جامعه ما از زنان سیگاری چه تصوری دارد؟

شاید منظورم از ضمخت رو خوب منتقل نکردم، ضمختی سیگار یعنی این‌که سیگار در شبکه‌ای از مفاهیم احاطه شده که هیچ کدوم از اون مفاهیم با تصور جامعه ما از زن سازگار نیست، درد(خیلیا برای تسکین از سیگار استفاده می‌کنن)، پیری(پیشترها سیگار مختص به طبقه کهن‌سال جامعه بود)، خستگی و… از این مفاهیم هستند. قلیان هرقدر زیانبار اما عنصر تفریح درش پررنگ‌تر از سیگاره و همین موجب این می‌شه قلیان کشیدن، حتی در جوامع شهری، نگاه منفی کم‌تری رو برای خانم‌ها به دنبال داشته باشه.

3 پسندیده

در خیلی جاها در ایران برداشت اجتماع نسبت به زنی که سیگار میکشه این است که آن خانم سیگاری دچار فساد است و زندگی سالمی ندارد و ربطی به محجبه بودن یا نبودن او ندارد؛ البته در نسل جدید این دیدگاه ها در حال تغییر است.
اما به نظر من فرقی بین مرد و زن سیگاری ندارد و هر کسی بنا به دلایلی مصرف سیگار را انتخاب می کند و آزاد است برای زندگی خودش تصمیم بگیرد.

4 پسندیده

منم با زنان سیگاری زیادی برخورد داشتم، هیچ تصوری خاصی درباره شون نداشتم :thinking: شاید بیشتر به دید علاقه و انتخاب بهشون نگاه کردم. چون معمولا آدم‌های کنشگری بودن … :thinking:

4 پسندیده

جامعه فعلی نسبت به زنان سیگاری دافعه داره و اون هم می تونه به چند علت باشه که دو علت به نظر شخص من مهم تره ؛1-تعداد زنان سیگاری (به هر دلیل بسیار کمتر از مردان هست)
2-نگرش جامعه به زن سنتی گونه و شکننده س و راه رو برای قضاوت باز می ذاره
این نگاه به آنچه که هست بود.
ولی با آرمان شهر من تفاوت داره البته این دلیل نمیشه که سیگار رو بد ندونم ولی نگاه جنسیتی رو باید جدا کنیم.

4 پسندیده

اتفاقا این بحث در یکی از وبلاگ‌های سایت ویرگول شده بود. به نظر من، فرقی نمی‌کنه. فرد سیگاری چه مرد و چه زن درگیر یک فاجعه خودساخته ای که هم خودش و هم اطرافیانش آزار میده و نیاز به کمک داره. هر چند آگانه کمک‌های دیگران را پس میزنه تا بتونه از مشکلاتش پشت آرامش کاذبی که سیگار بهش میده، پنهان بشه.

3 پسندیده

سیگار یکی از معضلاتی است که باعث تخریب اعضاء بدن و جامعه میشه
چون فرد سیگاری هم کنترل رفتار مناسبی نداره و هم زود عصبانی میشه و هم کارایی
نداره . فرد سیگاری نمیتونه برای جامعه جنبه مثبت در نگاه زندگی داشته باشه
همچنین است که نگاه دیگر ادما بخصوص به رفتار غیر منطقی که زنان در جامعه سیگار
میکشند معنای خوبی پیدا نمیکنه .
میتونیم این مسئله رو در دیدگاه کودکان داشته باشیم .
اگر کودکمون را در حال سیگار کشیدن یا به سیگار دست زدن ببینیم چه واکنشی از
خودمون نشان میدهیم ایا رو دست اون کودک میزنیم . ایا سیلی بصورتش میزنیم یا
فقط اخم و دعواش میکنیم . طبعا همین الان بخودتون میگید برای چی باید دعواش
کنم بچه ست دیگه نفهمیده ولی فی واقع این نیست . باید دید در اون لحظه که
مشاهده میکنی عکس العمل مون چیه .
خاک گلدان یا باغچه تمیزه هیچ میکروبی نداره اما وقتی بچه دست توی خاک میبره
بلند فریاد میزنیم دست نزن اون خاک کثیفه در حالیکه فقط خاک و هیچ کثیفی یا
میکروبی نداره چون توی حیاط خونه خودمونه جز اب دادن بان و کود چیز دیگری نداره
سیگار هم همانند بقیه اشیاء و اجزا است .
اگه خوبه چرا تشویق نمیکنند همه استعمال کنند . اگه بد است چرا از ان جلوگیری نمیشه
در ظاهر فقط یک وسیله دخانی دود زاست . اما چرا نگاهها بطرف این معضل شده و چرا
بد. سیگار فقط یک ماده دخانی دودزا نیست . بلکه یک ماده شیمیایی و ترکیبی قندی و
نیکوتین است که همراه با دود وارد بدن میشه و در ادامه دچار سرطان و حمله قلبی
میشود . من به کسانیکه سیگاری هستند کتاب بهترین روش ترک سیگار نوشته قاسم سعادت
را پیشنهاد میکنم .

2 پسندیده

من با چیزهایی که نوشتید موافق نیستم. تجربه زیادی از زندگی با افراد سیگاری داشتم و تقریبا هیچ کدام از چیزهایی که گفتید درست نیستند:

• اول این که فرد سیگاری، آگاهانه سیگاری شده است بنابراین نیازی به کمک ما ندارد.
  • افراد سیگاری که از نزدیک می‌شناسم اتفاقا انسان‌های مفیدی برای جامعه‌شان بوده‌اند.
  • سیگار هیچ لطمه‌ای به جامعه نمی‌زند (اگر در اماکن عمومی ممنوع باشد).
  • در طول روز ما کارهای فاجعه‌بارتری می‌کنیم که آسیب‌شان برای جامعه وحشتناک است. استفاده از خودروی تک سرنشین، انفعال در برابر رویدادهای اجتماعی، فرهنگ بد رانندگی، غرب‌زدگی و … .

بنابراین به قول خیام:

گر می نخوری طعنه مزن مستان را / بنیاد مکن تو حیله و دستان را
تو غره بدان مشو که می می‌نخوری / صد لقمه خوری که می غلام‌ست آنرا

4 پسندیده

من در خصوص سیگار کشیدن خانمها گفتم .
وگرنه در کل سیگار به تنهایی خودش معضل اجتماعی است .
ما قراره تشویق کنیم . یا اصلاح . یا تنبیه

1 پسندیده

متأسفانه جامعه ما درگیر بسیاری از معضلات اجتماعی هست که بعضیها درگیرش
هستند. و بعضیها هم میتوانند کنترل کنند.
و از این معضلات بیشترین افرادیکه اسیب پذیرند کودکان و نوجوانان هستند.

1 پسندیده

من با این بخش از صحبت شما کاملا مخالفا هیچ کار بدی را نباید برای توجیه بقیه کار ها بیان کرد، مثل دزدی که برای دفاع میگوید بزرگان مملکت اختلاس میکنند و دزدی های بزرگ می کنند.

1 پسندیده

سلام :
خب بله ما تو جامعه مسائل فاجعه تری داریم .
که باید رو به بهبودی برود نه رکود
اولا کار بد ، بد است و کار خوب منوط به تشویق است .
و شما مخالف گفتن کار بد هستی . یعنی اگر فرزند شما کار بدی انجام داد تشویقش
میکنی . یا جریمه ؟
ولی ببخشید اگر قرار باشه کسیکه کار بدی انجام میده تشویق بشه و یک فردی هم که
کار خوبی انجام میده تشویق بشه . پس فرق بین خوب و بد چیه .
اگه کودک کار بدی انجام بده بهش تذکر ندیم و بجاش بخندیم . و کودکی که کار خوبی
انجام میده تشویقش کنیم . چه فرقی میان خوب و بد میشه .

1 پسندیده

اون تصور برام عجیبه مثل یه بازی قدیمی !

در نظر داشته باشیم
“گاهی یک سیگار، فقط یک سیگار است. فروید”

3 پسندیده

فروید چون خودش سیگاری بود اینو گفته :joy::ok_hand:

1 پسندیده

سیگار کشیدن اگر برای کمک به حل مشکل باشد یا پناه بردن به سیگار برای به آرامش رسیدن اشتباه ترین راهه چون راههای بهتری هم هست.
سیگار کشیدن اگر از روی عادت باشه نشان ازیک معضل یا یک بیماری خود خواسته است و در کل نشان دهنده ضعف اراده.

سیگار کشیدن خانمها بدتر از سیگار کشیدن آقایون هست چون جایگاهشون بالاتر از آقایان هست

3 پسندیده

با این مورد موافق نیستم ولی شاید بشه گفت شکننده تر هستند.

1 پسندیده

بعنوان مثال در خانواده هایی که مادر اعتیاد به سیگار دارد احتمال الودگی فرزندان به مواد افیونی بیشتره

خب دید شما لطیف تره

2 پسندیده

درسته آقای صائمی تو ذهنم همین نقش بسته که زن سیگاری خیلی از لحاظ روحی شکسته تره، برعکس مرد که میتونه تفریحی بکشه البته این نظر شخصی منه و ممکنه درست نباشه

1 پسندیده

متشکرم
از نظر من همه حق دارند و نظرشون هم درسته چون هر کس از روی اطلاعات و تجربه خودش به قضیه نگاه میکند!!!

متاسفانه من سالهای زیادی این عمل زشت را انجام میدادم و در تمام مباحثات و بحث و جدل ها ثابت میکردم که حق با منه
ولی الان که پانزده ساله که هدایت شدم میفهمم که چه جفایی در حق خودم کردم.به هیچ کس هم نمی گویم نکش چون میدانم فایده ای نداره تمام بهانه ها و دلایلی که افراد می آورند را با تمام وجود حس میکنم و میدانم که دو راه برای حل این معضل وجود داره یا خودش به این نتیجه برسه که خیلی زمانبره و دیگری مکانهایی که افراد آزادند که سیگار بکشند بسیار محدود شود بصورتی که در خیابانها هم ممنوع شود.

1 پسندیده

جامعه ما نسبت به زنان سیگاری چه تصوری دارد؟

فکر می­کنم دو تا خاطره ای که دارم خیلی خوب نظر جامعه را نشان می­دهد.سفر رفته بودیم ساری.سیگاری­ها خوب می­دانند بعد از خوردن صبحانه به خصوص اگر کله پاچه باشد،سیگار می­چسبد.دوستم جای روسری کلاه داشت و سیگار می­کشید.دم صبح بود و خیابان خلوت.مردی رد شد و با دیدن دوست من انگار صاعقه زده باشدش خشک شد و ایستاد.با چشم های از حدقه بیرون آمده پرسید: مگه دختر هم سیگار می­کشه؟

نگاه خیره­ی دوست من بهش فهماند انگار دختر هم می­تواند سیگار بکشد.سری تکان داد و همان طور که دور می­شد گفت:آخر الزمان شده!

یک بار هم در ایستگاه قطار با دوستانم ایستاده بودیم.پسر­ها سیگار می­کشیدند. همان لحظه که همان دوست مزبورم اولین پک را به سیگار زد از ناکجا آباد سر و کله ی یک سروان و سرباز پیدا شد.طوری نگاهمان می کرد که انگار جرم بزرگی کرده­ایم و اخم هایش را در هم فرو کرد و با صدای بلند پرسید:آزاد شده؟

من کوتاه نیامدم.پرسیدم:چی آزاد شده؟

گفت:سیگار برای خانوما آزاد شده؟

یکی از پسر­ها گفت:مگه جرمه؟سیگاره ها.

سروان دست به دستبند شد و گفت:بریم پاسگاه ببنیم آزاده یا نه.

تازه آن موقع بود که خاکستر سیگار دست دوستم را که از شنیدن این مکالمه ماتش برده بود،سوزاند و سیگار را انداخت و زیر پا له کرد.در آخر با سرهای پایین انداخته و شرمنده وارد قطار شدیم. در حالی که .همه فکر می کردیم کجای قانون نوشته سیگار برای زنان ممنوعه؟

من فکر می کنم اگر این نگاه نسبت به سیگار کشیدن زنان وجود نداشت زنان سیگاری کمتری داشتیم.زنان در ایران با ناعدالتی­های زیادی درگیرند.رسیدن به تساوی حقوق برایشان یک هدف است.سیگار کشیدن زنان بیشتر از آنکه از سر لذت باشد از سر مبارزه است.مبارزه برای اثبات خود.مبارزه برای تساوی. حتی در ضرر رساندن به بدن.به نظر من زنان سیگاری بیشتر از آنکه از سر مشکلات مختلف سیگار بکشند می خواهند شخصیتی را از خودشان نشان دهند که با زن سنتی ایرانی متفاوت است.من کاری به درست و غلط بودن این کار ندارم.فقط یک خواهش دارم.دفعه ی دیگری که دیدید زنی سیگار می­کشد،به جای اینکه در ذهنتان قضاوتش کنید یا جلو بروید و نصیحتش کنید به خودتان یادآوری کنید زنان همان قدر در انتخاب های خوب یا بدشان مختارند که مردان.

4 پسندیده