هر روز به میزان احتیاج مصرف می کنیم. چون رو این قضیه دچار حساسیت هستم : اگر مقداری نون اضافه بیاد مجددا اون رو برای وعده بعدی کنار میذارم تا خشک نشه.

• پیازی که از وعده های غذایی قبل مونده رو برای جلوگیری از اکسید شدن داخل نایلون گذاشته و هواش رو خارج می کنیم تا در وعده های بعد استفاده کنیم.

• تا حد امکان سعی می کنیم به حد نیازمون غذا درست کنیم و اگر در وعده ای اضافه اومد، سریع نمی ریزیم دور و وعده غذایی بعد ازش استفاده می کنیم تا تموم شه.

• دور ریز مواد رو میریزیم جلوی حیوانات خانگی مثل مرغ و از محصولاتش استفاده می کنیم و در غیر این صورت در خاک باغچه دفن می کنیم تا به وقتش خاک حیاط رو باهاش غنی سازی کنیم.

زباله تر

• نونی که خشک شده و به اصطلاح بیات شده اما هنوز قابل استفاده هست رو دور نمی ریزیم و نگه داری می کنیم برای غذاهایی مثل آبگوشت.

سایر تجربیات:

• تو آمار و ارقام دورریز حجم بالایی داشت، اما به نظرم هر کاری هم که بکنیم نمیشه دور ریز رو به صفر رسوند.

• این رو بین اقوام دیدم که به راحتی مواد غذایی باقی مونده رودور میریزن اما این خیلیش به عدم آگاهی و ایجاد نشدن حساسیت تو این راستا مربوطه. شاید مثل قضیه تفکیک زباله و کمربند باید حساسیت زایی کرد سر این موضوع.

• می ریم رستوران و تالار پذیرایی با خودمون ظرف می بریم تا باقی مونده غذا رو همراه خودمون برگردونیم.

اسراف غذا

چند سوال که به من کمک می کنه تا تجربیاتم بهبود پیدا کنه:

1-کسی می دونه؟ کدوم یک از سیزیجات و میوه ها و سیفیجات سم نمی خوره؟

2- دوستان مطرح کرده بودن بادمجان و سیب زمینی رو پوست نکنیم، خیلی خوشحال می شم این کارو انجام بدم، اما از کجا مطمئن شم سم نداره؟

5 پسندیده

از سبزی خوردن پلاسیده میشه یه کوکوی هم خوشمزه درست کرد😊[quote=“najme, post:1, topic:2512”]
پیازی که از وعده های غذایی قبل مونده رو برای جلوگیری از اکسید شدن داخل نایلون گذاشته و
[/quote]

در مورد پیاز، میگن زود آلودگی هارو جذب میکنه پس نبایدفاصله ی زمانی بین پوست کندن و مصرفش زیاد باشه.

تجربه مادربزرگامون در خصوص غذاهای مونده درست کردن آش هستش. دستورشم اینطوریه: غذاهای مونده، کمی حبوبات، سبزی آش😊

2 پسندیده

بله اگر به روشی بشه کاری کرد که اکسید نشه، میشه یه چند ساعتی برای وعده بعد نگهش داشت. آخه بعضی اوقات یه سیب زمینی یا پیاز اندازه کله یه گربه هست.:slight_smile:

خاله ام وقتی میوه هایی مثل آلو شروع می کنن به لک افتادن، چرخشون می کنه و تو فریزر نگه میداره تا بعدا استفاده کنه.

1 پسندیده

دو مورد دیگه: سبزی تازه رو درکیسه پارچه ای نگه داری کنید تا مانع از فسادش بشید و سعی کنید تا حد امکان آب اضافی نداشته باشه.

مامانم موقع رسیدن انگور و انجیر میشه، مقداریش رو میبره برای همسایه ها. اینم یه روش خوب و قدیمی برای جلوگیری از هدر دادن مواد غذایی.

#ویدئو
این ویدئو خوب بود خصوصا دو مورد آخرش. دوست داشتم ورژن ایرانیش رو می ساختم. اما امکاناتش نیست :smile:.

یکی از مواردی که مهم هست تو هدر رفت غذا: آموزش و این هست که افراد چطور با مواد مختلف غذای با کیفیت درست کنن. مثلا خود ما وقتی مدل نوع برنجمون عوض میشه، بعد یکی دو مرتبه متوجه می شیم باید چطور دفعه بعد باهاش رفتار کنیم تا بهترین نتیجه رو بگیریم.

درس حرفه فن می تونه محل خوبی برای این آموزش ها باشه.