چه طرحی برای رفع نیاز به توالت بین راهی پیشنهاد میدی؟

ازار موقع استفاده از دستشویی ها برای ساکنین منطقه رو من هم دیدم. مسئله اینه که تو مسیرهای کوه نوردی و توریستی، واقعا نیاز به وجود چنین جایی برای استفاده ی عموم هست، یا حداقل یه جور چاردیواری متحرک سبک که بتونی با خودت همراه داشته باشی.

یا شاید حتی لباسی که بتونه برای لحظاتی نامرئیت کنه.

دنباله‌ی موضوع چه محیط و چه امکاناتی میتونن نیاز ما برای یک توالت خوب رو تامین کنن؟

توالت بین راهی

9 پسندیده

فکر میکنم این موضوع فقط برای مناطق دور افتاده نباشه و شاید برای وسط شهرها هم این موضوع کاملا صادقه. احتمالا بوی بد نیترات رو خیلی از شماها در مناطق خلوت و یا پلهای رو گذر و یا زیر گذر که ادمها زیاد ازشون عبور نمی کنن در شهرها حس کرده باشید و یا یکسری از موارد خیلی منفی که مثلا راننده تاکسیی که ماشین پر از مسافرشو کنار خیابون کنار میزنه و به پشت کردن به مسافران و انجام کارش اکتفا میکنه.
شاید یه سری دستشویی عمومی که خیی راحت قابل جابه جا کردن باشه خیلی خیلی نیاز باشه. البته نا گفته نماند که فرهنگ ما در این مواردم خیلی خیلی ایراد داره و خوب باعث شده تا در خیلی از مناطق توریستی دستشویی های ما جز بدترین و کثیف ترین جاهای اون باشه که این مورد در تخت سلیمان خیلی تو چشم میزد.
یه مورد دیگههم وجود داشت که شهردای کرج در کنار پل فردیس کرج برای جلوگیری از حرکات ناشایست مردم سعی مرد یه توالت عمومی در نزدیکی اون منطقه که اتوبوسها مسافران کرج رو پیاده میکنند تاسیس ککنه که بعد از یه مدتی به شدت کثیفی بسیار زیاد و نداشتن فرهنگ عمومی در این مورد جمعش کرد.

5 پسندیده

مواردی من تو آمستردام هلند دیدم که خیلی متناسب نیست البته، ولی شاید بشه بهترش رو ایجاد کرد:

و این یکی که کمی حریم شخصی درش رعایت شده:

4 پسندیده

اوهوم … شبیه کانکسهای دستشویی سیار

4 پسندیده

این مورد ایرانیش خیلی خیلی بزرگ و حجیمه و البته بسته است. یه جورایی شبیه سنگ بزرگه که علامت نزدنه

1 پسندیده

از نزدیک دیدین از این مدل؟

چطوری میشه دستشویی های بین راهی تمیز تر بشند؟

خیلی جاها با این که پول میگیرن اما تمیز نیستن و مایع دستشویی هاشون هم ته کشیده

کاش سنگهاش خود تمیز شونده بودن

3 پسندیده

بيشتر از هرچيزي خود ما تقصير داريم براي اينكه خيلي از سرويس بهداشتي هاكثيفن
چرا سرويس بهداشتي هاي عمومي مناطق بالا شهر تميزه !!
همه اينها اول بستگي ب فرهنگ افرادي ك از اين مكان ها استفاده ميكنند داره
بعدش مربوط ب نظافت كننده هاس
براي چي براي ادم هاي بي فرهنگ ك نميتونن درست از اين مكان ها استفاده كنند سرويس بهداشتي هارو تميز كنن

1 پسندیده

به نظرم نتیجه گیری خوبی نسبت به دستشویی های بلا شهر نداشتید چون میزان استفاده اونها به میزان دستشویی های پایین شهر نیست. چطور میشه من یا شما یه شهروند یه همچنین رفتاری رو تصحیح کنیم؟

2 پسندیده

فرهنگ دقیقا چه تعریفی داره؟ همه ادمها فرهنگ دارن مساله تفاوتهاست . فکر نمی کنم ادم بی فرهنگ داشته باشیم. مثلا در بعضی جاهای هند کنار خیابون ادرار کردن هیچ عیبی نداره، در کشور ما ادمها به راحتی اب دهانشون رو روی زمین پرت می کنند. هردوی اینا فرهنگ هستن. اولی فرهنگ مخصوص هند دومی مخصوص ما. به نظر می رسه فراتر باید فکر کرد. چرا بالای شهر دستشویی ها تمیزه؟ کی مسئول ساخت و تمیز کردن دستشویی های بالا شهر هست؟ کی در پایین شهر این کار رو انجام میده؟
نمیدونم با عشابر بودی یا نه. اصلا چیزی به اسم دستشویی در زندگیشون تعریف نشده. چند متر اون طرف تر از چادرهاشون کارشون رو می کنند. اما یه کار دیگه هم می کنند که ما ادمهای شهری اصلا انجام نمیدیم. تولید زباله شون خیلی پایینه ، انقدر پایین که حتی از مدفوع حیواناتشون بهره میگیرن برای گرم کردن خونه هاشون. حالا اونا فرهنگ دارن یا نه؟ یا فرهنگ خاص خودشون رو دارند؟

#کتابخوانی
وقتی می خوای بدونی تو محله ی پولدارا هستی یا وسط گداها ، به زباله هاشون نگاه کن . اگه نه اثری از زباله دیدی نه از سطلش بدون که اهل محل خیلی پولدارن . اگه سطل دیدی اما اثری از زباله نبود مردم پولدارن ولی نه خیلی !اگر زباله ها کنار سطل ها ریخته بود معلومه که مردن نه پولدارن نه گدا . اگر فقط زباله دیدی و اثری از سطل نبود ، مردم فقیرن و اگه مردم توی زباله ها می لولیدن خیلی گدان. منبع : انجیل‌های من / اریک امانوئل اشمیت

4 پسندیده

مشکل دست شویی های بین راهی وقتی، بیمار (مشکلات ستون فقرات و . . . ) و سالمند یا معلول باشی بیشتر هم میشه، بالاخره این افراد، از مسافرت حتی برای تفریح هم بی نیاز که نیستند هیچ، بلکه براشون ضروری تره. بخصوص اینکه اکثر دسشویی های بین راهی هم، از نوع سنتی هستند.

در یک جستجو برای یافتن توالت های سیار، به این برخوردم، در برخی شرایط مفیده؛

پ.ن. چرا لینک موضوع دیگری که تو این سوال گذاشته، باز نمیشه!

4 پسندیده

چه موضوع جالبی! واقعا یه ضرورت غیرقابل انکار ه :clap:ضمن اینکه همیشه منو می خندونه :joy:
یادمه چند سال پيش با جمعی از دوستان قرار شد بریم سفر خارج از کشور که بلاخره چند تا جا دیده باشیم…تو یکی از این دسشویی های بین راهی داستان داشتیم با یه پیرمرد از اونایی که فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه :slight_smile:
ما پیاده شدیم، در دو ردیف دستشویی ها صف شده بودن و مردم هم در کمال ادب و صبر صف تشکیل می دادن بلاخره همه جا به نوبت … گروه ما هم تا رسيد رفت تو صف. هنوز چند دقيقه نگذشته بود ديدم يه آقايي با يه زبان عجيب غريبي با عصبانيت و فرياد يه چيزي ميگه و همزمان در يكي از دستشويي ها رو باز مي كنه بلافاصله و به طور خودكار:rofl: پيرمردي داخل دستشويي با عصبانيت فرياد ميزنه يه چيزي ميگه و در رو به زور مي بنده كه مثلا مشغول شه اين عمل مرتبا تكرار ميشد متاسفانه زبانشون رو هم نمي فهميديم كه شايد ميشد بينشون مصالحه كرد مطمئنم عربي انگليسي فرانسه يا تركي حتي صحبت نمي كردن. داستان همچنان ادامه داشت از اونجايي كه اين دو نفر نمي فهميدن چي به هم ميگن بيش از اينم نميشد توقع داشت :grin::laughing: ما هم با مردم ديگه فقط مي خنديديم خب معلوم بود پيرمرد بيچاره چرا تو دسشوييه و الان چه فشاري رو داره تحمل مي كنه :joy: من یه لحظه دقت کردم دیدم تو دست مردی که بیرونه (البته دستشو گرفته بود پشتش یعنی رو به ما) یه مقداری پوله حدس زدم که دعوا سر همینه از اونجایی که مرتضی (سرپرست گروهمون ) پول قضای حاجت ما رو حساب کرده بود ما نفهمیده بودیم که دستشويي پولیه. ازش پرسیدم گفت آره پوليه. گفتم دست این رئیس بزرگ رو بگیر جلو بذار این پیرمرد بدبخت حداقل پولو دستش ببينه بفهمه قضیه چیه شاید پولو داد خلاص شد؛ بیچاره منفجر شد :grin:
تو همین مذاکرات بودیم که یه فریاد گوش خراش مثل رعدوبرق شنیدیم پیرمرد ه دیگه نمی تونست تحمل کنه بنابراین آخرین تلاشش رو کرد و جدا تصمیم گرفت کار خودش رو بکنه فریاد رو زد و … طرفم کم آورد ول کرد و رفت :joy::joy::joy:
خلاصه تنها کسی که دسشویی مجانی رفت پیرمرد ه بود💪

4 پسندیده

چه خوبه که ما تو این زمینه، جلو هستیم، پولو آخرش میگیرن :sweat_smile:

2 پسندیده

راستش اول اصفهانو بايد امتحان كنيم بعدا بگيم اينو. آخه كرايه اتوبوساشون رو اول مي گيرن با اینکه گردشگر بودم چند بار بهم تذکر دادن خب تهران اینطوری نیست عادت نداشتم. بعید نیست دستشويي هاشونم اينجوري باشه :joy:

1 پسندیده

فقط با همکاری مردم ممکنه چون سرویس بهداشتی ساخته مبشه ولی بدلیل درست استفادن نکردن یا بهتر بگم عدم کمک ودر هزینه نگهداری و نظافت به یک معضل منطقه تبدیل میشه

5 پسندیده

از جمع این گفتگو به نظر می‌رسه مشکل سرویس بهداشتی عمومی، مشکلی هست که کسی براش راه حلی نداره.

راه حل خودم اینه که لازمه به تمیز کردن سرویس‌ها بهای جدی داده بشه.
لازمه حقوق کافی به افرادی داده بشه تا سرویس‌ها رو تمیز کنن. و در مقابل نظارت جدی روی کار اون‌ها باشه.
سرویس‌های بهداشتی بالای شهر، چون روی کار مسئولانش نظارت هست و پول بیشتری هم می‌گیرند طبیعتا تمیزتر هست.
نکته‌ای که در مورد تفاوت سرویس‌های بالا و پایین شهر وجود داره، اصل پنجره شکسته هست که باعث می‌شه یک کثیفی و بی‌توجهی کوچک، منجر به سرعت پیشرفت کثیف بودن بشه.

به نظر من این موضوع، یعنی درامد بالاتر برای نگهدارندگان سرویس‌ها باید به صورت کلان و در حد قوانین کشوری پیگیری بشه.

4 پسندیده

رفع نیاز یا ایجاد یک منطقه مخصوص ؟
رفع نیاز اگر برای خودمون رو منظورت هست که جایی که احتمال میدیم سرویس بین راهی نداره نریم.
چاره کار اما اینه که ساخت و ساز مکان های استراحتگاه و سرویس های بین راهی بیشتر بشه حتی در بناهای تاریخی و تفرجگاه های متروکه !
منتها چیزی که هست به همه جا نمیشه نگهبان گذاشت و اینکه قوانین استفاده از اون رو بنویسن. و البته قبلش باید با امکانات خوب و تعداد مناسب تعبیه شن.

1 پسندیده